Kalina amerykańska Viburnum trilobum

Kalina amerykanska Viburnum trilobum, fot. iVerde
Kalina amerykańska (Viburnum trilobum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
2
Dekoracyjność: kwiaty, owoce
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe, kremowe
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: kuliste, jagody
Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: 3-4 m
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: czerwone
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, pojedynczo, ogrody przydomowe, rabaty

Kalina amerykańska (Viburnum trilobum) to gatunek krzewu z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Roślina bywa uznawana za odrębny gatunek, ale częściej traktowana jest jako amerykańska odmiana kaliny koralowej, do której jest zresztą łudząco podobna. Kalina amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie zasiedla świetliste lasy, leśne polany i obrzeża lasów.

Kalina amerykańska jest rozłożystym, okazałym krzewem dorastającym do ok. 3-4 m. wys. Tworzy liczne, rozgałęzione, w górnej części przewieszające się łukowato na zewnątrz pędy, pokryte naprzeciwległymi parami zielonych, sezonowych, dość dużych, trójklapowych i ząbkowanych na brzegach liści z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na intensywne odcienie koloru czerwonego, bordowego i pomarańczowego.

Kalina amerykańska kwitnie wiosną (V-VI), wydając na szczytach pędów drobne, kremowobiałe kwiaty, zebrane w okazałe, płaskie baldachogrona. Każdy kwiatostan złożony jest z drobnych kwiatów płodnych, wypełniających jego środek i otaczającego go wianuszka bardziej okazałych, pięciopłatkowych kwiatów płonnych. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w kuliste, czerwone owoce (jagody), z których każdy zawiera wewnątrz jedno nasienie. Owoce są kwaśne i cierpkie, ale po przetworzeniu mogą nadawać się do spożycia. Chętnie zjadane są też przez ptaki.

Kalina amerykańska różni się od kaliny koralowej nieznacznie. Jej owoce są mniej gorzkie, a krzewy bardziej odporne na niskie temperatury i mniej podatne na ataki mszyc. 

Wymagania i uprawa

Kalina amerykańska nie jest szczególnie wymagająca i poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej, ale preferuje podłoża żyzne, próchnicze, przepuszczalne i lekko wilgotne (źle znosi suszę). Najlepiej czuje się w półcieniu, ale na słonecznym lub zacienionym stanowisku też sobie poradzi. Kalina amerykańska jest dostatecznie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Krzew ma naturalnie ładny pokrój, wiec nie wymaga systematycznego ciecia, ale kiedy nadmiernie się rozrośnie, można skorygować jego pokrój i przyciąć pędy zaraz po kwitnieniu.

Krzew można rozmnażać zarówno przez podział i odrosty korzeniowe jak i przez sadzonki pędowe.

Zastosowanie

Kalia amerykańska w ogrodzie doskonale komponuje się z innymi krzewami ozdobnymi takimi jak tawuły, krzewuszki, berberysy czy inne kaliny. Ładnie wygląda też w zestawieniu z dużymi trawami ozdobnymi o fontannowym pokroju. Nadaje się również do tworzenia luźnych żywopłotów.

Wybrane odmiany

  • 'Spring Red Compact' – kompaktowy pokrój i intensywne, czerwone, jesienne zabarwienie liści, wys. ok. 1-1,5 m
  • 'Hahs' – dorastająca do ok. 1,5-2 m wys.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści