Logo
Logo
5
Okazje

Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

Poinsecja, bo tak brzmi inna nazwa gwiazdy betlejemskiej rośliny, to niezwykle popularna roślina świąteczna nie tylko pięknie ozdabiająca dom, ale i nadająca mu wyjątkowy klimat. Wszystko więc niby z tą rośliną w porządku, gdyby nie jeden niewielki szczegół. Jest to roślina trująca!

 

Wilczomlecz nadobny (łac. Euphorbia pulcherrima), znany lepiej jako poinsecja, dzięki obecności w swoich tkankach białego soku mlecznego jest roślina niebezpieczną zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Sok mleczny zawarty w roślinie zawiera bowiem w swoim składzie kwas euforbinowy oraz związki cyjanogenne mające właściwości mocno uczulające oraz powodujące poparzenia oraz mocne zapalenia skóry.

Najpoważniejszą jednak konsekwencją nieostrożnego obchodzenia się z tą rośliną może być przedostanie się jej cząstki do oka, może spowodować nawet chwilowe uszkodzenie wzroku i ślepotę.

Szkodliwość Gwiazdy Betlejemskiej nie jest jednak tak wielka jak przypuszczano. Co prawda z powodzeniem może ona wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy też nudności i wymioty, jednak istnieje raczej nikłe prawdopodobieństwo śmiertelnego zatrucia tą rośliną.

Gwiazda betlejemska, trująca poinsecja

Trujące soki zawarte w roślinie występują nie tylko w liściach ale także w korzeniu oraz łodydze gwiazdy betlejemskiej. Już sama nazwa, brzmiąca z języka angielskiego podobnie do słowa "poison", oznaczającego truciznę, dało do myślenia o potencjalnych, niepożądanych skutkach kontaktu z tą rośliną. Uważano wręcz że nazwa rośliny pochodzi właśnie od tego wyrazu. Jest to jednak nieprawda, gdyż nazwa rośliny pochodzi od amerykańskiego męża stanu Joela Robertsa Poinsetta, który jako pierwszy sprowadził tą roślinę w granice Stanów Zjednoczonych.

Gwiazda betlejemska a dzieci i zwierzęta

Wyjątkowo narażone na kontakt z Poinsecją są małe dzieci oraz domowe zwierzęta. Dobrze więc aby roślina ta była umieszczona na odpowiedniej wysokości, najlepiej poza zasięgiem dzieci i zwierząt, szczególnie kotów. Koty wykazują wyjątkową nietolerancję soków roślinnych co może powodować u nich silne podrażnienie oraz ból. Często pojawia się również biegunka co w poważniejszym jej stadium może doprowadzić do odwodnienia.

W przypadku kontaktu dziecka z rośliną nie warto czekać na pierwsze objawy zatrucia, lecz natychmiast udać się na konsultację do lekarza rodzinnego który zaleci sposób postępowania. Warto też wiedzieć którą z części rośliny malec połknął lub której dotknął aby lekarz mógł dokładniej określić metodę leczenia. Spożycie niewielkiej ilości rośliny nie powoduje poważniejszych konsekwencji, jednak już większa ilość może doprowadzić do sytuacji gdyż niezbędna może okazać się chwilowa hospitalizacja.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Renee Fisher/Unsplash

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu