Strelicja biała Strelitzia nicolai

Strelicja biała (Strelitzia nicolai) kwiaty
Strelicja biała (Strelitzia nicolai) | To roślina, która zachwyca ogromnymi, tropikalnymi liśćmi i tworzy w domu egzotyczny klimat. W uprawie doniczkowej dorasta do 2-3 metrów, wymaga jasnego stanowiska i umiarkowanego podlewania, a jej głęboki system korzeniowy sprawia, że nie lubi częstego przesadzania. Choć strelicja biała rzadko zakwita w pomieszczeniach, jej majestatyczna sylwetka czyni ją jedną z najefektowniejszych roślin ozdobnych, idealną do nowoczesnych wnętrz i przestronnych salonów.
Posłuchaj
00:00
4
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: niebieskie, granatowe, wielobarwne, białe
Kwiaty: luźne, pojedyncze, duże
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: wzniesiony
Zapach: kwiaty
Wysokość: 2-3 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, pojemniki, balkony, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Strelicja biała (Strelitzia nicolai) to imponujących rozmiarów roślina, która należy do nielicznej rodziny strelicjowatych (Strelitziaceae). Pochodzi z południowych rejonów Afryki, gdzie naturalnie rośnie w pobliżu rzek i jezior. W uprawie domowej najczęściej spotykana jest jako okazała roślina doniczkowa, choć w dużych oranżeriach i ogrodach zimowych może osiągać jeszcze większe rozmiary.

Jak wygląda strelicja biała?

To roślina, która imponuje swoim wyglądem – w naturze może dorastać do 10 metrów. W uprawie domowej też jest bardzo duża i może osiągać ok. 2-3 metrów wysokości. Jej duże, podłużne liście o ciemnozielonej barwie mają wyraziste unerwienie i osadzone są na długich, sztywnych ogonkach. Starsze liście często pękają wzdłuż nerwów, co nadaje im naturalnie postrzępiony wygląd, charakterystyczny dla tego gatunku. Strelicja biała rośnie w formie zwartej kępy, z której wyrastają coraz wyższe liście.

Latem potrafi zakwitnąć, wytwarzając duże kwiaty przypominające głowę ptaka, o białych płatkach i fioletowoniebieskiej warżce (kształtem niemal identyczne do popularniejszej strelicji królewskiej). Jednak w warunkach domowych kwitnienie zdarza się rzadko – strelicja wynagradza to jednak swoimi eleganckimi liśćmi, które są jej największą ozdobą.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Strelicja biała ma silny, głęboko rosnący system korzeniowy z grubymi, mięsistymi korzeniami.

Jak uprawiać strelicję? Jakie ma wymagania?

Aby cieszyć się zdrowym wzrostem tej rośliny, należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Strelicja biała najlepiej rośnie w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu. Może tolerować bezpośrednie słońce, ale powinna być stopniowo do niego przyzwyczajana, aby uniknąć poparzeń liści. Najlepiej czuje się w temperaturze od 20 do 25°C, a zimą nie powinna być narażona na temperatury poniżej 10°C. To roślina ciepłolubna i nieodporna na mróz, dlatego w polskim klimacie nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej.

Sadzi się ją w przepuszczalnym, żyznym podłożu – idealna będzie mieszanka ziemi uniwersalnej z dodatkiem przepuszczalnej frakcji (np. piasku, keramzytu itp.), co pozwoli na lepszy drenaż i ochroni korzenie przed gniciem. Najlepiej sadzić ją w wysokich i przestronnych donicach. Ze względu na szybki rozrost korzeni źle znosi częste przesadzanie, dlatego warto robić to tylko wtedy, gdy doniczka staje się wyraźnie za ciasna.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Strelicję białą najlepiej rozmnażać przez podział dorosłej rośliny, oddzielając młode odrosty korzeniowe podczas przesadzania.

Jak pielęgnować strelicję białą?

  • Pielęgnacja strelicji białej nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyczności. Podlewanie powinno być umiarkowane – najlepiej podlewać roślinę dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Latem warto podlewać częściej, szczególnie jeśli roślina stoi w bardzo jasnym miejscu. Zimą podlewanie należy ograniczyć, aby nie doprowadzić do przelania.
  • Strelicja lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto od czasu do czasu zraszać jej liście lub przecierać je wilgotną ściereczką. To także sposób na usunięcie kurzu i poprawę kondycji rośliny.
  • W okresie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, warto zasilać ją nawozem do roślin zielonych lub kwitnących – najlepiej co 2-3 tygodnie.
  • Nie wymaga przycinania, ale usuwanie suchych liści pozwala utrzymać jej estetyczny wygląd.
  • W razie potrzeby, by zbytnio się nie rozkładała na boki, można ją podwiązywać.

Jakie choroby i szkodniki mogą atakować roślinę?

Choć strelicja biała jest rośliną stosunkowo odporną, w niekorzystnych warunkach może paść ofiarą szkodników. Najczęściej atakują ją przędziorki oraz wełnowce, zwłaszcza gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Roślina źle reaguje na nadmiar wody – jeśli korzenie zaczną gnić, liście mogą żółknąć i opadać. Dlatego tak ważne jest, aby nie doprowadzać do zastojów wody w doniczce.

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić do ogrodu w maju?

Zastosowanie ozdobne strelicji białej

Strelicja biała to doskonały wybór dla osób poszukujących dużych, dekoracyjnych roślin do przestronnych wnętrz. Świetnie sprawdzi się w salonach, biurach i oranżeriach, gdzie będzie miała wystarczająco dużo miejsca na rozwój. Można ją również wystawiać na balkon lub taras w ciepłe miesiące, ale przed pierwszymi chłodami trzeba przenieść ją z powrotem do domu.

Jej elegancka, tropikalna sylwetka sprawia, że pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji wnętrz. To roślina, która nie tylko zdobi, ale także wprowadza do pomieszczeń odrobinę egzotyki.

Zdjęcia: Ольга Симонова, CarlosHerreros, Benoit M. / AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści