Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Alan: Nawożenie roślin

Zasil glebę, a rośliny ci się odwdzięczą. Alan wyjaśnia, dlaczego warto stosować nawozy, ale ostrzega, by z tym nie przedobrzyć.

Mokre zimy i przedwiośnia mają duży wpływ na ogrody. Ulewne deszcze, oprócz „zatapiania” roślin, wypłukują z ziemi składniki pokarmowe, pozostawiając ją mocno zubożoną. Taki sam los czeka podłoże w donicach z zimozielonymi roślinami pozostawionymi na pastwę opadów.

Tak więc po nieciekawej wiośnie jednym z powodów, dla którego rośliny nie dają z siebie wszystkiego, jest to, że po prostu są zagłodzone. Małe, wyblakłe liście, słabe, wyciągnięte pędy i niedostateczne kwitnienie – to wszystko objawy niedoboru składników pokarmowych. Najłatwiej zaobserwujesz je u szybko rosnących roślin, m.in. warzyw, wiosennych kwiatów rabatowych i bylin, które o tej porze roku powinny rosnąć przecież mocno i zdrowo.

Te o drewniejących pędach, jak drzewa i krzewy, są bardziej odporne, jako że zatrzymują część pierwiastków w tkankach, a te z nich, które kwitną na początku lata, powinny zawiązać pąki pod koniec zeszłego roku, więc mimo wszystko i tak prawdopodobnie obficie zakwitną. Aż do przyszłego roku nie uda ci się dostrzec objawów zagłodzenia w przypadku roślin cebulowych kwitnących wiosną, ale potrzebujące mnóstwa składników pokarmowych rośliny, jak róże, dalie, powojniki i lilie, już w tym będą cierpieć...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Maj-Czerwiec 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska