Goździk brodaty (Dianthus barbatus) to bylina, uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia, należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz w Azji.

W Polsce jest znana głównie z uprawy. Roślina dorasta do 60cm wysokości. Wytwarza proste, grube łodygi pokryte lancetowatymi liśćmi. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są białe, różowe, czerwone lub fioletowe, zebrane w okazałe kwiatostany - wierzchotki. Mogą być pojedyncze lub pełne (rzadziej).

Goździk brodaty - wymagania i uprawa

Goździk najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, bogate w składniki pokarmowe. Nasiona wysiewa się do inspektu od maja do czerwca. Sadzonki goździków wysadza się latem - zakwitną w przyszłym roku. W czasie susz powinno się je podlewać. Od wiosny do lata warto stosować nawozy w płynie dla roślin kwitnących (lub organiczne). Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także nawadnianie. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia.

Zastosowanie goździka brodatego

Goździk brodaty to jedna z najpiękniejszych roślin rabatowych - na rabaty jednogatunkowe lub mieszane. Ponadto warto ją sadzić na skalniaki. Nadaje się na kwiat cięty. Z interesujących odmian warto wymienić: 'Heart Attack'- o krwistoczerwonych kwiatach, Green Trick' - o oryginalnych, zielonych kwiatach, 'Black Magic' - o ciemnopurpurowych kwiatach.

zdjęcie: pixabay.com, CC0 Creative Commons