Logo
Logo

Błędy w uprawie gwiazdy betlejemskiej | Sprawdź, co robisz źle! Jak to robić prawidłowo?

Odkryj tajniki perfekcyjnej (bezbłędnej) uprawy gwiazdy betlejemskiej, by cieszyć się jej pięknem przez cały rok. W tym artykule zgłębimy najczęstsze błędy w uprawie tej popularnej rośliny i podpowiemy, jak je unikać. Dowiedz się, jak zapewnić idealne warunki świetlne, wilgotność powietrza oraz jak prawidłowo nawozić i podlewać gwiazdę betlejemską, aby zachwycała swoim wyglądem nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Poznaj nasze sprawdzone porady i ciesz się zdrową, kwitnącą rośliną, która stanie się ozdobą Twojego domu.

Spis treści
Najczęstsze błędy w uprawie gwiazdy betlejemskiej. Sprawdź, co robisz źle! Zadbałeś o dobre stanowisko? Zła ziemia i niewłaściwe nawożenie. Sedno problemu! Podlewanie wcale nie jest takie proste! Przycinasz? Pewnie robisz to źle

Najczęstsze błędy, popełniane podczas uprawy gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska to roślina, która od lat króluje w naszych domach. Doskonale prezentuje się na bożonarodzeniowym stole, ponieważ pięknie kwitnie właśnie o tej porze roku. Żywe, czerwone przylistki prezentują się przepięknie, jednak aby tak było przez całe Święta, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja rośliny.

Wprawdzie gwiazda betlejemska nie ma zbyt wygórowanych wymagań, to i tak można popełnić błędy, których wynikiem będzie niewłaściwy wygląd rośliny, zasychanie i gubienie liści. Sprawdź, czego nie robić i jak dbać o nią prawidłowo! 

Nieodpowiednie stanowisko

Odpowiednie stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej ma istotne znaczenie dla jej właściwego wzrostu. Dobrze czuje się praktycznie wszędzie, jednak należy unikać miejsc bardzo zaciemnionych. W zimowe dni bez problemu może być ona wystawiona na parapecie na światło słoneczne, jednak w gorące letnie dni lepiej unikać bezpośredniego jej wystawiania na wysokie temperatury.

Poinsecja najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, czyli od 15 do 22 stopni Celsjusza. Roślina nie lubi jednak przeciągów, dlatego stanowisko, na którym będzie ustawiona, powinno być raczej osłonięte. Dobrze jest także przestawiać ją na inne miejsce nawet w sytuacji, gdy mieszkanie ma być wietrzone i może to narazić roślinę na przeciąg. Nieodpowiednie stanowisko jest często popełnianym błędem, jak chodzi o uprawę gwiazdy betlejemskiej.

Oświetlenie jest kluczowym elementem w uprawie gwiazdy betlejemskiej. Roślina ta wymaga jasnego, ale rozproszonego światła, szczególnie w okresie zimowym. Bezpośrednie światło słoneczne latem może być szkodliwe, prowadząc do oparzeń liści. Z kolei zbyt mała ilość światła może spowodować, że roślina straci swoje charakterystyczne, intensywne barwy. Dlatego ważne jest, aby znaleźć złoty środek, który zapewni gwieździe betlejemskiej odpowiednią ilość światła bez ryzyka uszkodzenia.

Wilgotność powietrza ma znaczący wpływ na zdrowie i wygląd gwiazdy betlejemskiej. Ta tropikalna roślina preferuje wyższą wilgotność, dlatego w suchym klimacie mieszkania warto zastosować nawilżacze powietrza lub regularnie spryskiwać roślinę wodą. Należy jednak unikać nadmiernego zwilżania liści, co może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy powietrze w pomieszczeniach staje się bardzo suche.

Zła ziemia i niewłaściwe nawożenie

Większość osób kupuje poinsecje w listopadzie lub w grudniu. Zazwyczaj wtedy sprzedawane są one w odpowiednio dostosowanej do jej potrzeb glebie (lekkim torfie), zawierającej odpowiednie składniki odżywcze. Jeśli jednak ktoś chce przez długi czas cieszyć się pięknem rośliny, raz na dwa tygodnie powinno się do wody dodawać odpowiednie odżywki. Uzupełnią one niedobory substancji odżywczych, co zapobiegnie gubieniu liści. 

Gwiazda betlejemska cieszy oczy pięknym kwiatem nawet kilka miesięcy po świętach i dopiero po tym, jak przekwitnie, można ją przesadzać do większej doniczki. Wówczas jest właściwy moment na wymianę gleby na nową, bogatszą w składniki odżywcze. Warto pamiętać, aby zastosować na dnie doniczki drenaż, który będzie zapobiegał ewentualnemu przelaniu rośliny.

Nadmierne lub zbyt skąpe podlewanie

Jednym z częściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej jest jej niewłaściwe podlewanie. Poinsecja nie lubi mieć zbyt mokro ani zbyt sucho. W każdej sytuacji liście mogą żółknąć i opadać, co prowadzi do dewastacji całej rośliny. Gdy jest możliwość przesadzenia rośliny i wymiany gleby warto na dnie doniczki zastosować drenaż, który będzie odciągał zbyt dużą ilość wody.

Gwiazdę betlejemską dobrze jest podlewać co drugi lub trzeci dzień niewielka ilością wody. Można również stosować zanurzanie całej bryły korzeniowej w wodzie, wówczas wystarczy jeden taki zabieg na tydzień. Problemy z podlewaniem powinno się podejrzewać zawsze, gdy wygląd liści poinsecji odbiega od normy, czyli zaczynają nabierać żółtej lub brązowej barwy, lub się zwijać i opadać. Istotne znaczenie dla częstotliwości podlewania ma również stanowisko, jeśli jest mniej nasłonecznione, może okazać się, iż wystarczające jest podlewanie raz na kilka dni.

Niepotrzebne/niewłaściwe przycinanie

Błędem, który często popełniają osoby początkujące w uprawie gwiazdy betlejemskiej, jest także jej niewłaściwe przycinanie. Jet ona rośliną, u której na miejsce zgubionych liści nie wyrastają nowe. Dlatego bardzo dużym błędem jest przede wszystkim obcinanie liści, które zaczynają żółknąć czy zwijać się, chcąc zachować jak najlepszy wygląd rośliny. Może to doprowadzać do sytuacji, w której ze względu na zbyt nadmierne ogołocenie pędów trzeba ja będzie wyrzucić. 

Przycinanie gwiazdy betlejemskiej jest możliwe dopiero po tym, jak przestaje ona kwitnąć, co ma miejsce zazwyczaj kilka miesięcy po świętach Bożego Narodzenia. Przycinać roślinę należy nad 2-3 oczkiem, licząc od dołu, co powinno się wiązać z jednoczesnym przesadzeniem rośliny do większej doniczki i wymianą gleby na nową, bogatszą w składniki odżywcze. Kolejne cięcie może być przeprowadzone w czerwcu, a jego celem jest przede wszystkim zagęszczenie rośliny. Właściwie pielęgnowana roślina nie tylko będzie cieszyć oczy na świątecznym stole, ale w kolejnych latach również zakwitnie w tym samym czasie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: membio / Depositphotos
G.T.

Autor
Błędy w uprawie gwiazdy betlejemskiej | Sprawdź, co robisz źle! Jak to robić prawidłowo?
Błędy w uprawie gwiazdy betlejemskiej | Sprawdź, co robisz źle! Jak to robić prawidłowo?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl