Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
Strefa magazynu
listopad - grudzień 2016

Jaki jest ten ogrodniczy rok? Jeśli miałabym się pokusić o podsumowania (wszak ten numer jest ostatni w 2016), zaryzykuję tezę, że należy on do roślin jadalnych.

Hipsterzy przenoszą się z kawiarni do rodzinnych ogródków działkowych, bądź poszukują dziko rosnących smakołyków, nowe pokolenia odkrywają zapomniane warzywa (np. Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz w książce kucharskiej „Retrowarzywa” sięgnęli po m.in. skorzonerę, pasternak i brukiew), a producenci wypuszczają odmiany roślin owocowych do uprawy w pojemnikach na małej powierzchni, np. na balkonach (cieszy zakwalifikowanie kompaktowych odmian jeżyny bezkolcowej ‘Black Cascade’ i maliny RUBY BEAUTY ‘Nr7’ do Konkursu Roślin Nowości wystawy Zieleń to Życie).

Trend ten jest, co prawda obecny od paru lat, ale w tym roku wszedł do „ogrodniczego mainstreamu”, choćby wystąpieniem na wspomnianej wystawie współtwórczyni duetu Mead Ladies, która żywo interesuje się m.in. dzikimi roślinami jadalnymi.

Czyli jest co uprawiać i skąd czerpać wiedzę – mam nadzieję, że i „Gardeners’ World” jest w tym pomocny – tylko ogrodnicy zazwyczaj nie mają dość miejsca, by cieszyć się dobrodziejstwem mnóstwa warzyw i owoców. Którą więc roślinę wybrać? Tę o najzdrowszych owocach!

W temacie roślin jadalnych nie możemy zapomnieć o uprawie winorośli na wino, tym bardziej że w Polsce rośnie liczba osób przygotowujących samodzielnie ten trunek. A jeśli ktoś woli bezprocentowe sposoby na (oby nie) nadchodzącą chandrę, zapraszamy w fascynującą podróż z Montym Donem po najwspanialszych ogrodach świata .

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy późną jesień: Za ziemniaki z ogniska i przyszłe tulipany
Późna jesień dostarcza nam wiele radości, ale też sporo pracy. Gwiazdą numeru jest Enkiant wygiętoszypułkowy f. czerwona (Enkianthus cernuus rubens).
Czytaj dalej
Poszerz swoje horyzonty
Wycieczki do bliskich i dalekich ogrodów dostarczają inspiracji i napełniają entuzjazmem – skorzystasz na nich ty i twój ogród. Usiądź więc wygodnie i wybierz się z Montym w fascynującą podróż.
Czytaj dalej
Chodzi lis koło drogi
Inteligentna i interesująca przechera czy szkodnik o paskudnych przyzwyczajeniach? Zdania o tym zaglądającym do ogrodów ssaku mogą być podzielone, ale tym bardziej warto dowiedzieć się więcej o jego intrygującej naturze.
Czytaj dalej
10 drzew przyjaznych faunie
Zamierzasz posadzić drzewo? Listopad jest nadal dobrym na to czasem. Brett Westwood wybiera najbardziej dekoracyjne z nich, a przy tym przyjazne dziko żyjącym zwierzątkom.
Czytaj dalej
Karmniki dla ptaków: Czas na przekąskę
Jako że ptaki potrzebują zimą każdej dodatkowej kalorii, Matthew Wilson pokazuje, jak zrobić niebanalne i ładne karmniki.
Czytaj dalej
Który owoc jest najzdrowszy?
Dr Michael Mosley, twórca programów popularnonaukowych, zbadał, który owoc, uprawiany we własnym ogrodzie, najlepiej służy twemu zdrowiu.
Czytaj dalej
Por prosto z ogródka
Wysokie, przystojne pory są łatwymi w uprawie kawalerami, stojąc mężnie do najsroższej zimy, aż będziesz gotowy, by się nimi cieszyć.
Czytaj dalej
Uprawa winorośli na wino
Wcale nie potrzebujemy śródziemnomorskiego klimatu, aby móc robić wino. Bob Flowerdew wyjaśnia, jakie warunki i metody sprawdzają się najlepiej, oraz poleca sprawdzone odmiany.
Czytaj dalej
Nowe warzywa: Spróbuj czegoś innego
Nasi eksperci polecają odmiany warzyw, które uprawiali i pokochali w tym roku, byś mógł ich spróbować i mieć dobre zbiory.
Czytaj dalej
Zbierz i wysiej nasiona trzmieliny
Zbieranie i wysiewanie nasion drzew i krzewów nie jest tak trudne, jak może się wydawać, a listopad to idealny czas, by zacząć tę przygodę – owoce zaczynają wysychać i powoli się otwierają.
Czytaj dalej
Święta z gwiazdami: Pomysły na ozdoby z poinsecji
Poinsecja, obok choinki i jemioły, stała się kolejnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko dobrze prezentuje się na wigilijnym stole, ale również jest doskonałym gwiazdkowym prezentem. Jak każda świąteczna roślina, tak i gwiazda betlejemska ma swoją niezwykłą historię.
Czytaj dalej
Święta z pomysłem: Kwiaty na wyjątkowe dni
Zaplanuj tak uprawę kwiatów doniczkowych, aby w te święta uzyskać piękne kolory i intensywne zapachy. Helen Riches pokazuje, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Nandina domowa 'Richmond'
Dzięki wyrazistemu pokrojowi i całorocznej barwie „niebiański bambus” doskonale sprawdzi się w donicy na tarasie – zachęca Graham Rice.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Jeżyna białopędowa 'Goldenvale'
Ten przyciągający uwagę gatunek rośnie bardzo bujnie, jednak proponowana nowa odmiana jest kompaktowa – i ma limonkowożółte liście, zachęca Graham Rice.
Czytaj dalej
1 roślina, 3 pomysły: Bukszpan wieczniezielony
Formowany bukszpan to idealna roślina do pojemników. Kevin Smith tworzy z nią trzy atrakcyjne kompozycje.
Czytaj dalej
Ogród na garbusie! Flower Power Blooming VW Beetle
Klaudyna i Tomek przeobrazili stary model volkswagena w zieloną rzeźbę – miniogród wertykalny – oraz schronienie dla bezdomnych zwierząt. Nie szukajcie go jednak na wystawie florystycznej ani w galerii sztuki, ale w centrum Krakowa, na ulicy Bronowickiej.
Czytaj dalej
Notes Joego: Japońska rabata
Joe Swift wyrusza w orientalną podróż w Cheshire i pokazuje, jak odtworzyć dalekowschodnią równowagę we własnym ogrodzie.
Czytaj dalej
Poradnik Carol: Pora na renowację ogrodu
Pomógłszy wielu osobom w odświeżeniu ich działek, Carol stawia pięć kluczowych pytań, które powinien sobie zadać każdy ogrodnik.
Czytaj dalej
Jesienne dekoracje: Na małą powierzchnię
Późną jesienią ożyw patio i wejście do domu doniczkami kipiącymi wesołymi kolorami. Louise Curley tworzy piękne i proste dekoracje, zajmujące niewiele miejsca.
Czytaj dalej
Przygotowania do zimy
Wielkie jesienne porządki czy wagary od sprzątania aż do wiosny? Monty waży plusy i minusy, by pomóc ci podjąć decyzję.
Czytaj dalej
Kokedama: Wiszący ogródek Joego
Zainspiruj się pomysłem Joego na kokedamę – wiszący ogród w japońskim stylu. Łatwo ją zrobić i będzie doskonałym świątecznym prezentem.
Czytaj dalej
Zrób to sam: Ozdoby świąteczne
Cinead McTernan pokazuje, jak udekorować dom za pomocą kilku rzeczy wprost z własnego ogrodu.
Czytaj dalej
Test: Choinka jak marzenie
Chcesz cieszyć się zapachem choinki i uniknąć sprzątania igieł? Sue Fisher, biorąc pod lupę świąteczne drzewka: świerki i jodły, pomoże ci w znalezieniu ideału.
Czytaj dalej
Ochroń rośliny przed mrozem
Kiedy to piszę, nie wiemy, czego spodziewać się zimą, lecz radziłbym przygotować się na najgorsze! Wiele wrażliwych lub na pograniczu mrozoodporności roślin będzie potrzebować osłony podczas zimy.
Czytaj dalej
Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health listopad - grudzień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska październik 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.