Logo
Logo

Jak pobudzić storczyki do kwitnienia? Wystarczą te 2 składniki

Czy Twoje storczyki przestały kwitnąć? Mamy na to prosty sposób! Dowiedz się, jak pobudzić storczyki do kwitnienia przy użyciu dwóch składników, które na pewno masz w kuchni. W artykule zdradzamy sekrety, jak używać fusów z kawy i skórek bananów, aby Twoje rośliny znów zakwitły. Przeczytaj nasz poradnik i ciesz się pięknymi kwiatami przez cały rok! Sprawdź, jak w kilku krokach zapewnić storczykom najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej!

Dlaczego właściwie storczyki nie kwitną?

Storczyki to jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych, które możemy mieć w swoich domach. Ich eleganckie, egzotyczne kwiaty przyciągają wzrok i dodają wnętrzom niepowtarzalnego uroku. Niestety, nie zawsze chcą kwitnąć tak często, jak byśmy tego chcieli. Zanim przejdziemy do konkretów, warto zrozumieć, dlaczego storczyki mogą nie kwitnąć. Przyczyn może być wiele, ale najczęstsze to:

  • Niewłaściwe oświetlenie: Storczyki potrzebują jasnego, ale rozproszonego światła. Bez odpowiedniej ilości światła, roślina nie będzie miała energii do produkcji kwiatów.
  • Nieodpowiednia wilgotność: Storczyki pochodzą z tropikalnych regionów, gdzie wilgotność jest wysoka. Niska wilgotność w naszych domach może hamować ich wzrost i kwitnienie.
  • Brak składników odżywczych: Jak każda roślina, storczyki potrzebują odpowiednich składników odżywczych, aby prawidłowo rosnąć i kwitnąć.

Po pierwsze sprawdź, jakie wymagania powinno się zapewnić storczykom

Storczyki są epifitami, co oznacza, że w naturalnym środowisku rosną na drzewach, a nie w glebie. Aby zapewnić im odpowiednie warunki, użyj lekkiego i przepuszczalnego podłoża (warto kupić gotowe podłoże do storczyków). Idealna jest mieszanka kory drzewnej, węgla drzewnego i mchu torfowego. Dodatkowo, perlit lub wermikulit mogą poprawić drenaż. Podłoże musi umożliwiać dostęp powietrza do korzeni.

Podlewanie storczyków powinno być regularne, ale umiarkowane. Najlepsza jest metoda zanurzeniowa (podlewanie od dołu) – umieść doniczkę w misce z wodą na 10-15 minut, aby korzenie mogły nasiąknąć, a następnie pozwól nadmiarowi wody odpłynąć. Powtarzaj ten proces raz w tygodniu, a zimą nawet rzadziej. Dzięki tym zabiegom Twoje storczyki będą miały optymalne warunki do zdrowego wzrostu i kwitnienia.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

A gdzie je ustawić w naszym domu? Niezwykle ważne jest także właściwe oświetlenie. Storczyki najlepiej czują się na wschodnich lub zachodnich parapetach, gdzie mają dostęp do jasnego, rozproszonego światła. Unikaj bezpośredniego południowego słońca, które może przypalić ich delikatne liście. Wilgotność jest kolejnym kluczowym czynnikiem. Storczyki preferują wilgotne środowisko, co można osiągnąć, ustawiając doniczki na tacach z wodą i kamykami. Woda parując, zwiększa wilgotność wokół roślin. Można również regularnie spryskiwać storczyki wodą lub używać nawilżacza powietrza.

Podlewanie i nawożenie storczyka
Fot. AdobeStock

Spraw, by storczyk zakwitł – użyj dwa magiczne składniki z kuchni!

Oto dwa proste składniki, które mogą zdziałać cuda dla Twoich storczyków: fusy z kawy i skórki bananów. Są to odpady organiczne, które zwykle lądują w koszu, ale gdy dowiesz się, jak cenne mogą być dla roślin, prawdopodobnie zaczniesz je "zbierać".

Fusy z kawy

Fusy z kawy są doskonałym źródłem azotu, który jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu roślin. Azot wspomaga rozwój zielonej masy roślinnej, co jest kluczowe dla zdrowia storczyków.

► Jak stosować fusy z kawy? Po zaparzeniu kawy, nie wyrzucaj fusów. Pozwól im wyschnąć, a następnie rozsyp je wokół korzeni storczyka. Pamiętaj, aby robić to umiarkowanie – nadmiar fusów może prowadzić do zakwaszenia gleby, co nie jest korzystne dla storczyków.

Skórki bananów

Skórki bananów są bogate w potas i fosfor – dwa kluczowe składniki odżywcze dla storczyków. Potas wspomaga kwitnienie, a fosfor wzmacnia korzenie.

► Jak stosować skórki bananów? Pokrój skórkę banana na małe kawałki i zakop je delikatnie w podłożu wokół storczyka. Alternatywnie, możesz zrobić „herbatkę” bananową: zalewając skórkę banana wodą i zostawiając na 24 godziny, a następnie podlewając roślinę powstałym roztworem.

Pobudzenie storczyków do kwitnienia może wydawać się wyzwaniem, ale z pomocą dwóch prostych składników – fusów z kawy i skórek bananów – możesz znacząco poprawić ich kondycję i częstotliwość kwitnienia. Pamiętaj również o odpowiednim podlewaniu, optymalnym oświetleniu i utrzymaniu wilgotności.


Zdjęcie tytułowe: fiore26, Evgeniya / AdobeStock

Autor
Jak pobudzić storczyki do kwitnienia? Wystarczą te 2 składniki
Jak pobudzić storczyki do kwitnienia? Wystarczą te 2 składniki
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl