Dlaczego warto zatrudnić architekta krajobrazu?
„Zagospodarowaliśmy przestrzeń wokół budynku jednak efekt jest zgoła odmienny od zamierzonego.”
„Miały być malownicze alejki i funkcjonalne wnętrza ogrodowe, ale poprzestaliśmy na obsadzeniu terenu ścianą z tuj i wysianiu trawnika.”
„Praca w ogrodzie jest świetną przygodą, ale przesadzanie roślin co roku i wybrnięcie z tego chaosu jest ponad nasze siły”
Takimi i podobnymi refleksjami dzielą się osoby, które podjęły się samodzielnego projektowania ogrodu. Podczas aranżacji działki na własną rękę może pojawić się wiele niespodzianek, a ryzyko popełnienia błędu jest duże. Dlatego tak ważna jest wiedza praktyczna, doświadczenie i poczucie estetyki, którą posiada architekt krajobrazu.
"Projektowanie ogrodów to tylko pozornie prosta sprawa. Niektórzy myślą, że osiągną zadowalający efekt, odwzorowując aranżację ze zdjęć opublikowanych w czasopiśmie ogrodniczym bądź po prostu – metodą prób i błędów. Takie rozwiązanie jest ryzykowne i krótkowzroczne. Z doświadczenia wiem, że zwykle kończy się to wątpliwym efektem wizualnym i stratą niemałych pieniędzy. Współpraca z doświadczonym projektantem jest gwarancją, że nasz przyszły ogród będzie wykonany z pasją i rozmysłem, a także będzie służył przez lata bez większej ingerencji mieszkańców" – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.
Projektant – człowiek od zadań specjalnych
Projektant nie tylko posiada cenną wiedzę i doświadczenie, dzięki którym cały plan ogrodu zostanie dostosowany do stylu i potrzeb jego użytkowników. Projektant potrafi współpracować z architektem, wykonawcą oraz właścicielem domu, dzięki czemu prace są odpowiednio realizowane w czasie i przy zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych.
Co więcej, zadanie projektanta zwykle nie ogranicza się jedynie do stworzenia mapki i kolorowych projektów. Projektant poleci nam rozwiązania, o których sami byśmy nie pomyśleli, a także dobierze materiały wykończeniowe: odpowiednie płyty i kostki brukowe.
Projektant zwróci uwagę na detal obrzegowania nawierzchni i z pewnością zaproponuje rozwiązania ciekawsze niż zwykły krawężnik. Ponadto szczegółowo określi rośliny od sprawdzonego dostawcy, które będą współgrały z otoczeniem. Autor projektu będzie również czuwał nad poprawnym przebiegiem prac.
Koncepcja zagospodarowania terenu |
Wybrać fachowca i nie żałować
Rekomendacja projektanta przez znajomego, będącego jednocześnie zadowolonym klientem, czasem nie wystarczy, by dobrze wybrać. Wiele projektów i dodatkowych zleceń realizują dziś podwykonawcy lub osoby trzecie, nie gwarantujące spełnienia najwyższych standardów.
"W chwili obecnej na polskim rynku można znaleźć wiele ofert projektowania ogrodów. Wybór tej najlepszej może nie być łatwy. Najlepszą wizytówką świadczącą o kwalifikacjach projektanta są: zrealizowane prace charakteryzujące się estetyką i funkcjonalnością, doświadczenie, dyspozycyjność i tzw. chemia" – dodaje Wojciech Średniawa.
Doświadczenie powinno potwierdzać portfolio projektanta oddające różnorodność, ilość oraz zaawansowanie zrealizowanych prac. Byłoby świetnie, gdyby szkice wzbogacały zdjęcia z finalnego etapu, dające możliwość porównania zamysłu z realizacją. Nie mniej ważna jest także dyspozycyjność projektanta – idealnie jeżeli jest on na miejscu i może spotkać się z nami nie tylko podczas wstępnego rozeznania, lecz też podczas kolejnych etapów prac. Istotne jest również wspólne zrozumienie. To od zbudowanej relacji, szczerego omówienia oczekiwań, celów oraz barier i budżetu projektu zależy w dużej mierze jakość projektu.
Przewaga architekta nad hobbystą
Doświadczony projektant ogrodów ma specjalistyczną wiedzę i dalekosiężną perspektywę. Podczas prac wykorzysta walory i możliwości, jakie daje teren przeznaczony pod inwestycję. Uwzględni m.in. położenie działki, jej nasłonecznienie i rozrost roślin oraz zmianę potrzeb użytkowników. W optymalny sposób wytyczy ścieżki, rozplanuje rośliny dopasowane do naszego klimatu i doradzi jak w efektowny sposób wykończyć skarpę, bądź jak przy pomocy eleganckiej palisady łamanej wzmocnić brzegi fontann, kwietników czy kaskad. W konsekwencji całość będzie harmonijnie nawiązywać do naszej przestrzeni domowej i okolicznej architektury, a także wpisze się w zainteresowania, potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców.
Pamiętajmy, że ogród to często inwestycja na całe życie, dlatego nie warto oszczędzać na projekcie. Zresztą niska cena i wysoka jakość w tym wypadku nie idą ze sobą w parze. Lepiej zaangażować się we wspaniały projekt, a wykonanie ogrodu np. rozłożyć na kilka etapów, które nie narażą nas na jednorazowe, duże wydatki. Możemy zacząć od przygotowania podłoża oraz wytyczenia i zrealizowania ścieżek, co jest najważniejsze dla późniejszego wyglądu i użytkowania ogrodu. Choć poczekamy nieco dłużej, będziemy mogli cieszyć się właśnie takim ogrodem, o jakim marzyliśmy.
2016-01-20
Tekst i zdjęcia w tekście: Polbruk, zdjęcie tytułowe: Ulrike Mai/Pixabay