Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Monty: Agapanty - klejnoty w koronie

Bogate barwy kwiatostanów agapantów stanowią cenną ozdobę ogrodu. Monty Don wyjaśnia, jak zapewnić wspaniałe kwitnienie tych spektakularnych roślin.

Każdego września w Afryce Południowej stoki gór i pobocza są ozdobione przez agapanty, co wygląda jak połacie olbrzymich dzwonków. Kiedy zachwycałem się tym cudem, moi gospodarze uśmiechnęli się z lekkim znużeniem – z pewnością niejednokrotnie już przez to przechodzili, goszcząc przyjezdnych z północnej półkuli – i zwrócili uwagę, że kilka agapantów w odpowiednim miejscu byłoby w porządku, ale w większości są inwazyjnym i nudnym chwastem.

Gdybym tylko miał w swoim ogrodzie takie chwasty…! Chociaż prawdę mówiąc, uprawiam agapanty w Longmeadow już od wielu lat. Rosną głównie w Jewel Garden (Ogrodzie Ozdobnym), gdzie doskonale pasują ich intensywne kolory i architektoniczne bogactwo liści, jednak wszystkie w donicach, w których mogę zapewnić miniwersję preferowanych przez nie warunków śródziemnomorskich (które można oczywiście znaleźć także w Afryce Południowej, Kalifornii i niektórych rejonach Australii).

Chociaż wiele agapantów jest odporniejszych, niż nam się wydaje, i nie przeszkadza im letnia wilgoć, to połączenie wilgoci i zimna jest dla nich zabójcze i zamienia korzenie tych roślin w zgniłą papkę. W miejscu, gdzie mieszkam, przez większą część roku wilgoć i zimno są tak pewne jak noc i dzień. Jednak jeśli tylko zapewnisz agapantom właściwe warunki, co nie jest takie trudne, i ochronę zimą, z roku na rok będziesz mógł na nich polegać...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Maj-Czerwiec 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska