Kalina amerykańska (Viburnum trilobum) to gatunek krzewu z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Roślina bywa uznawana za odrębny gatunek, ale częściej traktowana jest jako amerykańska odmiana kaliny koralowej, do której jest zresztą łudząco podobna. Kalina amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie zasiedla świetliste lasy, leśne polany i obrzeża lasów.

Kalina amerykańska jest rozłożystym, okazałym krzewem dorastającym do ok. 3-4 m. wys. Tworzy liczne, rozgałęzione, w górnej części przewieszające się łukowato na zewnątrz pędy, pokryte naprzeciwległymi parami zielonych, sezonowych, dość dużych, trójklapowych i ząbkowanych na brzegach liści z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na intensywne odcienie koloru czerwonego, bordowego i pomarańczowego.

Kalina amerykańska kwitnie wiosną (V-VI), wydając na szczytach pędów drobne, kremowobiałe kwiaty, zebrane w okazałe, płaskie baldachogrona. Każdy kwiatostan złożony jest z drobnych kwiatów płodnych, wypełniających jego środek i otaczającego go wianuszka bardziej okazałych, pięciopłatkowych kwiatów płonnych. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w kuliste, czerwone owoce (jagody), z których każdy zawiera wewnątrz jedno nasienie. Owoce są kwaśne i cierpkie, ale po przetworzeniu mogą nadawać się do spożycia. Chętnie zjadane są też przez ptaki.

Kalina amerykańska różni się od kaliny koralowej nieznacznie. Jej owoce są mniej gorzkie, a krzewy bardziej odporne na niskie temperatury i mniej podatne na ataki mszyc. 

Wymagania i uprawa

Kalina amerykańska nie jest szczególnie wymagająca i poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej, ale preferuje podłoża żyzne, próchnicze, przepuszczalne i lekko wilgotne (źle znosi suszę). Najlepiej czuje się w półcieniu, ale na słonecznym lub zacienionym stanowisku też sobie poradzi. Kalina amerykańska jest dostatecznie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.

Krzew ma naturalnie ładny pokrój, wiec nie wymaga systematycznego ciecia, ale kiedy nadmiernie się rozrośnie, można skorygować jego pokrój i przyciąć pędy zaraz po kwitnieniu.

Krzew można rozmnażać zarówno przez podział i odrosty korzeniowe jak i przez sadzonki pędowe.

Zastosowanie

Kalia amerykańska w ogrodzie doskonale komponuje się z innymi krzewami ozdobnymi takimi jak tawuły, krzewuszki, berberysy czy inne kaliny. Ładnie wygląda też w zestawieniu z dużymi trawami ozdobnymi o fontannowym pokroju. Nadaje się również do tworzenia luźnych żywopłotów.

Wybrane odmiany

  • 'Spring Red Compact' – kompaktowy pokrój i intensywne, czerwone, jesienne zabarwienie liści, wys. ok. 1-1,5 m
  • 'Hahs' – dorastająca do ok. 1,5-2 m wys.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde