Bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea

Bluszczyk kurdybanek fot. AnRo0002 - Wikimedia commons
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
77
Gleba: żyzna
Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
Kwiatostan: pojedynczy
Kwiaty: drobne
Pokrój: płożący
Zapach: cała roślina
Wysokość: 10 - 25 cm
Okres kwitnienia: III, IV
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, małe ogrody, pojemniki, balkony, roślina lecznicza, tarasy, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać niemal w całej Europie (w tym w Polsce), w Azji oraz w Ameryce Północnej. Jest zaliczana roślin ogrodowych jak i chwastów.

Wygląd bluszczyka kurdybanka

Roślina jest byliną i dorasta do 25 cm wysokości. Tworzy miękkie, kanciaste, płożące pędy. Zimozielone liście mają sercowaty lub nerkowaty kształt.

Bluszczyk kurdybanek zwykle kwitnie od marca do kwietnia wytwarzając niebiesko-fioletowe wargowe kwiaty osadzone na krótkich szypułkach. Cała roślin wydziela przyjemny zapach.

Wymagania i uprawa bluszczyka kurdybanka

Bluszczyk kurdybanek preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste i nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Jest mało wymagający jeśli chodzi o podłoże ale preferuje gleby próchnicze, lekko wilgotne i lekko kwaśne. Przesuszenie powoduje brązowienie liści i pędów. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.

Roślinę można rozmnażać przez podział pędów.

Pielęgnacja bluszczyka kurdybanka

Bluszczyk kurdybanek to wyjątkowo łatwa w uprawie roślina, która wymaga jedynie odchwaszczania oraz, szczególnie a w uprawie pojemnikowej, podlewania. Rośliny tej z reguły się nie nawozi, ale można to robić po mocnym rozcieńczeniu nawozu.

Zastosowanie bluszczyka kurdybanka

Ze względu na swoje wymagania i płożący pokrój znakomicie nadaje się do sadzenia w donicach na balkonach i tarasach (od północnej i wschodniej strony budynków). Stanowi też świetną roślinę do wypełniania kompozycji kwiatowych w pojemnikach. Bluszczyk w ogrodzie stosowany jest w nasadzeniach wiejskich i naturalistycznych jako roślina okrywowa. Bardzo dobrze nadaje się na murki, skarpy oraz miejsc pod koronami drzew i krzewów.

Warto wiedzieć, że bluszczyk kurdybanek to chwast jadalny. Jego młode liście i kwiaty są używane tak jak pietruszka.

W ziołolecznictwie ziele bluszczyku jest stosowane wewnętrznie w chorobach dróg pokarmowych i zewnętrznie do przemywania ran. Przy stosowaniu go należy zachować umiar, ponieważ w niektórych źródłach podawana jest informacja o zatruciach zwierząt czy też o niekorzystnym działaniu przy chorobach nerek.

Ciekawe odmiany bluszczyka kurdybanka

Gdzie kupić bluszczyka kurdybanka?

Bluszczyka kurdybanka kupuje się w formie sadzonek w doniczkach i można go znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych zarówno stacjonarnych jak i internetowych.


Zdjęcia: AnRo0002/CC0/Link/Link, Hans Braxmeier/Pixabay, Agnieszka Kwiecień/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści