Million Bells (Calibrachoa) jest uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Występuje naturalnie w zaroślach i na otwartych łąkach Ameryki Południowej. Często mylona jest z petunią (Petunia), ponieważ wygląda jak jej miniaturka. 

Roślina ma zwisający, luźny pokrój, a jej pędy dorastają do 60 cm długości. Wytwarza delikatne i małe liście. Dosyć szybko się rozkrzewia, dzięki temu jej przewisające pędy stają się jeszcze bardziej dekoracyjne i w krótkim czasie przykrywają balkonowe skrzynki wielobarwną kaskadą. 

Million Bells, czyli "milion dzwonków", kwitnie od maja do jesieni, do pierwszych przymrozków. Odznacza się niezwykle różnorodnymi kolorami kwiatów – wyróżnia się m.in. kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, niebieskie i wielokolorowe. Osiągają ok. 3-4 cm średnicy. Mają kształt dzwonkowaty, stąd wiele osób myli je z surfiniami albo nazywa miniaturowymi petuniami kaskadowymi. 

Wymagania i uprawa

Kalibrachoa ma mniejsze wymagania uprawowe od petunii i dużo lepiej znosi niekorzystne warunki pogodowe. Najlepiej jednak czuje się na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Preferuje gleby lekko kwaśne, przepuszczalne, zasobne i lekko wilgotne. Nadmiar wody może jej jednak zaszkodzić i doprowadzić do więdnięcia pędów, dlatego nie powinno się jej nadmiernie podlewać i nie doprowadzać do przelania. 

W czasie podlewania warto stosować nawozy zakwaszające, aby zapobiec żółknięciu wierzchołków pędów. Dodatkowo ziemię warto wzbogacić w nawóz z chelatem żelaza, gdyż kalibrachoa jest bardzo wrażliwa na niedobór tego składnika, co może skutkować żółknięciem liści. 

Kalibrachoę można ciąć co ok. 4 tygodnie co poprawi jej rozkrzewianie, a tym samym wytworzy ona więcej kwiatów.

Roślinę powinno się sadzić w dużych pojemnikach, aby bujnie zakwitła.

Million Bells można rozmnażać przez nasiona, ale dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych sadzonek. Nasiona wysiewane są w drugiej połowie lutego. 

Zastosowanie

Million Bells znakomicie nadaje się do dekorowania balkonów, tarasów jak również drzwi wejściowych. Dobrym pomysłem jest sadzenie jej np. w zwisających koszach. Ta roślina sprawdzi się nie tylko w donicach i skrzyniach, ale także na rabatach w ogrodzie. 

 
Zdjęcia: TunedIn61, ivusakzkrabice / Depositphotos