Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
Strefa magazynu
maj - czerwiec 2017

Soczyście i jednolicie zielony, równiutko przycięty, bez śladu chwastów, mchu i oczywiście kretowisk. Obowiązkowy element angielskiego stylu. Perła w koronie ogrodu. Spełnienie marzeń każdego ogrodnika. Czy aby posiadanie – jak mówi Alan Titchmarsh – trawnika, który zasługuje na to miano, nie jest dobrem ekskluzywnym? Pogonią w pocie czoła za nieosiągalnym ideałem (widziałam ogrodników, którzy przycinają „ponadwymiarowe” pojedyncze źdźbła nożyczkami, a mniszki usuwają srebrnym widelcem o długich ząbkach...)?

Oddajemy w tym numerze głos ekspertom od pięknych trawników, w tym Alanowi, którego starannie wypielęgnowaną murawę możemy podziwiać i na łamach naszego pisma, i w programie telewizyjnym BBC Gardeners’ World.

Na 20 stronach (od s. 32) poznacie sprawdzone rady dotyczące zakładania i pielęgnacji ogrodu, triki pomagające w szybszej i oszczędniejszej pracy, rozwiązania problemów oraz pomysły projektantów na wyeksponowanie trawnika, nawet tego najmniejszego. Od czego zaś zacząć pracę nad murawą? Pokochaj swój trawnik: zaopiekuj się nim, zadbaj o jego potrzeby i zacznij się nim cieszyć. Zamiast być tylko Syzyfem chodzącym dookoła darni, znajdź trochę czasu, by się na niej zrelaksować.

Szacunek do natury to klucz do sukcesu nie tylko w pielęgnacji zielonego dywanu. Carol Klein zdaje się na naturę, poszukując roślin, które przyjmą się w trudnych miejscach w ogrodzie (s. 20), a Sally Nex – wspomagając warzywa w drodze do obfitego plonowania (s. 112). Wspierać też trzeba naturę. Przeczytaj koniecznie, dlaczego nawożenie roślin ogrodowych jest ważne i jak robić to prawidłowo (s. 65). A praca w ogrodzie oraz widok zdrowych i pięknych roślin to naturalna „odżywka” dla ogrodników. Bo przecież jesteśmy częścią natury...

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy wiosnę... za początek ogrodniczego święta
Większość ogrodników wypatruje maja. Długie przejście od zimy wreszcie się skończyło, tak jak niepokój o to, czy wrócą przymrozki. Gwiazda numeru jest Jarzmianka większa (Astrantia major) ‘Rubra’.
Czytaj dalej
10 sposobów na czerwcowe cięcie
Czerwcowe cięcie wydłuża okres kwitnienia roślin i utrzymuje je w dobrej formie. To najważniejszy miesiąc dla przycinania roślin – zaleca David Hurrion.
Czytaj dalej
Łątka dzieweczka
Łątka dzieweczka to jeden z najładniejszych owadów występujących w przydomowych ogrodach. Zobacz, co zrobić, by podziwiać tę ważkę przy swoim oczku wodnym.
Czytaj dalej
Zrób własny program przyrodniczy
Kate Bradbury podpowiada, jak przyciągnąć do ogrodu więcej dzikich żyjątek i maksymalnie cieszyć się z ich odwiedzin – ma na to aż 10 sposobów!
Czytaj dalej
Ogród biodynamiczny: Z motyką na Księżyc
Nieco sceptyczny Toby Buckland sprawdza na działce uprawę roślin zgodną z fazami Księżyca.
Czytaj dalej
Warzywnik w 60 minut: Zaplanuj pielęgnację
Wydaje ci się, że nie masz czasu, żeby uprawiać warzywa? Kevin Smith pokazuje, jak dorobić się bujnych plonów, poświęcając zaledwie 60 minut tygodniowo na pracę w warzywniku.
Czytaj dalej
Rzodkiewki prosto z ogródka
Są marzeniem każdego niecierpliwego ogrodnika: wystarczy wysypać kilka nasion i już po kilku tygodniach cieszyć się kruchymi, pikantnymi przekąskami.
Czytaj dalej
Mały ogród rodzinny może być pięknym miejscem
Zainspiruj się małym, ale pięknym przydomowym ogrodem projektanta z Chelsea.
Czytaj dalej
Miniogrody: Ogród frontowy
Nick Bailey, projektant z Chelsea, poleca najlepsze sposoby na zaplanowanie niewielkiej przestrzeni w miejskich warunkach.
Czytaj dalej
Zestawienia idealne: Światło i cień
Te urocze pary rozjaśnią cieniste zakątki w ogrodzie. Zobacz 3 propozycje kompozycji do cienia.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Kalina 'Mariesii'
Poznaj Kalinę 'Mariesii'. Graham Rice poleca piękny krzew – o trzech urzekających walorach.
Czytaj dalej
Poznaj roślinę: Lilak pospolity 'Krasawica Moskwy'
Przez wiele lat roślina ta była mało znana i niedoceniana, ale obecnie jest szeroko rozpowszechniona i robi światową karierę.
Czytaj dalej
Carol: Rośliny na kłopotliwe stanowiska
Jeśli rośliny u ciebie nie są szczęśliwe, spójrz na Matkę Naturę – ona wie, co najlepiej urośnie w twoim ogrodzie niezależnie od trudnych warunków – mówi Carol Klein.
Czytaj dalej
Monty: Agapanty - klejnoty w koronie
Bogate barwy kwiatostanów agapantów stanowią cenną ozdobę ogrodu. Monty Don wyjaśnia, jak zapewnić wspaniałe kwitnienie tych spektakularnych roślin.
Czytaj dalej
Dodatek specjalny: Pokochaj swój trawnik
Eksperci Gardeners` World przygotowali specjalny poradnik zakładania i pielęgnacji trawnika, a w nim: Inspiracje, krok po kroku, porady projektowe, sposoby na oszczędność, rozwiązywanie problemów, szybkie naprawy.
Czytaj dalej
Wiszące doniczki: Koszyki pełne kolorów
Maj to idealny czas na obsadzenie wiszących donic. Lisa Buckland ma cztery pomysły na wesołe, lekkie dekoracje.
Czytaj dalej
Alan: Nawożenie roślin
Zasil glebę, a rośliny ci się odwdzięczą. Alan wyjaśnia, dlaczego warto stosować nawozy, ale ostrzega, by z tym nie przedobrzyć.
Czytaj dalej
Krok po kroku: Plony z donic
Uprawiaj warzywa w pojemnikach, aby mieć pyszne zbiory i cieszyć się ładnymi kompozycjami nawet na najmniejszej przestrzeni. To proste, jeśli korzystasz z porad Sally Nex.
Czytaj dalej
Miniogrody: Balkony
Maksymalnie wykorzystaj balkon, inspirując się stylowym projektem Nicka Baileya. Dzięki jego pomysłom przekształcisz tę niewielką przestrzeń w zielony azyl.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska wrzesień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!