Logo
Logo

Felicja gawędkowa (Felicia amelloides)

Felicja gawędkowa (Felicia amelloides) | To atrakcyjna bylina z rodziny astrowatych. Pochodząca z Afryki Południowej, przyciąga uwagę swym rozłożystym pokrojem, miękkimi, lancetowatymi liśćmi i zachwycającymi lazurowo-niebieskimi kwiatami, które kwitną od wiosny do końca lata. Felicja gawędkowa preferuje słoneczne stanowiska oraz lekkie, przepuszczalne podłoża. Choć wrażliwa na przymrozki, doskonale sprawdza się jako roślina jednoroczna lub sezonowa. Jej łatwość w uprawie i różnorodne zastosowanie na balkonach, tarasach oraz rabatach sprawiają, że jest niezwykle ceniona przez ogrodników.
  • Dekoracyjność: kwiaty
  • Gleba: przepuszczalna, lekka
  • Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
  • Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
  • Kwiaty: pojedyncze
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Owoce: niełupka
  • Pokrój: rozłożysty, zwarty
  • Wysokość: 60-120 cm
  • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, murki, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

    Felicja gawędkowa (Felicia amelloides) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek pochodzi z Afryki Południowej, ale w postaci odmian jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna. W naturze rośnie na skalistych lub żwirowych zboczach.

    Jak wygląda felicja gawędkowa?

    Felicja gawędkowa może dorastać do ok. 60 cm wys i osiągać nawet 120 cm szer. Roślina posiada rozłożysty pokrój i liczne, rozgałęzione, zielone pędy, pokryte parami małych, lancetowatych, zielonych, miękkich, delikatnie owłosionych listków z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym. U starszych egzemplarzy pędy u podstawy drewnieją.

    Roślina kwitnie od wiosny przez cale lato, wydając dość duże, koszyczkowe kwiatostany, osadzone na szczycie długich, cienkich, bezlistnych łodyżek. Każdy "kwiat" posiada ułożone promieniście długie, wąskie, lazurowo-niebieskie kwiaty języczkowe, otaczające dno kwiatowe, wypełnione żółtymi kwiatami rurkowymi. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w owocostany zawierające nasiona (niełupki), zaopatrzone w aparat lotny (puch).

    Jakie wymagania ma felicja i jak ją urpawiać?

    Pochodząca z tropikalnych rejonów świata felicja gawędkowa jest wrażliwa na zimno i nawet niewielki przymrozek może ją zniszczyć, dlatego w naszym kraju najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna lub sezonowa. Można jednak spróbować przechować ją też przez zimę w widnym i chłonnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (ok. 8-10°C). Wiosną pobiera się z rośliny sadzonki pędowe z piętką, a następnie mocno przycina egzemplarz mateczny. Na zewnątrz roślinę wystawia się dopiero po minięciu wiosennych przymrozków (druga połowa maja).

    Felicję można rozmnażać zarówno przez sadzonki pędowe (gatunek i odmiany) jak i przez wysiew nasion (gatunek).

    Jakiej pielęgnacji potrzebuje?

    Roślina najlepiej rośnie w lekkich, przepuszczalnych podłożach oraz słonecznych, ciepłych stanowisk. Roślina nie znosi zalania, ale też nie lubi długotrwałej suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych należy systematycznie, ale umiarkowanie ją nawadniać, szczególnie, kiedy jest uprawiana w doniczkach (pojemniki koniecznie muszą posiadać na dnie warstwę drenażu).

    Z felicji przez cały sezon warto usuwać przekwitłe kwiaty razem z łodyżkami, co przedłuża kwitnienie rośliny i poprawia jej wygląd.

    Jakie choroby i szkodniki mogą pojawić się na felicji gawędkowej?

    Felicja gawędkowa nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki, jest natomiast bardzo wrażliwa na zalanie, dlatego należy podlewać ją bardzo umiarkowanie. Nie lubi też rosnąć w cieniu, gdyż wtedy jej pędy nieestetycznie się wyciągają, a kwiaty karleją.

    Zastosowanie felicji gawędkowej w ogrodzie i na balkonie

    Felicja gawędkowa to bardzo ciekawa roślina, doskonale nadająca się do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach, a także na skalniakach i ogrodowych rabatach. W pojemnikach ładnie wygląda jako soliter, ale dobrze komponuje się też z innymi roślinami jak np. drobnokwiatowe petunie, lobelie czy goździki.

    W ogrodzie może być sadzona jako roślina wypełniająca z przodu rabaty kwiatowej, a także uprawiana przy schodach, w ogródkach żwirowych oraz na murkach i skalniakach.

    Wybrane odmiany felicji gawędkowej

    • 'Felicitara Blue' – kwiaty języczkowe jasnoniebieskie, rurkowe żółte

     

    Zdjęcia: Olivia, Martina, Marta Pujolràs / AdobeStock

    Autor
    Felicja gawędkowa
    Felicja gawędkowa
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl