Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia), nazywana też paprocią guzikową, to niewielka bylina z rodziny orliczkowatych (Pteridaceae). Gatunek pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie zasiedla dolne partie lasów i zarośla, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ogrodowa (w krajach o ciepłym klimacie) lub doniczkowa.

Ciemnotka posiada ładny, rozłożysty, gęsty pokrój i dorasta do ok. 20-30/40 cm wys. Tworzy liczne, przewieszające się na boki, sztywne, brązowe, gęsto owłosione pędy, pokryte dwoma naprzeciwległymi rzędami małych, okrągłych, skórzastych, ciemnozielonych, błyszczących i lekko ząbkowanych na brzegach liści. W odpowiednich warunkach, na spodniej stronie liści wzdłuż brzegów tworzą się gęste skupiska brązowych zarodników.

Ciemnotka rozwija też pełzające kłącza, dzięki którym mocno się rozrasta, także w doniczce.

 
 

Wymagania i uprawa

Ciemnotka okrągłolistna mimo swojego egzotycznego pochodzenia jest łatwa w uprawie. Przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury, która powinna być wyższa latem (ok. 22-24°C) i niższa zimą (16-18°C), ale nigdy nie może spadać poniżej 10°C. Roślina wymaga też cienistego lub półcienistego stanowiska z rozproszonym światłem i przepuszczalnej, próchniczej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (może być przepuszczalne podłoże uniwersalne do uprawy roślin doniczkowych).

W przeciwieństwie do wielu innych paproci, znacznie lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie, dlatego dno jej doniczki musi być wyłożone drenażem, utrzymującym nadmiar wody z dala od korzeni, inaczej po przelaniu zgnije. Ciemnotka lubi natomiast podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego w jej pobliżu warto ustawić nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium.

Ciemnotkę najłatwiej rozmnażać przez podział dorosłych egzemplarzy, ale można też próbować wysiewu dojrzałych zarodników, choć nie zawsze kończy się to powodzeniem.

 
 

Zastosowanie

Ze względu na całkowity brak mrozoodporności, w naszym klimacie ciemnotkę można uprawiać wyłącznie jako roślinę pokojową. Wspaniale prezentuje się w szerokich misach lub wiszących donicach, z których jej pędy mogą bez przeszkód przewieszać się na boki. Ze względu na małe wymagania świetlne, jest idealną rośliną do pomieszczeń słabo oświetlonych, a ponieważ lubi wilgotne powietrze, sprawdza się też jako dekoracja widnej łazienki. Można ją również uprawiać w szklanych ogródkach.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk