Logo

Cyperus haspan / Papirus karłowaty (Cyperus haspan)

Cyperus haspan / Papirus karłowaty (Cyperus haspan) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
  • Gleba: zalana, małe wymagania glebowe, próchniczna
  • Kolor kwiatów: zielonkawe
  • Kwiaty: drobne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Pokrój: wyprostowany, kępy
  • Wysokość: 60 cm
  • Okres kwitnienia: VI, VII
  • Trwałość liści: zimozielone
  • Wilgotność: gleba stale wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: tarasy, wnętrza, kwiat cięty, bukiety
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

    Cyperus haspan (Cyperus haspan), nazywany też papirusem karłowatym to roślina z rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Naturalnie występuje na bagnistych i podmokłych stanowiskach w wielu tropikalnych rejonach świata (min. Afryce, Azji Południowej, Australii , Ameryce Południowej i Środkowej czy na Madagaskarze), ale jest też uprawiana jako doniczkowa roślina ozdobna.

    Papirus karłowaty to niewysoka, kłączowa bylina, mogąca dorastać do ok. 20-50/60 cm wys. Roślina tworzy pędy, wyrastające z podziemnego kłącza. Są one wzniesione, nagie, gładkie, sztywne, walcowate, smukłe, a na końcu zwieńczone parasolowatymi, kępiastymi rozetami wąskich, długich, cienkich, niemal igiełkowatych liści różnej długości (liście mają pierzasty wygląd). Pędy zebrane są ponad ziemią w gęste kępy.

    Cyperus haspan kwitnie wiosną lub latem, wydając drobne, brązowozielone kwiaty, zebrane w małe kwiatostany na szczytach liści.

     

    Wymagania i uprawa

    Papirus karłowaty to pochodząca z tropików roślina bagienna. Nie toleruje niskich temperatur, wiec w naszym klimacie musi być uprawiany w doniczkach jako roślina pokojowa, wystawiana do ogrodu lub na balkon jedynie w okresie letnim. W uprawie oczekuje przede wszystkim bardzo jasnego, a nawet słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej ziemi z dodatkiem torfu i piasku. Podłoże w jego doniczce zawsze musi być wilgotne, a nawet mokre, gdyż papirusowi nie grozi zalanie, ale już lekkie przesuszenie może skutkować zamieraniem jego liści.

    Roślina musi mieć też przez cały rok zapewnioną dość wysoką temperaturę, która latem powinna wynosić ok. 20-24°C, natomiast zimą ok. 15-18°C. Papirus nie oczekuje nawożenia, ale rozrośnięte egzemplarze można zasilać w sezonie wegetacyjnym biohumusem.

    Papirusy karłowate można rozmnażać przez podział lub sadzonki liściowe, ukorzeniane w wodzie „do góry nogami”.

    Zastosowanie

    Papirus karłowaty jest niewielki, ale lubi rozrastać w okazałe kępy, dlatego najlepiej prezentuje się w dużych donicach, ustawionych na podłoże lub niskiej komodzie. Jeśli nadmiernie się rozrośnie, jego pędy można przewiązać sznurkiem, aby nie pokładały się na boki.

    Latem można także wystawić roślinę na balkon lub do ogrodu, gdyż lubi świeże powietrze. Pędy papirusu zarówno w stanie zielonym jak i w okresie kwitnienia można ścinać i wykorzystywać jako dekorację florystyczną w bukietach ze świeżych kwiatów.


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: JackieLou DL, DEZALB / Pixabay

    Autor
    Cyperus haspan / Papirus karłowaty
    Cyperus haspan / Papirus karłowaty
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

    Powiązane rośliny
     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl