Czy można myć liście storczyków?
Storczyki uprawiane w domach to epifity – oznacza to, że w naturze rosną bez kontaktu z ziemią (najczęściej na drzewach) i posiadają specjalne korzenie powietrzne, które pozwalają im na pochłanianie wody z powietrze.
Pochodzą z tropikalnych regionów świata. Na obszarach tych często występują tzw. pory monsunowe – są to okresy bardzo intensywnych, kilkudniowych opadów deszczu, które powtarzają się dość często przez ok. 3 miesiące. Tym samym storczyki są dostosowane do "wilgotnych warunków" i bez problemu radzą sobie z wodą na liściach.
Przemywanie storczyków
- Jeśli na liściach ostały się większe fragmenty zabrudzeń, ściągnijmy je "na sucho" tak, żeby nie zarysować zbytnio powierzchni liścia.
- Wybierzmy miękką szmatkę albo wacik i namoczmy ją w wodzie (może być to woda z cytryną – delikatny, naturalny kwas zawarty w cytrynie pomoże zmyć zabrudzenia).
- Ściągnijmy zanieczyszczenia wilgotnym materiałem od górnej strony liścia, ruchami od środka na zewnątrz.
Uwaga! Spodnią stronę liści zaleca się czyścić na sucho, np. pędzlem, ponieważ liście posiadają tam aparaty szparkowe – mikroskopijne otwory służące roślinom do oddychania. Po przetarciu wodą można je nieumyślnie "przytkać".
Zwracajmy też szczególną uwagę na storczyki, które stoją w pomieszczeniach, w których często unoszą się różne pyły (w kuchniach może być to mąka, a w spiżarniach większe natężenie kurzu itp.). Przemywajmy je zawsze, gdy widzimy taką potrzebę.
FILM: Jak myć liście storczyków? ABC dobrej pielęgnacji
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: sablinstanislav/Fotolia