Czy gwiazda betlejemska jest trująca? Fakty, które warto znać

Czy gwiazda betlejemska jest trujaca toksycza niebezpieczna

Gwiazda betlejemska, znana również jako poinsecja, już od lat jest roślinnym symbolem świątecznego ciepła i radości. Ale czy wiesz, że ta piękna roślina może wpłynąć na zdrowie Twojej rodziny? Odkryj, kiedy i w jaki sposób może stać się niebezpieczna. Poznaj fakty i mity związane z tą popularną rośliną świąteczną, i dowiedz się, jak cieszyć się jej pięknem bez ryzyka.

Posłuchaj
00:00
27
Spis treści
Czy gwiazda betlejemska może być niebezpieczna dla ludzi i zwierząt? Skąd wzięła się nazwa "poinsecja"? Kto w szczególności powinien uważać na poinsecję?

Piękno czy zagrożenie? Prawda o gwieździe betlejemskiej

Wilczomlecz nadobny (łac. Euphorbia pulcherrima), znany lepiej jako poinsecja lub jeszcze częściej jako gwiazda betlejemska, jest bardzo popularna w zimie, a szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Obok drzewek iglastych, które przyozdabiamy jako choinki, stała się głównym symbolem roślinnym tego czasu. Często kupujemy ją do naszych domów, dlatego trzeba wiedzieć, o tym, że jest ona trująca!

Warto wyraźnie zaznaczyć, że nie należy bać się poinsecji i popadać w przesadę. Szkodliwość gwiazdy betlejemskiej nie jest tak wielka, jak początkowo przypuszczano. Przeprowadzono serię badań, które wykazały, że spożycie rośliny może wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy też nudności i wymioty – ryzyko śmiertelnego zatrucia tą rośliną jest niemal niemożliwe.

Co właściwie ma w sobie gwiazda betlejemska? Dlaczego jest trująca?

Dzięki obecności w swoich tkankach białego soku mlecznego jest rośliną niebezpieczną zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Sok mleczny zawarty w roślinie zawiera bowiem w swoim składzie kwas euforbinowy oraz związki cyjanogenne mające właściwości mocno uczulające oraz powodujące poparzenia i mocne zapalenia skóry. Najpoważniejszą jednak konsekwencją nieostrożnego obchodzenia się z tą rośliną może być przedostanie się jej cząstki do oka, co może spowodować nawet chwilowe uszkodzenie wzroku.

W przypadku kontaktu skóry z sokiem gwiazdy betlejemskiej, należy natychmiast umyć dotknięte miejsce dużą ilością wody i skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli wystąpią objawy alergiczne.

 

Poinsecja - więcej niż poison : prawdziwe pochodzenie nazwy rośliny

Już sama nazwa, brzmiąca z języka angielskiego podobnie do słowa "poison", co oznacza truciznę, daje do myślenia o potencjalnych, niepożądanych skutkach kontaktu z tą rośliną. Uważano wręcz, że nazwa rośliny pochodzi właśnie od tego wyrazu. Jest to jednak nieprawda, gdyż nazwa rośliny pochodzi od amerykańskiego męża stanu Joela Robertsa Poinsetta, który jako pierwszy sprowadził tę roślinę w granice Stanów Zjednoczonych.

Trujące soki zawarte w roślinie występują nie tylko w liściach, ale także w korzeniu oraz łodydze gwiazdy betlejemskiej.

 

Gwiazda betlejemska w domu: co zrobić, gdy masz małe dzieci lub zwierzęta?

Wyjątkowo narażone na kontakt z Poinsecją są małe dzieci oraz domowe zwierzęta. Dobrze więc aby roślina ta była umieszczona na odpowiedniej wysokości, najlepiej poza zasięgiem dzieci i zwierząt, szczególnie kotów. Koty wykazują wyjątkową nietolerancję soków roślinnych, co może powodować u nich silne podrażnienie oraz ból. Często pojawia się również biegunka, co w poważniejszym jej stadium może doprowadzić do odwodnienia.

W przypadku kontaktu dziecka z rośliną nie warto czekać na pierwsze objawy zatrucia, lecz natychmiast udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, który zaleci sposób postępowania. Warto też wiedzieć, którą z części rośliny malec połknął lub której dotknął, aby lekarz mógł dokładniej określić metodę leczenia. Spożycie niewielkiej ilości rośliny nie powoduje poważniejszych konsekwencji, jednak już większa ilość może doprowadzić do sytuacji, gdyż niezbędna może okazać się chwilowa hospitalizacja.

Czy pomimo to, warto ozdobić dom gwiazdą betlejemską na święta?

Tak! Pomimo pewnych obaw związanych z toksycznością, poinsecja pozostaje jedną z najbardziej urokliwych i cenionych roślin świątecznych. Jej wyjątkowa uroda i kolorystyka przynoszą do domów ciepło i świąteczną atmosferę, a przy odpowiednim umiejscowieniu i ostrożności, może być bezpiecznym i pięknym dodatkiem do świątecznego wystroju. Niech więc gwiazda betlejemska, z jej bogatą historią i symbolicznym znaczeniem, nadal rozświetla nasze domy w te wyjątkowe dni.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Portal ZielonyOgródek (@zielonyogrodek.pl)

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe/kolaż: Tryfonov, Jacek / AdobeStock, Renee Fisher / Unsplash

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Poinsecja nadobna / Gwiazda betlejemska Euphorbia pulcherrima

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Oliwia
13-12-2022 22:28
Wiadomo gwiazdy betlejemskiej się nie je, a tak to nie ma jak nas otruć. U mnie gwiazda betlejemska jest co roku, jest to dla mnie symbol świąt, pięknie wygląda, nadaje super klimat, jest bardzo barwną roślinką która podkreśla magiczny nastrój Bożego Narodzenia
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści