Przez środek działki poprowadziłam wijące, przeplatające się rabaty, które idealnie wpisują się w ukształtowanie terenu. Jedna z rabat obsadzona jest zimozielonym jałowcem, w odcieniu niebieskim (Juniperus horizontalis ‘Glacier’), pozostająca efektowna przez cały rok.
Druga rabata została obsadzona roślinami bardziej „zwiewnymi” w kolorze niebiesko – fioletowym, co stanowi dopełnienie poprzedniej rabaty. Są to między innymi: proso rózgowate (Panicum virgatum ‘Heavy Metal’), perowskia łabodolistna (Perovskia atriplicifolia LACEY BLUE ‘Lisslitt’) czy szałwia omszona (Salvia nemorosa ‘Mainacht’). Rabata będzie atrakcyjna od wiosny do wczesnej zimy.
Dla kontrastu trzecia z rabat jest w kolorze pomarańczowym. Jest ona jednocześnie najbardziej „przewiewna” dzięki delikatnym kłosom śmiałka darniowego. Mocniejszego koloru dodają dzielżan (Helenium ‘Moerheim Beauty’) oraz jeżówka (Echinacea purpurea ‘Firebird’).
Skarpę wokół tarasu obsadziłam zimozielonym, zadarniającym jałowcem oraz również zadarniającą różą okrywową. Działka zarośnięta jest w dużej części leszczyną. Większość krzewów zostawiłam i wykorzystałam w projekcie jako żywopłot oraz poprowadziłam przez nie „leśną ścieżkę”. Wzdłuż linii nasadzeń leszczyny zaprojektowałam zimozielone jałowce, przeplatające się w trawami ozdobnymi oraz hortensjami. Wszystko w kolorze zieleni i delikatnej bieli, dzięki czemu rośliny nie będą konkurować z kolorowymi, wijącymi się rabatami, ale będą eleganckim wykończeniem.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wzdłuż jednego z dłuższych boków działki przewidziałam miejsce pod rabaty warzywne oraz drzewa i krzewy owocowe. Jest to miejsce nasłonecznione przez większą część dnia, jednocześnie osłonięte od wiatru. W dolnej części działki jest miejsce na altanę oraz palenisko. W altanie zaprojektowałam blat roboczy ze zlewem oraz szafki na naczynia dzięki czemu będzie można z łatwością przygotowywać przyjęcia.
|
Autorem projektu jest Bogumiła Bulga, Studio B |