Felicja gawędkowa (Felicia amelloides) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek pochodzi z Afryki Południowej, ale w postaci odmian jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna. W naturze rośnie na skalistych lub żwirowych zboczach.
Jak wygląda felicja gawędkowa?
Felicja gawędkowa może dorastać do ok. 60 cm wys i osiągać nawet 120 cm szer. Roślina posiada rozłożysty pokrój i liczne, rozgałęzione, zielone pędy, pokryte parami małych, lancetowatych, zielonych, miękkich, delikatnie owłosionych listków z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym. U starszych egzemplarzy pędy u podstawy drewnieją.
Roślina kwitnie od wiosny przez cale lato, wydając dość duże, koszyczkowe kwiatostany, osadzone na szczycie długich, cienkich, bezlistnych łodyżek. Każdy "kwiat" posiada ułożone promieniście długie, wąskie, lazurowo-niebieskie kwiaty języczkowe, otaczające dno kwiatowe, wypełnione żółtymi kwiatami rurkowymi. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w owocostany zawierające nasiona (niełupki), zaopatrzone w aparat lotny (puch).
Jakie wymagania ma felicja i jak ją urpawiać?
Pochodząca z tropikalnych rejonów świata felicja gawędkowa jest wrażliwa na zimno i nawet niewielki przymrozek może ją zniszczyć, dlatego w naszym kraju najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna lub sezonowa. Można jednak spróbować przechować ją też przez zimę w widnym i chłonnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (ok. 8-10°C). Wiosną pobiera się z rośliny sadzonki pędowe z piętką, a następnie mocno przycina egzemplarz mateczny. Na zewnątrz roślinę wystawia się dopiero po minięciu wiosennych przymrozków (druga połowa maja).
Felicję można rozmnażać zarówno przez sadzonki pędowe (gatunek i odmiany) jak i przez wysiew nasion (gatunek).
Jakiej pielęgnacji potrzebuje?
Roślina najlepiej rośnie w lekkich, przepuszczalnych podłożach oraz słonecznych, ciepłych stanowisk. Roślina nie znosi zalania, ale też nie lubi długotrwałej suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych należy systematycznie, ale umiarkowanie ją nawadniać, szczególnie, kiedy jest uprawiana w doniczkach (pojemniki koniecznie muszą posiadać na dnie warstwę drenażu).
Z felicji przez cały sezon warto usuwać przekwitłe kwiaty razem z łodyżkami, co przedłuża kwitnienie rośliny i poprawia jej wygląd.
Jakie choroby i szkodniki mogą pojawić się na felicji gawędkowej?
Felicja gawędkowa nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki, jest natomiast bardzo wrażliwa na zalanie, dlatego należy podlewać ją bardzo umiarkowanie. Nie lubi też rosnąć w cieniu, gdyż wtedy jej pędy nieestetycznie się wyciągają, a kwiaty karleją.
Zastosowanie felicji gawędkowej w ogrodzie i na balkonie
Felicja gawędkowa to bardzo ciekawa roślina, doskonale nadająca się do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach, a także na skalniakach i ogrodowych rabatach. W pojemnikach ładnie wygląda jako soliter, ale dobrze komponuje się też z innymi roślinami jak np. drobnokwiatowe petunie, lobelie czy goździki.
W ogrodzie może być sadzona jako roślina wypełniająca z przodu rabaty kwiatowej, a także uprawiana przy schodach, w ogródkach żwirowych oraz na murkach i skalniakach.
Wybrane odmiany felicji gawędkowej
- 'Felicitara Blue' – kwiaty języczkowe jasnoniebieskie, rurkowe żółte
Zdjęcia: Olivia, Martina, Marta Pujolràs / AdobeStock