Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Carol: Rośliny na kłopotliwe stanowiska

Jeśli rośliny u ciebie nie są szczęśliwe, spójrz na Matkę Naturę – ona wie, co najlepiej urośnie w twoim ogrodzie niezależnie od trudnych warunków – mówi Carol Klein.

Często myślimy o naszych ogrodach jako o wspaniałych enklawach. Są naszymi działkami, królestwami, w których możemy robić, co nam się podoba, wyrazić siebie i sadzić wymarzone rośliny. Jednak na wszystkich ogrodników oddziałuje i wpływa większa siła: Matka Natura. To ona zdecydowała już o tym, jaką masz ziemię w ogrodzie, o nachyleniu terenu i w konsekwencji o gatunkach roślin, które będą się u ciebie czuły najlepiej.

Kiedy pomyślimy o naszych ogrodach jako o naturalnym środowisku życia, możemy dowiedzieć się, jakie rośliny w nich urosną i w jaki sposób powinniśmy je uprawiać. Nauka w tym dla nas taka, że lepiej współpracować z naturą, niż działać przeciwko niej. Gdy się o tym przekonamy, będziemy mogli wykorzystać warunki, które otrzymaliśmy w spadku, zamiast traktować je jak kulę u nogi.

Prawa natury stoją ponad wszystkim. Pracując w ogrodzie, każdy z nas musi na nie przystać. Na zdrowy rozsądek większość z nich nie sprawia trudu. Jeśli posadzisz pierwiosnek w ubogiej, suchej ziemi, narażonej na palące słońce i kąsający wiatr, to prawdopodobnie nie przetrwa, a już z pewnością nigdy nie da z siebie wszystkiego. I odwrotnie – posadź w takim miejscu włochatą dziewannę, a pokocha swoje stanowisko. Posadź ją w mokrym, cienistym zakątku, czyli w miejscu ulubionym przez pierwiosnki, a zwinie się i zmarnieje.

W tym cyklu przyjrzę się różnym naturalnym środowiskom życia i ogrodom zmagającym się z tymi samymi problemami – lub, bardziej pozytywnie, zastosuję takie same rozwiązania. Spróbuję wskazać rośliny, które poradzą sobie w twoim ogrodzie, i omówię te, które rozkwitną i pięknie się rozrosną...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Maj-Czerwiec 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!