Ogród na planie litery L

Założenia: Działka na planie litery L o powierzchni 1500 m2. Usytuowana przy mało ruchliwej ulicy, w sąsiedztwie domków jedno- i wielorodzinnych. Planowany ogród powinien mieć miejsce do uprawy różnorodnych warzyw. Mile widziany byłby mały stawek, w którym można hodować rybki.

Posłuchaj
00:00
3

Założenia: Działka na planie litery L o powierzchni 1500 m2. Usytuowana przy mało ruchliwej ulicy, w sąsiedztwie domków jedno- i wielorodzinnych. Planowany ogród powinien mieć miejsce do uprawy różnorodnych warzyw. Mile widziany byłby mały staw, w którym można hodować rybki.

Działka na planie litery L sugeruje, by podzielić ogród na dwie odrębne, niezależne od siebie części. Pozwoli to na znakomite zlokalizowanie ogródka warzywnego i miejsca przeznaczonego na ogród właściwy. Wejście na działkę, umieszczone od północnej strony, znajduje się naprzeciwko drzwi domu. Przy furtce posadzony został głóg dwuszyjkowy (16) – niewysokie drzewo, którego ozdobą są przede wszystkim ciemnopurpurowe kwiaty. Stanie się on dobrym kontrastem dla rosnącego tuż przy płocie szpaleru z ciemnozielonych cisów (12).

Do ogrodu właściwego można dojść dwiema ścieżkami. Pierwsza znajduje się przy zachodniej ścianie domu i prowadzi wzdłuż niewysokiego żywopłotu z porzeczki alpejskiej (29). Zaletą tej rośliny jest bardzo wczesne wypuszczanie liści na wiosnę. Ściana domu obsadzona została jałowcem (19) o złocistożółtych igłach oraz zimozieloną trzmieliną (20) o podobnej barwie liści.

Do części wypoczynkowej przechodzi się przez ażurową bramę obsadzoną pnączami - dwoma rodzajami winorośli (30). Miejsce to będzie dodatkowo cieszyć jesienią, gdyż pyszne deserowe winogrona z pewnością zadowolą niejednego miłośnika owoców.

Druga ścieżka ulokowana jest w pobliżu wschodniej fasady budynku, po której wspina się ognik szkarłatny (10). Ścieżce początek nadaje kolumnowa odmiana cisa (12). Droga prowadzi po delikatnym łuku do miejsca rozwidlenia, zaakcentowanego dodatkowo przez mały zbiornik wodny z grupą różnorodnych iglaków oraz rosnącą przy narożniku domu forsycję (24).

Taras (C) znajdujący się przy południowej ścianie domu zasłonięty został przez drewnianą pergolę. Wspinać się będzie po niej ta sama winorośl (30), która rośnie przy bramce oddzielającej strefę wejściową od wypoczynkowej.

Niewątpliwie największą atrakcją ogrodu jest średniej wielkości oczko wodne (E) ze strumieniem przecinającym północnowschodnią część trawnika. Korytko z wodą prowadzi do niewielkiego zbiornika umieszczonego na tle zimozielonych jałowców (17, 19) i cisa (13).

Nad stawem wybudowana została drewniana altana (D), która będzie miejscem letnich spotkań gospodarzy z przyjaciółmi. Po jednej stronie altany posadzono karłową odmianę kosodrzewiny (32), zaś po przeciwnej malowniczą odmianę klonu palmowego (8) o intensywnie ciemnoczerwonych liściach. Ciekawy akcent stanowić będzie posadzona przy zakolu stawu wierzba (21) o bardzo dekoracyjnych, powyginanych pędach. Gałęzie jej często wykorzystywane są do kompozycji suchych bukietów.

Granicę ogródka warzywnego i wypoczynkowego stanowi miejsce załamania planu działki. Wyznaczona jest ona dodatkowo poprzez rosnącą w równej linii grupę tawuł japońskich (23), które dzięki swej rozłożystości doskonale zamaskują mniej atrakcyjną część ogrodu.

Legenda:
A. dom
B. podjazd
C. taras
D. altana
E. oczko wodne
F. warzywnik
G. kompostownik
H. szklarnia
I. śmietnik
G. maliniak

 

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści