Tego nigdy nie uprawiam na miejscu rzodkiewki. Plony będą marne i bardzo liche

wyciąganie rzodkiewek z podniesionych grządek

Rzodkiewki to jedne z tych warzyw, które uwielbiam - zarówno na surowo, jak i w formie kiszonek. Wybieram dość pikantne odmiany, aby mieć pewność, ze będzie pełna smaku i aromatu. Na jej smak ma wpływ także rodzaj ziemi, pH oraz nawożenie. Rzodkiewka powinna być siana przede wszystkim wczesną wiosną oraz wczesną jesienią. To wtedy temperatura jest najbardziej optymalna i krążące deszcze zapewnią jej poziom wilgotności podłoża na najlepszym poziomie. Możecie uprawiać je same, na osobnej grządce lub z warzywa czy ziołami, zgodnie z sąsiedztwem podawanym przez nas na łamach serwisu.

Posłuchaj
00:00
1

Rzodkiewki bardzo często są także przysmakiem dla szkodników, w tym turkuci. Kiedyś miałam spory problem z tymi stworzeniami, jednak od kiedy znam jedną sztuczkę z przyprawami, odeszły z mojej działki w siną dal. Podgryzane i wątłe bulwy stały się znowu bardzo jędrne, duże i smaczne. Pamiętam także o liściach - robię z nich pesto na bazie twardego, dowolnego sera oraz oliwy z oliwek. Nie zapominajcie o orzechach włoskich czy piniowych - idealnie komponują się z rzodkiewką. Sprawdźcie, czego nie warto sadzić po rzodkiewce - to gwarancja sukcesu w tym roku i kolejnych latach.

To się przyda
Lecithin - Zwalcza Choroby Warzyw 6 g
Lecithin - Zwalcza Choroby Warzyw 6 g
Mini grządka z tworzywa – 97,5 x 51 x 25 cm | Garland
Mini grządka z tworzywa – 97,5 x 51 x 25 cm | Garland
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Plonar Active do warzyw i owoców – ekologiczny nawóz granulowany – 1 kg Ekodarpol
Plonar Active do warzyw i owoców – ekologiczny nawóz granulowany – 1 kg Ekodarpol

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Czego nie uprawiać po rzodkiewce na grządkach?

Są warzywa, których lepiej nie uprawiać po zbiorach rzodkiewki. Unikajcie przede wszystkim tych, z tej samej rodziny - rzodkiewek, rzepy, a także rzodkwi.

Powinnam tutaj zaznaczyć, że chodzi w szczególności o wcześniejsze rzodkiewki, na których były szkodniki. To szalenie istotne.

Dodatkowo, gdy pojawiła się pchełka czy tak zwana "śmietka", nie sadźmy rozsady rabarbaru oraz warzyw kapustnych. Plony będą nikłe i bardzo liche.

Są jednak też warzywa dość neutralne, które są mniej rekomendowane - możecie wysiać, lecz nie macie gwarancji, że będzie to najlepsze miejsce dla nich - zaliczam tutaj marchew, pasternak czy też pory. Możecie wybrać też spośród najlepszych do posadzenia roślin. Znajdziecie je poniżej, w zestawieniu, które dla was przygotowałam.

Co warto posadzić po rzodkiewce na grządkach podwyższonych?

Osobiście sieję rzodkiewki w grządkach podwyższonych - tak zwanych z języka angielskiego raising beds. Mają idealny klimat pod rozsadę, stworzony przeze mnie przez lata. Zwykle po pierwszym wysianiu i zbiorze rzodkiewki bardzo szybko sadzę kolejne warzywa. Jednak należy pamiętać, które sprawdzą się do tego najlepiej.

Zaraz wam podpowiem. Przede wszystkim dynia - lunga jest odmianą, którą kocham. Ogromna, bardzo soczysta i żywo pomarańczowa w środku. Nigdy się nie znudzi. Z 1 sadzonki możecie uzyskać około 4-5 dyń w jednym sezonie.

Mogą mieć długość do 100 cm długości oraz średnicy 60 cm. Kolejnym warzywem są patisony, które zwykle podawane są w formie konserwowych ze słoika.

Dobrym pomysłem jest także uprawa bakłażana czy pomidorów, które idealnie znajdą sobie tutaj miejsce. Nie zapomnijmy także o fasoli - świetny wybór, który zawsze udaje mi się w 100%. Fasola Jaś czy też inne odmiany możecie spokojnie "tyczkować" bez obawy, że dorwą ją szkodniki.

Zdjęcie tytułowe: Андрей Знаменский/ AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Kalarepa 'Gigant'
Kalarepa 'Gigant'
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści