Ogród zaprojektowano w stylu nowoczesnym łącząc proste formy roślinności z wyraźnymi liniami nawierzchni oraz małej architektury. Budynek mieszkalny wydziela dwie części ogrodu.
Pierwsza z nich znajdująca się z tyłu budynku to część prywatna, w której dominuje drewniany taras przykryty częściowo prostym zadaszeniem. Dzięki temu domownicy mogą wypoczywać zarówno w słońcu jak i w cieniu. Wokół tarasu na wyniesionych rabatach rozmieszczono piękne trawy ozdobne z jednej strony oraz funkie i paprocie z drugiej.
W samym narożniku umieszczono klon palmowy o pięknym egzotycznym wyglądzie. W pobliżu tarasu znajduje się mały grill ogrodowy utrzymany w nowoczesnym stylu. Zaraz za nim wzniesiono ścianę wodną, która dodaje założeniu jeszcze więcej życia. Jest ona tak usytuowana, że można ją podziwiać zarówno z okien domu jak i z tarasu. W jej pobliżu znajdują się malownicze miskanty chińskie, których piękno ukazuje się przede wszystkim jesienią.
Mimo, że główny trawnik znajduje się przed budynkiem, mały jego fragment znalazł się także w tylnej części wyrównując proporcje między zielenią a materiałami twardymi. Znalazło się miejsce także na piaskownicę, dobrze widoczną z wielu miejsc, co zapewnia większe bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom. Z boku domu znajduje się drewutnia połączona z pomieszczeniem na narzędzia.
|
|
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
W części frontowej ogrodu pozostawiono więcej przestrzeni otwartej, która jest potrzebna w każdym ogrodzie. Trawnik o prostym zarysie zajmuje podobną powierzchnię co podjazd wykonany z jednobarwnej kostki brukowej. W ogrodzie dominują gatunki zimozielone. Część z nich tworzy żywopłoty lub kule, a niektóre pozostawione są w swoich naturalnych formach.
Nie mogło zabraknąć dużych roślin czyli drzew, które wprowadzają do założenia trzeci wymiar oraz trochę cienia (np. przy podjeździe). Najlepsze będą jarzęby szwedzkie tworzące naturalnie gęste korony. Znaczną większość roślin rozmieszczono w większych jednogatunkowych skupinach co zapewnia korzystniejszy ich odbiór. Tworzą one czytelne, barwne plamy. Wzdłuż północnej i zachodniej ściany ogrodzenia zaproponowano posadzenie bluszczu pospolitego, który stworzy szczelną zieloną osłonę.
|
|
W ogrodzie nie zabrakło także gatunków kwitnących, dzięki którym ogród nigdy nie będzie nudny. W różnych jego częściach okresowo będą pojawiać się kwiaty. Zieleń roślin kontrastuje z jasnymi powierzchniami utwardzonymi, a te z kolei z pionowymi powierzchniami wzniesionych rabat w ciemnych odsłonach brązu lub grafitu. Ciekawe zestawienie tworzy również drewno z kamieniem oraz bluszcz na części ogrodzenia wykonanego z siatki z ogrodzeniem murowanym.
mgr inż. arch. kraj. Robert Bąbelek | |
www.ogrodidom.eu |