Jak zadbać o trawnik jesienią?

Pytanie czytelnika: Mój trawnik słabo wygląda po upalnym lecie. Jak go teraz zregenerować i odpowiednio przygotować do zimy?

Posłuchaj
00:00
26

Trawnik we wrześniu, gdy temperatura jest wyrównana, a zwiększona ilość opadów sprawia, że darń intensywnie rośnie, szybko się regeneruje i wzmacnia. Wrzesień to świetny czas, by rozpocząć tzw. jesienną pielęgnację trawnika. Za tym pojęciem kryje się kilka zabiegów, które w większości są niezbędne, by zregenerować murawę i przygotować ją do nadchodzącej zimy.

Jesienne nawożenie

Późne lato i wczesna jesień to ostatni czas na mineralne nawożenie trawnika. Wybierz specjalny nawóz (tzw. jesienny), który jest ubogi w azot (N), a bogaty w fosfor (P) i potas (K). Odpowiedni skład sprawia, że choć trawa wolniej rośnie, to darń się zagęszcza, a system korzeniowy wzmacnia. Odpowiednio odżywiona murawa jest silna, zwarta, odporna na mróz i choroby.

Aeracja i wertykulacja

Wrzesień to także najlepszy czas na porządki, które pomogą w szybkiej regeneracji! Nie zapominaj o regularnym koszeniu raz na 7-10 dni (aż do pierwszych przymrozków), bo trawa choć wolniej, to wciąż rośnie. Niskie przycinanie ogranicza rozwój chwastów i powoduje, że murawa się zadarnia! Nie zostawiaj na trawniku ścinek i opadających liści, by nie tworzyły filcu, który utrudnia trawie wzrost.

Wygrab dobrze martwe resztki i mech (przy pomocy ostrych grabi lub mechanicznego wertykulatora, który dodatkowo ponacina darń).

Następnie nakłuj głęboko murawę (widłami lub aeratorem), by "mogła odetchnąć", bo napowietrzona gleba szybko odprowadza nadmiar wody i stymuluje korzenie do wzrostu.

Jesienne zakładanie trawnika

Jeśli na trawniku masz puste place możesz je szybko uzupełnić, bo właśnie teraz jest doskonały czas na zakładanie nowego trawnika zarówno z siewu, jak i z rolki. Ziemia jest wystarczająco wilgotna i ciepła co sprzyja szybkiemu kiełkowaniu nasion i przyjmowaniu się darni. Dobrze przekop ziemię, by ją spulchnić i w razie potrzeby wymieszaj z nowym, żyznym podłożem torfowym (pH 6-7). Wyrównaj i ubij, a następnie wysiej nasiona i przykryj je 1 cm warstwą ziemi. Podlewaj codziennie i skoś, gdy osiągną wysokość 7-8 cm.

logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 9/2018,
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
Zdjęcie tytułowe: ©GKRPHOTO/PIXABAY

 

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści