Przy sansewierii stosuję metodę "tarki". Trę te 3 warzywa i wyciskam sok na najlepszy nawóz

sansewieria w doniczce

Sansewieria to jedna z moich ulubionych roślin doniczkowych. Uzupełniam jej podłoże o cenny nawóz, który poznałam już dość dawno. Chciałam podzielić się z wami tą wiedzą, abyście i wy mieli pięknie wybarwione liście. To bardzo prosta technika!

Posłuchaj
00:00
10

W mojej kolekcji znajdziecie przede wszystkim takie odmiany jak: Fernwood Punk, Fernwood Mikado oraz sansewierię gwinejską "Laurenti". Jestem jej ogromną zwolenniczką - kocham patrzeć na mięsiste liście, które przypominają kształtem prążkowane węże. Co zrobić, aby zawsze zachwycały swoim wyglądem? Sprawdźcie koniecznie poniżej.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak pielęgnować sansewierię w domu? Podstawowe zasady

Sansewieria, inaczej wężownica to jedna z tych roślin, która jest dość przyzwyczajona do ekstremalnych warunków. Poradzi sobie z przesuszeniem, gdyż wyrosła w Afryce i Azji. Niesprzyjające susze czy też skaliste tereny nauczyły ją wytrzymałości, o jakiej mogłyby pomarzyć inne rośliny. Przypomina kształtem wystające węże czy języki, które upodobały sobie wszystkie panie domu.

Stanowisko dla sansewierii w domu

Stanowisko dla sansewierii powinno być przede wszystkim półcieniste lub słoneczne. Oczywiście poradzi sobie także w cieniu, jednak jeżeli chcemy, aby liście były pięknie wybarwione i lśniące, warto postawić ją tam, gdzie docierają promienie słoneczne.

Pochodzi z terenów afrykańskich i azjatyckich, dlatego odpowiednia dla niej temperatura to przede wszystkim zakres pomiędzy 19-26 stopni Celsjusza. Niska wilgotność to także nie problem. Susza jej nie jest straszna, ze względu na bardzo mięsiste liście, które pozwalają zgromadzić potrzebną wilgoć na znacznie dłużej.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Podłoże dla sansewierii w domu

Podłoże do sukulentów czy kaktusów będzie idealne dla sansewierii. Warto także zapewnić jej dostęp do składników odżywczych, których tak potrzebuje. Co będzie dobrym wyborem? Oto niektóre z nich:

  • Woda pogotowaniu warzyw korzeniowych, takich jak marchewka, seler, pietruszka, kapusta czy ziemniak. Jednym z warunków jest brak soli - to wręcz obowiązek, w przeciwnym razie roślina zmarnieje!
  • Fusy po kawie, która została świeżo zmielona i zaparzona będą świetnie spełniać swoją funkcję. Delikatnie zakwaszają ziemię i uzupełniają ją o składniki odżywcze.
  • Mielone skorupki jajek - wybierzcie te, które właśnie pozostały z przygotowywania ciasta czy ugotowaniu na miękko. Pokruszcie lub zmielcie i wymieszajcie z podłożem.
  • Skórki banana namoczone w wodzie przez 3-4 dni będą idealnym nawozem. Przelejcie skórki i podlewajcie cieczą sansewierię raz w tygodniu. To bomba witaminowa zasobna przede wszystkim w potas.

Jak stosować metodę "tarki"? Sprawdzony sposób przy sansewierii

Sansewieria to roślina, która znajduje się w wielu pokojach mojego mieszkania. Myślicie, ze szczególnie upodobała sobie w nim warunki? Otóż pielęgnuję ją specjalnym nawozem, który stosuje moja sąsiadka. To tak zwane odpadki czy resztki z surówki, którą przygotowuje mężowi na obiad. Jak się okazuje, może być też świetnym pokarmem dla sansewierii. Co należy dokładnie zrobić? Podpowiem wam w poniższej instrukcji:

  1. Zetrzyjcie 1 marchewkę.
  2. Następnie obierzcie seler korzeniowy i zetrzyjcie 1/4 główki.
  3. Kolejnym krokiem jest obranie i starcie 1 pietruszki.
  4. Następnie przekładamy całość startych warzyw do gazy jałowej.
  5. Jeżeli nie macie gazy, opcjonalnie może być sitko, choć będzie to nieco trudniejsza metoda.
  6. Zwińcie całość i poczekajcie, aż przeciśniecie drobiny soku.
  7. Przelejcie go do słoiczka i rozwodnijcie połową szklanki wody.
  8. Podlewajcie nim sansewierię raz w tygodniu, jeżeli tylko zauważycie suche i żółkniejące końcówki.

Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści