Trójlist wielkokwiatowy (Trillium grandiflorum) należy do rodziny melantkowatych (Melanthiaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. To długowieczna bylina osiągająca zwykle 15-30cm wysokości. Posiada duże, jajowate liście i białe, trójpłatkowe kwiaty. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Na rynku można nabyć odmiany o kwiatach pełnych.

Wymagania i uprawa

Bylina dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Lubi podłoża żyzne, piaszczysto-gliniaste lub próchnicze, dobrze zatrzymujące wilgoć. Gatunek jest mrozoodporny, jednak w pierwszym roku uprawy wymaga okrycia. Trójlist najlepiej wysiewać/sadzić wiosną. Z reguły nie wymaga podlewania i nawożenia. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Latem roślina kończy okres wegetacyjny – wtedy rabaty zaleca się obsadzić roślinami jednorocznymi.

Zastosowanie

Trójlist warto wykorzystywać jako roślinę okrywową. Dobrze rośnie pomiędzy drzewami i krzewami. To jednocześnie ciekawa wiosenna dekoracja cienistych rabat. Młode liście są jadalne, chociaż obecnie nie mają zastosowania kulinarnego.

zdjęcia:

631372 - Pixabay
Charles de Mille-Isles Flickr CC BY 2.0