Trójlist wielkokwiatowy Trillium grandiflorum

Trojlist wielkokwiatowy Trillium grandiflorum
Trójlist wielkokwiatowy (Trillium grandiflorum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
28
Dekoracyjność: cała roślina, kwiaty, ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiaty: pojedyncze, półpełne, pełne, duże, lejkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: płożący
Przydatność do spożycia: liście
Wysokość: 15-40 cm
Okres kwitnienia: IV, V, VI
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Trójlist wielkokwiatowy (Trillium grandiflorum) należy do rodziny melantkowatych (Melanthiaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej gdzie rośnie w liściastych i mieszanych lasach. Jest chętnie uprawiana w strefie umiarkowanej świata.

To wolnorosnąca długowieczna bylina osiągająca zwykle 20, a z kwiatami 40 cm wysokości. Posiada odziomkowe, duże, jajowate, ciemnozielone liście oraz przylistki na pędzie kwiatowym. Liście mają wyraźne unerwienie i często posiadają pofalowany brzeg.

Trójlist wielkokwiatowy kwitnie od kwietnia/maja do czerwca. Pojedynczy, biały kwiat jest duży (do 14 cm średnicy), lejkowaty i rozkwita na szczycie otoczony okółkiem liści. Korona jest złożona z 3 szerokich płatków o ostrym zakończeniu. Na rynku można znaleźć odmiany ozdobne o kwiatach różowych, podwójnych i pełnych. Kwiaty mogą podlegać mutacjom za sprawą patogenów (tak jak tulipany), posiadają wtedy zielone plamy i ciekawe kształty.

Owocem jest torebka, a nasiona są rozsiewane przez mrówki.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Roślina wytwarza krótkie grube kłącza, które potrafią rozrastać się na bardzo duże powierzchnie.

Wymagania i uprawa

Trójlist wielkokwiatowy jest bardzo łatwy w uprawie. Bylina dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Lubi podłoża żyzne, piaszczysto-gliniaste lub próchnicze, dobrze zatrzymujące wilgoć, o pH od obojętnego do lekko kwaśnego. Gatunek jest mrozoodporny, jednak w pierwszym roku uprawy wymaga okrycia (strefa mrozoodporności: 5 do 9).

Z reguły nie wymaga podlewania i nawożenia. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Jest atakowany przez ślimaki!

Trójlist można rozmnażać przez wysiew jak i podział, co wykonuje się wiosną. Warto jednak pamiętać, że jest bardzo wolno kiełkującą i rosnącą rośliną (może wykiełkować dopiero po roku).

Zastosowanie

Trójlist warto wykorzystywać jako roślinę okrywową. Dobrze rośnie pomiędzy drzewami i krzewami. To jednocześnie ciekawa wiosenna dekoracja cienistych rabat.

Ciekawostki

Trójlist wielkokwiatowy jest ulubionym pokarmem jeleniowatych. W Stanach Zjednoczonych stopień zniszczenia poletek tych roślin jest wykorzystywany w celu ustalenia wielkości populacji jeleni występujących na danym terenie.

Liście trójlista są jadalne i występowały w diecie Indian z Ameryki Północnej – młode liście jedzono na surowo, a starsze gotowano. Korzenie natomiast uważano za surowiec leczniczy i żuto w różnych celach medycznych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: 631372 / Pixabay, Charles de Mille-Isles / Flickr / CC BY 2.0


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ogród zaczyna się od nasion! Jakie kwiaty warto posiać tej wiosny? Oto 30+ hitów na sezon 2025
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści