Logo
Logo
Do góry

Powojniki: Uprawa w pojemnikach

Jeśli chodzi o długość kwitnienia, nic nie przebije powojników – twierdzi Helen Riches.

Jaka roślina całymi tygodniami wytwarza ogromne kwiaty w zdumiewająco wielu barwach, a uprawiana w pojemnikach wręcz rzuca na kolana? Nie od razu przychodzi nam do głowy powojnik – a powinien.

Hodowcy roślin stworzyli wiele niewielkich kultywarów powojników doskonale nadających się do uprawy w pojemnikach. Przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny te można uprawiać w tej samej donicy nawet przez 5 lat, a jeżeli przesadzimy je potem na rabatę, powinny tam rosnąć dekadę!

Wspaniale łączą się z innymi roślinami – ich delikatne pędy wiją się, nie wyrządzając szkód, przez inne rośliny i wnoszą swoje żywe barwy między nasze ulubione rośliny jednoroczne lub szczyptę egzotyki do nasadzeń naturalistycznych. Szukając towarzystwa dla gwiaździstych kwiatów klematisa, wybierz albo kwiaty kontrastujące z nimi, albo je uzupełniające – np. rośliny astrowate, fuksję lub tytoń. Możesz też zestawić kilka różnych powojników, aby mieć możliwość podziwiania ich zróżnicowanych charakterów, odcieni i form.

Aby jak najszybciej cieszyć się dekoracją i pobudzić powojniki do powtórnego kwitnienia, warto zacząć aranżować rośliny w pojemnikach jak najwcześniej. Idealnym miesiącem będzie luty. Po zasadzeniu rośliny zyskają czas na zapuszczenie korzeni w podłożu, zanim będą musiały skupić energię na wytwarzaniu pąków i liści. Od razu zapewnij im towarzystwo wytrzymałych roślin, takich jak róże, trawy czy bluszcz, a potem poczekaj, aż minie ryzyko przymrozków i uzupełnij kompozycję różnymi delikatnymi gatunkami, które wniosą dodatkowe barwy.

Mamy mnóstwo inspirujących pomysłów, więc zacznij od przygotowania dużego, trwałego pojemnika (minimum 45x45 cm) i obudź swoją kreatywność...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Wydanie specjalne: Własne Uprawy. Już dostępne!