Logo
Logo

Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia)

Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
  • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna, lekka
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna
  • Pokrój: pokładający się, rozłożysty
  • Wysokość: 30 cm
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień
  • Zastosowanie: wnętrza
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

    Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia), nazywana też paprocią guzikową, to niewielka bylina z rodziny orliczkowatych (Pteridaceae). Gatunek pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie zasiedla dolne partie lasów i zarośla, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ogrodowa (w krajach o ciepłym klimacie) lub doniczkowa.

    Ciemnotka posiada ładny, rozłożysty, gęsty pokrój i dorasta do ok. 20-30/40 cm wys. Tworzy liczne, przewieszające się na boki, sztywne, brązowe, gęsto owłosione pędy, pokryte dwoma naprzeciwległymi rzędami małych, okrągłych, skórzastych, ciemnozielonych, błyszczących i lekko ząbkowanych na brzegach liści. W odpowiednich warunkach, na spodniej stronie liści wzdłuż brzegów tworzą się gęste skupiska brązowych zarodników.

    Ciemnotka rozwija też pełzające kłącza, dzięki którym mocno się rozrasta, także w doniczce.

    Wymagania i uprawa

    Ciemnotka okrągłolistna mimo swojego egzotycznego pochodzenia jest łatwa w uprawie. Przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury, która powinna być wyższa latem (ok. 22-24°C) i niższa zimą (16-18°C), ale nigdy nie może spadać poniżej 10°C. Roślina wymaga też cienistego lub półcienistego stanowiska z rozproszonym światłem i przepuszczalnej, próchniczej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (może być przepuszczalne podłoże uniwersalne do uprawy roślin doniczkowych).

    W przeciwieństwie do wielu innych paproci, znacznie lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie, dlatego dno jej doniczki musi być wyłożone drenażem, utrzymującym nadmiar wody z dala od korzeni, inaczej po przelaniu zgnije. Ciemnotka lubi natomiast podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego w jej pobliżu warto ustawić nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium.

    Ciemnotkę najłatwiej rozmnażać przez podział dorosłych egzemplarzy, ale można też próbować wysiewu dojrzałych zarodników, choć nie zawsze kończy się to powodzeniem.

    Zastosowanie

    Ze względu na całkowity brak mrozoodporności, w naszym klimacie ciemnotkę można uprawiać wyłącznie jako roślinę pokojową. Wspaniale prezentuje się w szerokich misach lub wiszących donicach, z których jej pędy mogą bez przeszkód przewieszać się na boki. Ze względu na małe wymagania świetlne, jest idealną rośliną do pomieszczeń słabo oświetlonych, a ponieważ lubi wilgotne powietrze, sprawdza się też jako dekoracja widnej łazienki. Można ją również uprawiać w szklanych ogródkach.


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk

    Autor
    Ciemnotka okrągłolistna
    Ciemnotka okrągłolistna
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl