Wrzosiec drzewiasty (Erica arborea) to wieczniezielony, okazały krzew lub niewielkie drzewo z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Naturalnie występuje w Afryce i krajach basenu Morza Śródziemnego, zasiedlając lasy, zbocza i polany, ale w postaci odmian jest też uprawiany jako roślina ozdobna.
Jak wygląda wrzosiec drzewiasty?
Wrzosiec drzewiasty w naturze, w sprzyjanych warunkach jest drzewem i może dorastać nawet do ok. 7-10 m wys (głównie w Afryce), jednak zwykle osiąga 2-3/4 m wys i posiada krzaczasty pokrój (jego odmiany mają jedynie 0,5-1 m wys). Roślina tworzy wzniesione, cienkie, sztywne, rozgałęzione, w młodości miękkie i porośnięte białym meszkiem, później drewniejące pędy, gęsto pokryte zimozielonymi, drobnymi, igiełkowatymi, sztywnymi, zielonymi listkami. Listki ułożone są na pędzie po trzy w okółkach.
Wrzosiec drzewiasty kwitnie wiosną (III-VI), wydając liczne, małe, dzwonkowate, białe kwiaty z widocznymi wewnątrz brunatnymi pylnikami i wystającym ponad kielich słupkiem. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w niewielkie pęczki. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w pękate owoce (torebki), wypełnione drobnymi nasionami.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie ma wymagania i jak uprawiać wrzośca drzewiastego?
Wrzosiec drzewiasty w uprawie preferuje słoneczne, cieple stanowiska i próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby o kwaśnym odczynie pH. Gatunek w uprawie spotykany jest rzadko, gdyż znacznie większą popularnością cieszą się jego odmiany ozdobne. Nie są one jednak w pełni mrozoodporne (zanoszą mróz do ok. -15°C / -12°C), dlatego w gruncie mogą być uprawiane jedynie w najcieplejszych rejonach kraju.
Wrzosiec może być rozmnażany przez wysiew nasion, jednak odmiany poleca się rozmnażać wegetatywnie, przez sadzonki pędowe.
Jak pielęgnować i zimować wrzosiec drzewiasty?
Roślinę należy podlewać umiarkowanie. Nawożenie najlepiej przeprowadzać wiosną, stosując nawozy dedykowane roślinom wrzosowatym.
Przycinanie jest zalecane po przekwitnięciu, aby zachować ładny pokrój i pobudzić roślinę do dalszego wzrostu.
W chłodniejszych rejonach Polski okrycie rośliny stroiszem przed zimą jest konieczne, aby zabezpieczyć ją przed mrozem. Odmiany uprawiane w donicach powinny zimować w jasnych, chłodnych pomieszczeniach.
Gdzie i przy czym najlepiej sadzić wrzosiec drzewiasty?
Wrzosiec drzewiasty uprawiany jest głównie w postaci odmian. Roślina na ciepłym stanowisku pięknie prezentuje się na wrzosowiskach w towarzystwie innych roślin wrzosowatych oraz niewielkich iglaków. Może być też uprawiana w donicach na balkonach i tarasach.
W swojej ojczyźnie wrzosiec drzewiasty ma też sporo zastosowań praktycznych, gdyż jego drewno, wytrzymałe korzenie oraz kwiaty i liście mają szerokie zastosowanie (z korzeni wyrabia się min. fajki, ziele stosuje w ziołolecznictwie, a z drewna wykonuje się przedmioty codziennego użytku).
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Popularne odmiany wrzośca drzewiastego
- 'Albert's Gold' – odmiana karłowa, o złocistożółtych liściach, wys ok. 60 cm
Zdjęcia: tom, Marc, LFRabanedo / AdobeStock