Logo

"Dokarmiam" sansewierię składnikiem z szarlotki. Zwiędnięte liście stoją teraz na baczność

Szable czy liście w formie długich i płaskich pędów to przepiękna ozdoba domu. Większość z nas decyduje się na jej zakup, gdyż to idealna roślina oczyszczająca powietrze. Prezentuje się elegancko i z pełną klasą. Odmiany, które rekomenduję, to zwłaszcza: Spiral Star, Solid Gold, Tornado, Silver Flame czy Stars. To wyjątkowe okazy. 

Dobrym pomysłem jest regularna pielęgnacja jej liści - wystarczy przetrzeć je zwilżoną szmatką, którą wcześniej namoczycie w czarnej czy zielonej herbacie. Zaparzcie ją tak, jak robicie wieczornym zwyczajem i namoczcie wacik czy materiał. Roślina będzie pięknie się prezentować i będzie odporniejsza.

Jak pielęgnować sansewierię w domu?

Sansewieria to jedna z roślin, która jest najchętniej uprawiana w domowym zaciszu. Znana również pod takimi nazwami jak: szable, ośle uszy czy języki teściowej, może przypodobać się wielu amatorom ogrodnictwa. Jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu, jednak należy wiedzieć kilka faktów, które ułatwią jej prowadzenie:

  • sansewieria powinna być postawiona w półcieniu, gdyż w pełnym słońcu marnieje, a liście mogą zostać poparzone i usychać,
  • w doniczce zawsze powinien być drenaż - wysypcie dno doniczki keramzytem lub perlitem, a jeżeli nie macie tych surowców, wystarczą drobne kamyczki,
  • podczas przechodzenia w stan spoczynku, ograniczcie podlewanie do minimum - roślina wam za to podziękuje.

Jak prawidłowo zrobić nawóz ze skórek jabłek dla sansewierii?

Sansewieria, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, potrzebuje nawozu do prawidłowego rozwoju. Możecie zrobić go z resztek, które zwykle wyrzucacie do kosza. To skórki jabłek, które nie były wcześniej woskowane. Nadadzą się wszystkie odmiany: Malinówki, Antonówki, Szara Reneta, Alwa czy Delikates.

Jeżeli macie dostęp do tych ekologicznych, macie pewność, że do nawozu nie dostaną się pestycydy i składniki, które mogłyby zaszkodzić roślinie.

Oto sposób krok po kroku, jak go zrobić:

  1. Przygotujcie skórki z około 15 jabłek. Zwykle nazywam ten nawóz jako "szarlotkowy", gdyż mam w zwyczaju robić go wtedy, gdy zużywam jabłka klasycznego jabłecznika czy szarlotki.
  2. Obierki przełóżcie do słoika.
  3. Zalejcie je wodą i zamknijcie szczelnie pokrywkę.
  4. Odstawcie na około tydzień w ciepłe miejsce.
  5. Co jakiś czas sprawdzajcie i codziennie mieszajcie.
  6. Po tym czasie rozwodnijcie nawóz wodą 1:1.
  7. Podlewajcie sansewierię 1 raz w tygodniu.

Jakie efekty przyniesie stosowanie odżywki ze skórek jabłek? Czy nadaje się do innych roślin?

Odżywka ze skórek jabłek to doskonały nawóz również do innych roślin doniczkowych. Podziękują wam za niego przede wszystkim: zamiokulkas, skrzydłokwiat czy epipremnum. Dzięki naturalnemu nawozowi roślina zyskuje siły do tworzenia nowych pędów oraz odporność na choroby grzybowe czy szkodniki.

Nawóz możemy przygotować również z całych jabłek, które opadły w ogrodzie. To nie jest odpad, który powinien lądować jedynie w kompostowniku. Co warto zrobić? Wykopcie dołek w ogrodzie  lub na działce i przełóżcie do niego wszystkie jabłka, które chcecie przeznaczyć na nawóz.

Dodajcie świeżo skoszoną trawę i drobne liście - ważne, aby nie nosiły śladów pleśni czy plam od chorób grzybowych. Wymieszajcie i przykryjcie.

Wiosną i latem, już po przekiszeniu, są doskonałym nawozem-papką pod niektóre krzewy, jak: agrest, porzeczka czerwona i czarna oraz maliny. Dodatkowo świetnie zasilają hortensję bukietową czy drzewiastą.

Zdjęcie tytułowe: Melanie/Andrei / AdobeStock

 

Autor
"Dokarmiam" sansewierię składnikiem z szarlotki. Zwiędnięte liście stoją teraz na baczność
"Dokarmiam" sansewierię składnikiem z szarlotki. Zwiędnięte liście stoją teraz na baczność
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl