Ogród o powierzchni 600 m2 na obrzeżach miasta to ogród rodzinny. Roślinność musi być mało wymagająca i trwała, a dużą część terenu stanowi trawnik umożliwiający zabawy dzieci. Dodatkowym elementem wypoczynkowym jest drewniana altana w południowo-zachodniej części ogrodu.
Kompozycja ogrodu: tarasu, nawierzchni oraz roślinności, to faliste, harmonijne linie. Taras oraz nawierzchnie wokół domu zaprojektowano z kostki betonowej w kolorach kasztanowym i beżowym, nawiązując do kolorystyki domu. Roślinność to głównie krzewy liściaste i iglaste, pnącza oraz rośliny okrywowe, a także kilka drzew liściastych i iglastych.
Nawiązując do kolorystyki budynku i nawierzchni zaprojektowano część roślin o barwnych liściach. Czerwonolistne krzewy i drzewa to min.: brzoza omszona 'Rubra', dereń biały 'Siberian Pearls', krzewuszka cudowna 'Nana Purpurea', czy przebarwiający się jesienią winobluszcz pięciolistkowy.
Gatunki i odmiany żółtolistne to min.: świerk kłujący 'Maigold', żywotnik zachodni 'Sunkist', berberys Thunberga 'Golden Carpet', jaśminowiec wonny 'Aureus', pęcherznica kalinolistna 'Nugget', tawuła japońska 'Firelight', jałowiec płożący 'Golden Carpet' oraz miłorząb dwuklapowy 'Autumn Gold' o jesiennym żółtym zabarwieniu liści.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Od strony północnej i zachodniej ogród ogrodzony jest od sąsiednich posesji wysokim żywopłotem, od strony drogi zaprojektowano wysokie krzewy ozdobne min.: kalinę japońską 'Mariesii', forsycję pośrednią 'Lynwood'. Od południa działka sąsiaduje z łąką i naturalnymi zadrzewieniami, dlatego na ogrodzeniu zaprojektowano jedynie pnącza.
Anna Więckowska - architekt krajobrazu SPAZIO - Architektura Krajobrazu 05-510 Konstancin-Jeziorna, ul. Leszczynowa 16 e-mail: biuro@spazio-ak.pl www.ArchitektKrajobrazu.info |