Logo
Logo

Ten błąd w nawożeniu anturium może ogromnie zaszkodzić! Dowiedz się, jak go uniknąć

Anturium, z jego lśniącymi liśćmi i spektakularnymi kwiatostanami, jest jak kawałek tropików, który możemy wprowadzić do naszych domów. Te rośliny nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale są też stosunkowo łatwe w pielęgnacji, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednie warunki. Jednym z kluczowych aspektów jest właściwe nawożenie. Dowiedz się, jak odpowiednio dbać o anturium, aby cieszyć się jego pięknem przez długie lata. Jakie nawozy wybrać, jak często je stosować oraz czym Twoje anturium daje znać, że potrzebuje dodatkowych składników odżywczych.

Jak prawidłowo nawozić anturium? Błąd tkwi w... gorliwości!

Nawożenie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i urody anturium. W ich naturalnym środowisku, tropikalnych lasach deszczowych, anturium czerpie potrzebne składniki odżywcze z rozkładającej się materii organicznej. W warunkach domowych, gdzie dostęp do naturalnych źródeł składników odżywczych jest ograniczony, odpowiednie nawożenie staje się niezbędne. Dostarczając anturium odpowiednich składników odżywczych, możemy cieszyć się ich zdrowym wzrostem, mocnymi liśćmi i obfitym kwitnieniem.

Anturium to równocześnie wyjątkowa roślina, która potrzebuje dość niewielkie dawki nawozu tylko w okresie wzrostu, czyli wiosną i latem. To bardzo ważne, ponieważ nadmierne nawożenie tej rośliny może być bardziej szkodliwe niż jego brak. Znaki nadmiernego nawożenia mogą obejmować żółknięcie liści, opadanie rośliny i uszkodzenie korzeni. W przypadku podejrzenia nadmiernego nawożenia, przepłucz glebę, aby usunąć nadmiar soli. To pomoże przywrócić równowagę składników odżywczych i zapobiegnie dalszym uszkodzeniom rośliny.

 

Wybór nawozu dla anturium: jaki składnik jest najważniejszy?

Wybór odpowiedniego nawozu dla anturium jest istotny dla zapewnienia roślinie wszystkiego, czego potrzebuje. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów, od kompleksowych po granulowane, rozpuszczalne i wolno uwalniające. Dla anturium najlepsze będą te bogate w fosfor, który wspomaga kwitnienie (specjalistyczne nawozy dla roślin kwitnących).

Przy nawożeniu anturium zaleca się rozcieńczanie nawozów do jednej czwartej ich siły przed użyciem.

 

Kiedy i jak nawozić anturium? Częstotliwość i sposoby

Terminy nawożenia

Nawożenie anturium wykonujemy w okresie aktywnego wzrostu, czyli wiosną i latem, co cztery do sześciu tygodni. Unikaj nawożenia w pozostałej części roku, aby nie przeciążyć rośliny. Niektórzy eksperci zalecają stosowanie bardzo rozcieńczonego nawozu co dwa tygodnie, aby zachęcić roślinę do większego kwitnienia, ale pamiętaj, aby robić to tylko w sezonie wzrostu.

Sposób nawożenia

Zawsze rozcieńczaj nawóz przed użyciem, aby dostarczyć roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych bez ryzyka przesycenia. Podawaj go wraz z podlewaniem rośliny od góry.

Jakie są znaki, że Twoje anturium potrzebuje nawożenia?

Warto jeszcze wspomnieć o tym, jak łatwo rozpoznać, że nasze anturium potrzebuje dodatkowej odżywki. Jeśli zauważysz, że liście rośliny stają się blade, a sama roślina wydaje się opadnięta, może to być znak, że potrzebuje nawożenia.

Zanim jednak sięgniesz po nawóz, sprawdź, czy anturium nie jest wystawione na zbyt dużo światła lub zbyt wysoką temperaturę. Wyraźnym znakiem jest też brak kwitnienia u większych okazów, w okresie od wiosny do jesieni.

Aby cieszyć się pełnią piękna anturium, ważne jest, aby pamiętać o umiarze i regularności w nawożeniu. Stosowanie odpowiednio rozcieńczonego, bogatego w fosfor nawozu kilka razy w sezonie wzrostu pomoże Twoim roślinom anturium kwitnąć i rosnąć zdrowo.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa, Vladimir Liverts / AdobeStock

Autor
Ten błąd w nawożeniu anturium może ogromnie zaszkodzić! Dowiedz się, jak go uniknąć
Ten błąd w nawożeniu anturium może ogromnie zaszkodzić! Dowiedz się, jak go uniknąć
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl