Roślina dobrze utrzymuje się w domowych warunkach przez cały rok. Jednak jesienna i zimowa pogoda bywa dla niej wyzwaniem, gdy rozpoczynamy sezon grzewczy. Bliskie sąsiedztwo kaloryferów potrafi skutecznie przesuszyć roślinę, a przeciąg z okna ochłodzić i sprawić, że ma zmniejszona odporność n a choroby grzybowe. Jak do tego nie dopuścić? Sprawdźcie domowy sposób z kuchni!
Jak pielęgnować sansewierię w domu?
Sansewieria to bardzo dobra roślina dla wszystkich amatorów ogrodnictwa. Poradzi sobie z nią nawet początkujący, który boi się, że zasuszy roślinę. Ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak uprawiać sansewierię w doniczce?
- Stanowisko dla sansewierii - nie powinno być zbyt jasne, ani zbyt ciemne. Bezpośrednie promienie słońca sprawią, że liście będą poparzone, a roślina zacznie zasychać. Z kolei całkowity cień nie pozwoli w pełni się rozwijać. Wybierajcie rozproszone światło, które będzie przedzierać się przez zasłonkę czy firankę.
- Podlewanie sansewierii - istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego drenażu dla rośliny wyłóżcie dno keramzytem czy perlitem, aby zapobiec gniciu korzeni. Nie przelewajcie sansewierii - znacznie lepiej znosi przesuszenie niż zalanie wodą. Wystarczy podlewać ją raz w miesiącu, w okresie jesienno-zimowym. Obficie, a rzadko.
- Wilgotność powietrza dla sansewierii - jest to roślina tropikalna, która nie wymaga zbyt wysokiej wilgotności, jak jej inne koleżanki. Toleruje te bardziej suche pomieszczenia, bez szkody dla liści. Jednak w okresie grzewczym, należy ją wspomóc i zraszać powierzchnię liści przynajmniej raz na tydzień, aby nie zasychały końcówki.
- Podłoże w doniczce dla sansewierii - wybierajcie te podłoże, które jest przeznaczone dla sukulentów lub kaktusów. Świetnie radzi sobie w mieszankach, które są im dedykowane. Jak wspomniałam wcześniej, nie zapomnijcie o drenażu - keramzyt, perlit czy drobne kamyczki na dnie donicy wspomogą korzenie.
Jak zrobić nawóz z liści włoszczyzny do sansewierii?
Wyrzucacie niektóre liście z włoszczyzny? To ogromny błąd! Dzięki nim, będziecie mieli darmowy nawóz do rośliny, którą ją skutecznie wzmocni. Wystarczy tylko słoik oraz odpowiednie przygotowanie.
Jak wyglądają proporcje na nawóz z włoszczyzny do sansewierii?
- Wybierzcie 3 liście pora, 2 łodyżki z selera korzeniowego, 2 natki z marchewki oraz 4 łupiny z cebuli.
- Wszystko dokładnie opłuczcie pod wodą i posiekajcie na mniejsze kawałki.
- Przełóżcie do słoika - najlepiej wcześniej wyparzonego.
- Zalejcie skórki i liście wodą - dokładnie wymieszajcie i postawcie na parapecie na około 7 dni.
- Mieszajcie codziennie, aby nie powstała pleśń.
- Po tym czasie zlejcie wodę z liści i łupinek.
- Podlewajcie rozcieńczonym nawozem w proporcji 3:1 - 3 łyżki nawozu i 1 łyżka wody.
- Róbcie to nie częściej, niż 2 razy w miesiącu, w znacznym odstępie.
- Sansewieria nie może być w żadnym wypadku przelana, więc przed nawożeniem sprawdźcie, czy na podstawce nie ma wody.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock