Ślaz dziki Malva sylvestris

Ślaz dziki (Malva sylvestris)
Ślaz dziki (Malva sylvestris) | To roślina, która nie tylko pięknie zdobi ogród fioletowo-różowymi kwiatami, ale także przyciąga pszczoły i wspiera bioróżnorodność. Łatwa w uprawie, odporna na suszę i samodzielnie się rozsiewająca, doskonale sprawdza się na łąkach kwietnych i rabatach naturalistycznych. Ślaz dziki można siać co roku jak jednoroczną, ale warto pamiętać, że w sprzyjających warunkach będzie zdobić nawet przez kilka sezonów.
Posłuchaj
00:00
4
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, purpurowe
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: rozłożysty, zwarty, krzaczkowaty
Wysokość: 40-120 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: sadzona przy ogrodzeniach, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, parki, roślina lecznicza, ogrody wiejskie, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Ślaz dziki (Malva sylvestris) znany również jako malwa dzika, to roślina z rodziny ślazowatych (Malvaceae). Naturalnie występuje w Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce rośnie dziko, ale coraz częściej jest świadomie sadzony w ogrodach. Roślina ta cieszy się popularnością nie tylko z powodu urody, ale również dzięki swoim właściwościom leczniczym i znaczeniu dla zapylaczy.

Jak wygląda ślaz dziki?

W naturze ślaz dziki jest byliną, lecz w naszych ogrodach, z uwagi na klimat, zazwyczaj traktuje się go jako roślinę jednoroczną lub dwuletnią. Osiąga wysokość od 60 do 120 cm. Ma pokrój rośliny jest krzaczasty, gęsty, a pędy są sztywne, wzniesione, lekko owłosione i rozgałęziające się u podstawy. Liście są duże, intensywnie zielone, pięcioklapowe i ząbkowane, osadzone na długich ogonkach.

Ślaz dziki kwitnie od czerwca do września. Jego kwiaty mają średnicę 3-5 cm i pojawiają się w kątach liści. Są purpurowo-różowe z ciemnymi żyłkami – to właśnie ciemne prążki na płatkach są charakterystyczne dla tego gatunku i sprawiają, że ślaz dziki przyciąga wzrok i owady zapylające – szczególnie pszczoły i motyle.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Wymagania uprawowe ślazu dzikiego

Ślaz dziki lubi pełne słońce. W półcieniu też sobie poradzi, ale mniej intensywnie kwitnie. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, przepuszczalnej, lekko zasadowej lub obojętnej. Nie toleruje ziemi kwaśnej i podmokłej.

Roślina jest dość odporna na mróz, ale w chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać. Z tego powodu często traktuje się ją jak roślinę sezonową.

Najłatwiej rozmnożyć ją z nasion. Wysiewa się je wprost do gruntu wiosną lub późnym latem. Roślina może się też samoistnie rozsiewać.

Jak pielęgnować ślaz dziki?

  • Roślina nie lubi zalewania, ale podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Na glebach lekkich warto dbać o umiarkowaną wilgotność.
  • Nie wymaga intensywnego nawożenia. Wystarczy co kilka tygodni zasilić ją kompostem lub naturalnym nawozem. Nadmiar azotu może zmniejszyć jej odporność.
  • Usuwanie przekwitłych kwiatów wydłuża okres kwitnienia. Jeśli roślina się pokłada lub rozrasta nadmiernie, można przyciąć część pędów.

Na jakie choroby i szkodniki uważać?

Choć ślaz dziki jest dość odporny, może zostać porażony przez mączniaka prawdziwego – objawia się on białym nalotem na liściach. Roślinie mogą też zaszkodzić ślimaki, zwłaszcza podczas wilgotnej pogody.

Zastosowanie w ogrodzie, czyli gdzie sadzić ślaz dziki?

Ślaz dziki idealnie nadaje się do ogrodów wiejskich i naturalistycznych, jest częstym gatunkiem w mieszankach nasion na łąki kwietne, dobrze wygląda sadzony wzdłuż ogrodzeń, altan, ścian.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiaty i liście, które zawierają śluz roślinny – łagodzący podrażnienia gardła i przewodu pokarmowego.

Popularne odmiany ślazu dzikiego

  • 'Zebrina' – (zdj. 3) kwiaty o bardzo ciemnym i intensywnie purpurowym żyłkowaniem na niemal białym tle
  • Malva sylvestris var. mauritiana – (zdj. 4 i 5) to ozdobna odmiana ślazu dzikiego nazywana ślazem mauretańskim, o wyjątkowo intensywnie purpurowych, dużych kwiatach z wyraźnym żyłkowaniem. Roślina ta dorasta nawet do 150 cm wysokości i jest chętnie uprawiana w ogrodach ze względu na efektowny wygląd i miododajność

Zdjęcia: Katarzyna, elenakirey, garmashevanatali, Andrii / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Jak uchronić się przed insektami w ogrodzie? Ten preparat działa nawet 10 godzin i jest bezpieczny
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy