Najlepszy czas na zakładanie trawnika? To jesień. Sprawdź dlaczego

kiełkujące nasiona traw fot. Ralf Geithe Fotolia

Marzysz o pięknym, gęstym trawniku na wiosnę? Zacznij działać już jesienią! To idealny czas na wysiew trawy, kiedy gleba jest ciepła, a jesienne deszcze pomagają w szybkim kiełkowaniu. Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku, by osiągnąć najlepsze rezultaty. 

Posłuchaj
00:00
16

Jesień to nie tylko czas porządków w ogrodzie, ale również doskonała pora na zakładanie nowego trawnika. Gdy letnie upały ustępują miejsca chłodniejszym dniom, a gleba jest jeszcze nagrzana, nasiona trawy mają idealne warunki do wzrostu. Wystarczy kilka prostych kroków, by zapewnić im udany start i cieszyć się zieloną murawą już w kolejnym sezonie. Skorzystaj z naszych rad krok po kroku i wysiej trawę jesienią.

Wysiej trawę jesienią: 4 kroki do sukcesu

Nowe trawniki z siewu najlepiej zakładać we wrześniu. Ziemia jest jeszcze nagrzana latem, a na jesiennych deszczach zwykle można polegać, jeśli chodzi o nawadnianie. Tworzą się doskonałe warunki do kiełkowania. Siewki traw będą wystarczająco wyrośnięte, a ich systemy korzeniowe rozwiną się na tyle, by przetrwać zimę. W rzeczywistości, gdy tylko nieco podrosną, chłodniejsza aura zatrzyma ich bujny wzrost i pobudzi je do krzewienia – zagęszczania kęp i wydawania odrostów z każdej rośliny.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wysiej i zgrab

Nasiona traw wysiewaj rzadko, by zmniejszyć ryzyko infekcji grzybowych i uzyskać silne przyrosty źdźbeł. Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu lub wysiej 20 g nasion na 1 m2, jeśli używasz uniwersalnej mieszanki trawnikowej.

Uważaj

Nasiona traw przywabiają ptaki, zwłaszcza jesienią, kiedy gromadzą one zapasy na zimę. Wysiej nasiona na przekopaną, rozluźnioną, zwałowaną i zagrabioną ziemię. Użyj miotłograbi do wymieszania nasion z wierzchnią warstwą podłoża, a większość z nich znajdzie się poza wzrokiem ptaków. Po zagrabieniu dokładnie podlej.

Odchwaszczaj

Zarówno nasiona traw, jak i chwastów szybko wykiełkują wilgotną i ciepłą jesienią. Trudno odróżnić kłopotliwe wieloletnie chwasty trawnikowe od innych, które zginą, kiedy tylko rozpoczniemy koszenie, dlatego wyrwij wszystkie siewki chwastów, zanim się rozrosną (uważaj, by nie zadeptać młodej trawy).

Podlewaj

Wilgotne podłoże jest konieczne do szybkiego kiełkowania i rozwinięcia rozległego systemu korzeniowego przed nadejściem zimy. Jeśli ziemia jest sucha dłużej niż 4–5 dni, podlej ją dokładnie, używając pistoletu zraszającego lub konewki z sitkiem o drobnych oczkach. Dokładne nawodnienie pobudzi korzenie trawy do głębszej penetracji podłoża.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Ralf Geithe/Fotolia


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Trawa Popularna - 900 g
Trawa Popularna - 900 g
Siewnik Do Traw i Nawozów WE 330 | Wolf-Garten
Siewnik Do Traw i Nawozów WE 330 | Wolf-Garten
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
Nasiona trawy – Vegano, trawnik odporny na psa | 1 kg
Nasiona trawy – Vegano, trawnik odporny na psa | 1 kg
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści