Figowiec czepny (Ficus radicans syn. Ficus sagittata), nazywany też fikusem czepnym to gatunek rośliny zielnej z rodziny morwowatych (Moraceae). Naturalnie występuje min. w Azji Południowo-wschodniej, gdzie płoży się po ziemi lub wspina na pnie drzew, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata, głównie jako roślina doniczkowa.
Jak wygląda fikus czepny? Co go odróżnia od innych?
Figowiec czepny rozwija długie, elastyczne pędy, wzdłuż których wyrastają układające się naprzemiennie nieduże, błyszczące, ciemnozielone, skórzaste, szerokolancetowate, wydłużone, smukłe i zaostrzone na wierzchołku liście, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Spód młodych liści oraz młode pędy i ogonki liściowe są lekko owłosione. U podstawy liści roślina tworzy kępki korzeni powietrznych, pomagających jej wspinać się po podporach, a po zetknięciu z podłożem, rozrastać się po okolicy.
Figowiec czepny w naturze kwitnie, wydając w kątach liści drobne, niepozorne kwiaty, które po przekwitnieniu przekształcają się w małe, okrągłe, po dojrzeniu pomarańczowe, pojedyncze lub zebrane w małe kępki owoce, jednak w uprawie roślina nie kwitnie lub zakwita bardzo rzadko.
Figowiec czepny jest spokrewniony z figowcem pnącym, ale posiada większe od niego, a także szersze i bardziej wydłużone liście.
Jakie są wymagania i jak uprawiać fikusa czepnego?
Figowiec czepny w uprawie preferuje jasne stanowisko z rozproszonym światłem i żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże. Roślina nie posiada żadnej mrozoodporności i nie wymaga okresu spoczynku, dlatego przez cały rok powinna mieć zapewnioną temperaturę pokojową.
Figowiec czepny jest niezwykle łatwy do rozmnażania za pomocą sadzonek pędowych, które szybko ukorzeniają się w wodzie lub wilgotnym podłożu.
Pielęgnacja – o co zadbać?
Figowiec czepny powinien być podlewany regularnie, ale umiarkowanie, gdyż nie znosi zarówno zalania jak i suszy (przed każdym podlaniem wierzchnia warstwa podłoża w doniczce powinna lekko przeschnąć). Lubi natomiast podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto postawić w jej pobliżu np. nawilżacz.
Roślina nie wymaga częstego przycinania, ale dobrze znosi ten zabieg, co pozwala na regulację jej rozmiaru w razie potrzeby. Długie pędy można podwiązywać do podpór, takich jak palik owinięty mchem, co wspomaga ich rozrost w pionie.
Choroby i szkodniki – na co trzeba uważać?
Figowiec czepny rzadko sprawia problemy w uprawie, ale czasami może być porażany przez choroby grzybowe (np. brunatna plamistość liści) lub atakowany przez szkodniki (np. przędziorki, tarczniki). Nie znosi też zalania, na które reaguje gniciem korzeni.
Zastosowanie, na jakie miejsce wybrać fikusa czepnego?
Figowiec czepny w naszym klimacie może być uprawiany wyłącznie jako roślina pokojowa. Doskonale prezentuje się posadzony w wiszących donicach lub szerokich pojemnikach ustawionych na komodzie, z których jego pędy będą mogły swobodnie się zwieszać. Można też uprawiać go przy paliku owiniętym mchem, przywiązując do niego długie pędy. Nadaje się też do ogrodów w szkle lub uprawy w terrariach. Może być także wykorzystywany do tworzenia zielonych ścian.
Popularne odmiany fikusa czepnego
- 'Variegata' – odmiana o zielonych, biało obrzeżonych liściach