Czosnek Szuberta (Allium schubertii) to bylina cebulowa z rodziny amarylkowatych (dawniej liliowatych). Gatunek występuje naturalnie na obszarach Azji Zachodniej, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda czosnek Szuberta? Co go wyróżnia od innych?
Czosnek Szuberta w porze kwitnienia może dorastać do ok. 40-50/60 cm wys. Wczesna wiosną z podziemnej cebuli rozwija odziomkowe, zielone, spłaszczone, szerokie, długie liście języczkowe, zebrane ponad ziemią w rozłożystą rozetę. Liście zaczynają zamierać przed kwitnieniem lub w czasie kwietnia rośliny.
Czosnek Szuberta zakwita wiosną (V), rozwijając drobne, liliowe, gwiazdkowe kwiaty, osadzone na sztywnych szypułkach różnej długości i zebrane po kilkadziesiąt na szczycie krótkiego, pojedynczego, sztywnego, nagiego pędu w bardzo okazały, kulisty kwiatostan. Z powodu różnych długości szypułek, na których osadzone są kwiaty, kwiatostan budzi skojarzenia z wyglądem wybuchającego granatu, rozbłyskującej gwiazdy lub eksplodujących fajerwerków. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany (torebki), zawierające drobne, czarne nasiona.
Czosnek tworzy duże, pękate, białe cebule i rozwija mocny system korzeniowy.
Jakie są wymagania uprawowe czosnku Szuberta? Co lubi?
Czosnek Szuberta w uprawie oczekuje ciepłego, słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Nie toleruje cienia i nie znosi mokrej, ciężkiej ziemi, jest natomiast w pełni mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju.
Czosnek Szuberta może być rozmnażany z nasion, ale ponieważ egzemplarze uzyskane w ten sposób kwitną dopiero po ok. 3 latach, roślinę częściej rozmnaża się przez cebulki przybyszowe.
Pielęgnacja rośliny, czyli jak dbać o czosnek
Czosnek Szuberta nie jest wymagający, jednak wiosną, w okresie przedłużającej się suszy, może potrzebować nawadniania. Warto również ściółkować wokół niego podłoże kompostem, który wzbogaci ziemię w próchnicę. W porze kwitnienia roślinę można też zasilać wieloskładnikowymi nawozami dla roślin cebulowych. Po zakończonym kwitnieniu należy ścinać kwiatostany, co zapobiega wiązaniu się nasion i osłabianiu cebuli.
Raz na kilka lat czosnki warto też odmłodzić, przenosząc je na nowe stanowisko. W tym celu wykopuje się cebule tuż po kwietniu i zaschnięciu liści, przechowuje w suchym, przewiewnym, zacienionym miejscu, a następnie sadzi do gruntu jesienią (IX-X).
Choroby i szkodniki mogące mu zagrażać
Czosnek Szuberta nie sprawia zwykle problemów w uprawie, ale posadzony na nieodpowiednim stanowisku może zapadać na choroby grzybowe (np. zgnilizny, szara pleśń, fuzarioza) lub być atakowany przez szkodniki (np. śmietka cebulanka, udnica cebulówka, nicienie).
Zastosowanie ozdobne czosnku Szuberta w ogrodzie
Czosnek Szuberta w ogrodzie bardzo efektownie prezentuje się na rabatach z innymi roślinami wiosennymi, ale może być też sadzony w grupach, na skalniakach, a nawet jako soliter na trawniku. warto sadzić go między roślinami okrywowymi w taki sposób, aby kwiatostan był dobrze wyeksponowany, a niezbyt atrakcyjne, zamierające liście ukryte.
Rośliny można również uprawiać w donicach na balkonach i tarasach. Kwiatostany czosnku nadają się także do cięcia i suszenia.
Zdjęcia: Alexandra, Khairil, Björn Wylezich, CuteIdeas / AdobeStock