Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Powojniki: Uprawa w pojemnikach

Jeśli chodzi o długość kwitnienia, nic nie przebije powojników – twierdzi Helen Riches.

Jaka roślina całymi tygodniami wytwarza ogromne kwiaty w zdumiewająco wielu barwach, a uprawiana w pojemnikach wręcz rzuca na kolana? Nie od razu przychodzi nam do głowy powojnik – a powinien.

Hodowcy roślin stworzyli wiele niewielkich kultywarów powojników doskonale nadających się do uprawy w pojemnikach. Przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny te można uprawiać w tej samej donicy nawet przez 5 lat, a jeżeli przesadzimy je potem na rabatę, powinny tam rosnąć dekadę!

Wspaniale łączą się z innymi roślinami – ich delikatne pędy wiją się, nie wyrządzając szkód, przez inne rośliny i wnoszą swoje żywe barwy między nasze ulubione rośliny jednoroczne lub szczyptę egzotyki do nasadzeń naturalistycznych. Szukając towarzystwa dla gwiaździstych kwiatów klematisa, wybierz albo kwiaty kontrastujące z nimi, albo je uzupełniające – np. rośliny astrowate, fuksję lub tytoń. Możesz też zestawić kilka różnych powojników, aby mieć możliwość podziwiania ich zróżnicowanych charakterów, odcieni i form.

Aby jak najszybciej cieszyć się dekoracją i pobudzić powojniki do powtórnego kwitnienia, warto zacząć aranżować rośliny w pojemnikach jak najwcześniej. Idealnym miesiącem będzie luty. Po zasadzeniu rośliny zyskają czas na zapuszczenie korzeni w podłożu, zanim będą musiały skupić energię na wytwarzaniu pąków i liści. Od razu zapewnij im towarzystwo wytrzymałych roślin, takich jak róże, trawy czy bluszcz, a potem poczekaj, aż minie ryzyko przymrozków i uzupełnij kompozycję różnymi delikatnymi gatunkami, które wniosą dodatkowe barwy.

Mamy mnóstwo inspirujących pomysłów, więc zacznij od przygotowania dużego, trwałego pojemnika (minimum 45x45 cm) i obudź swoją kreatywność...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!