Suchodrzew tatarski / Wiciokrzew tatarski Lonicera tatarica

Suchodrzew tatarski
Suchodrzew tatarski / Wiciokrzew tatarski (Lonicera tatarica) | To roślina, która imponuje szybkim wzrostem, odpornością na mrozy i zanieczyszczenia, a także pięknymi kwiatami i czerwonymi jagodami, które przyciągają ptaki. Ten krzew, znany także jako wiciokrzew tatarski, jest idealny na żywopłoty oraz jako soliter. Lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Dzięki systematycznemu przycinaniu zyskuje bardziej zwarty kształt, a jego kwitnienie staje się jeszcze bardziej obfite. Suchodrzew tatarski to doskonały wybór dla każdego, kto szuka efektownego, ale łatwego w uprawie krzewu.
Posłuchaj
00:00
1
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiaty: pojedyncze, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Owoce: kuliste, jagody
Pokrój: rozłożysty, zwarty, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: trujące owoce
Zapach: kwiaty
Wysokość: 3-4 m
Okres kwitnienia: V
Kolor owoców: czerwone
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, roślina dekoracyjna, pojedynczo, duże ogrody
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Suchodrzew tatarski (Lonicera tatarica), nazywany też wiciokrzewem tatarskim to krzew z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Naturalnie występuje na terenie Europy i Azji wschodniej, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda suchodrzew tatarski?

Suchodrzew tatarski może dorastać do 3-4 m wys i osiągać podobną szerokość. Roślina posiada gęsty, krzaczasty, rozłożysty pokrój i rozwija liczne, rozgałęzione, szare, cienkie, puste w środku, z czasem drewniejące pędy, które pod ciężarem liści i kwiatów łukowato przewieszają się na zewnątrz. Liście suchodrzewu są krótkoogonkowe, szeroko lancetowate lub eliptyczne, ostro zakończone, zielone, miękkie, gładkie, matowe i całobrzegie. Na pędach układają się naprzemianległymi parami. Jesienią, przed opadnięciem przebarwiają się na żółto.

Suchodrzew tatarski kwitnie wiosną (V), rozwijając bardzo liczne, miododajne, nieduże, ciemnoróżowe, w miarę przekwitania jaśniejące, dwuwargowe kwiaty z wystającymi pręcikami i słupkiem. Kwiaty osadzone są na krótkich szypułkach i wyrastają parami w kątach liści wzdłuż pędu.

Po przekwitnieniu przekształcają się w czerwone, błyszczące owocostany (mięsiste jagody), zawierające nasiona. Owoce są atrakcyjne i chętnie zjadane przez ptaki, mają jednak cierpko-gorzki smak i dla ludzi są niejadalne, a nawet trujące.

Suchodrzew tatarski rośnie bardzo szybko i mocno się rozrasta, tworząc z czasem gęste, nieprzebyte zarośla, dlatego w ogrodzie może być ekspansywny, a w środowisku naturalnym inwazyjny (wypiera rodzime gatunki roślin).

Jakie są wymagania i uprawa suchodrzewu tatarskiego?

Suchodrzew tatarski w uprawie preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska i średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoża, jednak urośnie też w większym cieniu i na każdej typowej glebie ogrodowej.

Krzew jest mało wrażliwy na zanieczyszczone powietrze, odporny na przejściowa suszę i w pełni mrozoodporny.

Suchodrzew tatarski może być rozmnażany przez wysiew nasion (daje tez samosiew), natomiast odmiany przez sadzonki pędowe, odrosty korzeniowe i odkłady.

O czym pamiętać w pielęgnacji rośliny?

Suchodrzew nie wymaga specjalnego podlewania, gdyż jest odporny na okresowe susze. Nie wymaga nawożenia.

Aby utrzymać jego zwarty pokrój i obfite kwitnienie, warto przycinać suchodrzew zaraz po kwitnieniu, skracając pędy o około jedną trzecią ich długości. Regularne cięcie pozwoli ograniczyć jego ekspansywność, co jest szczególnie istotne w mniejszych ogrodach.

Na jakie choroby i szkodniki uważać?

Suchodrzew tatarski jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, czasami jednak może być porażany przez mączniaka prawdziwego, a jego młode pędy atakowane przez mszyce.

Jakie jest zastosowanie suchodrzewu w ogrodzie?

Suchodrzew tatarski nadaje się do uprawy głównie w dużych ogrodach. Może być wykorzystywany do tworzenia szerokich, luźnych lub formowanych żywopłotów oraz szpalerów. Doskonale wygląda jako soliter na trawniku, ale może być też sadzony w dużych grupach z innymi krzewami ozdobnymi. Idealnie sprawdza się też w ogrodach leśnych.

Wybrane odmiany suchodrzewu tatarskiego

  • 'Arnold Red' – kwiaty i owoce ciemnoczerwone, wys ok. 4 m
  • 'Rosea' – kwiaty początkowo czerwono-różowe, potem różowe, wys ok. 4 m
  • 'Zabelii' – kwiaty różowe, wys ok. 3 m
  • 'Lutea' – kwiaty różowe, owoce żółte
  • 'Alba' – kwiaty białe, wys ok. 2-3 m


Zdjęcia: buharina, pixs:sell, Nick Taurus / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści