Figowiec deltolistny (Ficus deltoidea), nazywany też fikusem deltolistnym to wiecznie zielony, wolno rosnący krzew z rodziny morwowatych (Moraceae). Gatunek pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej (min. z Malezji), gdzie może rosnąć zarówno w gruncie jak i na konarach drzew jako epifit, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata, głównie jako roślina doniczkowa.
Jak wygląda figowiec deltolistny?
Figowiec deltolistny może dorastać do ok. 2-5 m wys. Roślina tworzy liczne, cienkie, mocno rozgałęzione, sztywne pędy, pokryte układającymi się skrętolegle liśćmi ogonkowymi, które mogą mieć dwojaką postać, zależną od płci (roślina dwupienna): męskie egzemplarze posiadają liście okrągłe i wydłużone, zielone od góry i oliwkowozielone od spodu, natomiast żeńskie rozwijają liście duże, skórzaste, okrągłe w zarysie i zwężające się u dołu, łopatkowe, gładkie, zielone od góry i rdzawożółte od dołu, z widocznymi na powierzchni nielicznymi, ciemnymi plamkami. Liście mogą się też różnić u podgatunków figowca (np. podgatunek motleyana posiada liście szerokolancetowate i wydłużone, natomiast liście podgatunku deltoidea mają deltoidalny, zaokrąglony kształt).
W uprawie domowej rośliny rzadko kwitną i owocują. Wprawdzie w centrach handlowych i kwiaciarniach można spotkać egzemplarze z już zawiązanymi owocami, jednak w warunkach domowych owoce nie dojrzewają i opadają. Figowiec deltolistny zakwita wiosną, wydając małe, bezpłatkowe, pękate kwiaty, osadzone na krótkich szypułkach w kątach liści. Po przekwitnieniu kwiaty żeńskie przekształcają się w pękate owocostany, przypominające wyglądem figę.
Jakie wymagania i jak uprawiać figowca?
Figowiec deltolistny w uprawie preferuje jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża. Lubi też podwyższoną wilgotność powietrza i zraszanie mgiełką wodną.
Przez cały rok musi mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę powietrza, wyższą latem (20-25°C) i niższą zimą, w okresie spoczynku (15-18°C, nigdy nie powinna spadać poniżej 12°C). Latem roślina może być wystawiana na balkon lub taras (w miejsce półcieniste), gdyż bardzo służy jej świeże powietrze.
Figowca deltolistnego najlepiej rozmnażać przez sadzonki pędowe, jednak zabieg nie jest prosty, a uszkodzone pędy wolno się regenerują.
Pielęgnacja
Figowiec deltolistny wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania – gleba powinna być wilgotna, ale nigdy mokra. W okresie wegetacyjnym warto wspierać ją nawozem do roślin doniczkowych co 2–3 tygodnie, aby zapewnić zdrowy wzrost.
Figowiec nie wymaga częstego przycinania; wystarczy delikatnie skrócić pędy, by nadać mu odpowiedni kształt. Zabieg należy przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych, gdyż wyciekający z rośliny sok mleczny może podrażniać skórę.
Choroby i szkodniki
Figowiec deltolistny jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, czasami jednak mogą pojawić się na nim tarczniki lub wełnowce. Rośliny uprawiane w zbyt mokrym podłożu mogą też zagniwać.
Zastosowanie figowca deltolistnego w domu i na tarasie
Figowiec deltolistny to jeden z niższych i bardziej kompaktowych figowców o ciekawych liściach i gęstym pokroju, dlatego może być ozdobą każdego wnętrza, a latem także balkonu, tarasu lub ogrodowego patio. W donicy najlepiej prezentuje się jako soliter, bo tylko wtedy będzie mógł w pełni zaprezentować swoją urodę.
Dzięki swojemu egzotycznemu wyglądowi i minimalnym wymaganiom pielęgnacyjnym, figowiec deltolistny jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą dodać wnętrzom oraz zewnętrznym przestrzeniom unikalny, tropikalny akcent.
Polecane odmiany figowca deltolistnego
- 'Jack f. variegata' – (na zdjęciach) odmiana o zielonych liściach z szerokim, nieregularnym, kremowobiałym marginesem
Zdjęcia: jobrestful / AdobeStock