Wilczomlecz okazały (Euphorbia milii), nazywany też wilczomleczem lśniącym lub „koroną cierniową”, to duży, kolczasty krzew z rodziny wilczomleczowatych. Gatunek pochodzi z Madagaskaru, ale jego odmiany (zwykle mieszańcowe) często uprawiane są jako doniczkowe rośliny ozdobne.
Wygląd wilczomlecza okazałego
Wilczomlecz okazały może dorastać w naturze nawet do 2 m wys., w uprawie jednak zwykle nie przekracza 1-1,2 m wys. Roślina tworzy mocne, grube, sztywne, rozgałęzione, w młodym wieku oliwkowozielone pędy, gęsto pokryte ostrymi, dużymi kolcami i nielicznymi, miękkimi, owalnymi liśćmi. Początkowo ma kompaktowy pokrój, a jej pędy niemal całkowicie zasłonięte są liśćmi, z czasem jednak pędy drewnieją, ogałacają się z liści od dołu, wyginają i odkształcają, nadając roślinie formę luźnego, nieforemnego krzewu.
Wilczomlecz może zakwitać w różnych terminach od wiosny do jesieni. W porze kwitnienia rozwija drobne, niepozorne kwiaty właściwe, otoczone barwnymi, dekoracyjnymi liśćmi przykwiatkowymi (w zależności od odmiany mogą być białe, żółte, pomarańczowe, różowe lub czerwone), uważanymi za płatki. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów po kilka w niewielkie kwiatostany.
Pędy, liście i korzenie rośliny, zawierają trujący sok mleczny, który po dostaniu się do oka, nosa lub ust, może powodować obrzęki, podrażnienia lub stany zapalne.
Wymagania i uprawa wilczomlecza okazałego
W uprawie wilczomlecz lśniący oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego latem przed bezpośrednim słońcem stanowiska, przepuszczalnego, lekkiego, lekko wilgotnego latem i niemal suchego zimą podłoża (najlepiej dla kaktusów i sukulentów). Jest bardzo tolerancyjny jeśli chodzi o pH podłoża.
Roślina przez cały rok powinna stać w pokojowej temperaturze (latem ok. 22-24°C, 16-18°C zimą). Latem może być też wystawiana do ogrodu lub na balkon, ale zimę musi spędzać w pomieszczeniu, najlepiej na parapecie południowego okna.
Ze względu na kolczaste pędy i trujący sok mleczny, wszystkie prace pielęgnacyjne przy roślinie należy wykonywać w rękawicach ochronnych.
Wilczomlecza można rozmnażać przez sadzonki z piętką, pobrane z rośliny wiosną (zalecane w przypadku odmian) lub przez wysiew nasion.
Pielęgnacja wilczomlecza okazałego
Wilczomlecze podlewa się wtedy gdy ziemia w ich doniczkach przeschnie. Z reguły jest to raz na 7-10 dni. Wilczomleczy można nie nawozić ale dobrze reagują na nawożenie odżywkami dla kaktusów. Na zimę bardzo ograniczamy podlewanie – możemy to robić raz na jakiś czas. Nic też się nie stanie jeśli roślina będzie nieco więdnąć (to moment, w którym możemy ją podlać).
Wilczomlecze warto systematycznie przecierać z kurzu.
Wilczomlecz okazały można przycinać ale rzadko, ponieważ niezbyt dobrze znosi ten zabieg.
Choroby i szkodniki wilczomlecza okazałego
Wilczomlecz okazały rzadko choruje i zwykle nie jest atakowany przez szkodniki, źle znosi natomiast błędy uprawowe (np. zbyt mało światła, zbyt niska temperatura, przelanie, częste przestawianie, zimne przeciągi), na które reaguje zrzucaniem liści. W wyniku złej pielęgnacji, może się też na nim rozwinąć choroba grzybowa (np. szara pleśń, mączniak prawdziwy).
Zastosowanie wilczomlecza okazałego
Wilczomlecz okazały w młodym wieku może być atrakcyjną ozdobą niemal każdego wnętrza. Dobrze prezentuje się na parapecie południowego okna lub na komodzie, w towarzystwie sukulentów i kaktusów. W późniejszym wieku, kiedy jego pokrój staje się luźniejszy, lepiej wygląda jako soliter. W okresie letnim może być też ozdobą balkonu, tarasu lub ogrodowej rabaty.
Ze względu na ostre kolce i trujący sok mleczny, wilczomlecz okazały nie jest zaleczany do uprawy w mieszkaniach, w których przebywają dzieci lub zwierzęta domowe.
Wybrane odmiany
- 'White' – kwiaty białe
- 'Cotton Candy' – kwiaty duże, jasnoróżowe
- 'Hera Bicolour' – kwiaty kremowo-żółte z różowymi przebarwieniami
Gdzie kupić sadzonki wilczomlecza okazałego?
Wilczomlecz okazały można kupić w sklepach oferujących egzotyczne rośliny doniczkowe. Można go też znaleźć w sklepach internetowych, takich jak:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock