Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana), nazywana również żyworódką to wieloletnia roślina należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Poszczególne gatunki kalanchoe występują naturalnie w wielu rejonach świata, jednak widywane najczęściej w sklepach k. Blossfelda są odmianami botanicznymi.

Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 20-30 cm. Liście są grube i mięsiste. Drobne kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej lub czerwonej zebrane są w baldachogrona. Kalanchoe może kwitnąć w różnych terminach przez cały rok, jednak najczęściej kwitnienie przypada na okres zimowy.

Uprawa kalanchoe

Gatunek ten jest mało wymagający i poleca się go początkującym ogrodnikom. Najważniejsza zasada - nie należy podlewać rośliny zbyt obficie, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Z tego powodu optymalne podłoże powinno być przepuszczalne (ziemia liściowa z piaskiem), dodatkowo warto zapewnić dobrą warstwę drenażu.

Kalanchoe Blossfelda lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Dobrze znosi suche powietrze w pomieszczeniu, nie wymaga zraszania. Nawożenie można stosować - ale dawki nawozów powinny być rozcieńczone. Roślinę po przekwitnięciu warto przyciąć (usunąć kwiatostany).

Rozmnażanie w warunkach domowych jest dość trudne, gdyż sadzonki słabo ukorzeniają się.

Zastosowanie

Kalanchoe Blossfelda w Polsce jest typową rośliną pokojową. Warto ustawiać ją na słonecznych parapetach. W okresie letnim może rosnąć również na zewnątrz - np.: na balkonie.

fot. Starr Environmental, echoforsberg i Akos Kokai (źródło: flickr.com.cc.)