Jak zadbać o trawnik jesienią?

Pytanie czytelnika: Mój trawnik słabo wygląda po upalnym lecie. Jak go teraz zregenerować i odpowiednio przygotować do zimy?

Posłuchaj
00:00
26

Trawnik we wrześniu, gdy temperatura jest wyrównana, a zwiększona ilość opadów sprawia, że darń intensywnie rośnie, szybko się regeneruje i wzmacnia. Wrzesień to świetny czas, by rozpocząć tzw. jesienną pielęgnację trawnika. Za tym pojęciem kryje się kilka zabiegów, które w większości są niezbędne, by zregenerować murawę i przygotować ją do nadchodzącej zimy.

Jesienne nawożenie

Późne lato i wczesna jesień to ostatni czas na mineralne nawożenie trawnika. Wybierz specjalny nawóz (tzw. jesienny), który jest ubogi w azot (N), a bogaty w fosfor (P) i potas (K). Odpowiedni skład sprawia, że choć trawa wolniej rośnie, to darń się zagęszcza, a system korzeniowy wzmacnia. Odpowiednio odżywiona murawa jest silna, zwarta, odporna na mróz i choroby.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Aeracja i wertykulacja

Wrzesień to także najlepszy czas na porządki, które pomogą w szybkiej regeneracji! Nie zapominaj o regularnym koszeniu raz na 7-10 dni (aż do pierwszych przymrozków), bo trawa choć wolniej, to wciąż rośnie. Niskie przycinanie ogranicza rozwój chwastów i powoduje, że murawa się zadarnia! Nie zostawiaj na trawniku ścinek i opadających liści, by nie tworzyły filcu, który utrudnia trawie wzrost.

Wygrab dobrze martwe resztki i mech (przy pomocy ostrych grabi lub mechanicznego wertykulatora, który dodatkowo ponacina darń).

Następnie nakłuj głęboko murawę (widłami lub aeratorem), by "mogła odetchnąć", bo napowietrzona gleba szybko odprowadza nadmiar wody i stymuluje korzenie do wzrostu.

Jesienne zakładanie trawnika

Jeśli na trawniku masz puste place możesz je szybko uzupełnić, bo właśnie teraz jest doskonały czas na zakładanie nowego trawnika zarówno z siewu, jak i z rolki. Ziemia jest wystarczająco wilgotna i ciepła co sprzyja szybkiemu kiełkowaniu nasion i przyjmowaniu się darni. Dobrze przekop ziemię, by ją spulchnić i w razie potrzeby wymieszaj z nowym, żyznym podłożem torfowym (pH 6-7). Wyrównaj i ubij, a następnie wysiej nasiona i przykryj je 1 cm warstwą ziemi. Podlewaj codziennie i skoś, gdy osiągną wysokość 7-8 cm.

logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 9/2018,
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
Zdjęcie tytułowe: ©GKRPHOTO/PIXABAY

☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Nożyce do Trawy Profi | Wolf-Garten
Nożyce do Trawy Profi | Wolf-Garten
Kultywator - Aerator Sandałowy
Kultywator - Aerator Sandałowy
Nawóz Do Trawników Zachwaszczonych 1 kg Sumin
Nawóz Do Trawników Zachwaszczonych 1 kg Sumin
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe  – 10 cm x  9 m
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe – 10 cm x 9 m
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści