Logo
Logo

Dlaczego anturium nie kwitnie? | 3 powody

Anturium to niezwykle ciekawa roślina o wspaniałych, egzotycznych kwiatach o nietypowych kształtach. Znanych jest ponad 800 odmian anturium, a od wielu lat jest on chętnie uprawiany w domach, stanowiąc niebanalną ozdobę każdego wnętrza. Roślina ma niezwykle trwałe kwiaty, które pojawiają się wiosną i utrzymują się aż do jesieni.

Problemem jest sytuacja, w której anturium nie kwitnie, co pozbawia go głównej ozdoby. Dlaczego anturium nie kwitnie? Co zrobić, żeby anturium zakwitł?

Spis treści
Dlaczego anturium nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie, które prawdopodobnie popełniasz Pamiętaj o okresie spoczynku! Zadbaj o dobre stanowisko i nie zapomnij o podlewaniu! Nawozisz? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo

Powody, dla których anturium nie wytwarza kwiatów

Brak okresu spoczynkowego

Jednym z częstszych błędów w uprawie anturium jest brak zapewnienia roślinie właściwego okresu spoczynku. Po przekwitnięciu anturium wymaga zmiany warunków, co pozwoli mu pięknie zakwitnąć wiosną.

  • Roślinę najlepiej przestawić do pomieszczenia o mniejszej ilości światła i niższej temperaturze (16-18 stopni C).
  • Zimą należy również ograniczyć częstotliwość podlewania i całkowicie zrezygnować z nawożenia.
  • Wiosną roślinę można ponownie wnieść do domu i zasilić dobrym nawozem, aby pobudzić ją do wzrostu.

Nieprawidłowe warunki

Warto pamiętać, że anturium to roślina tropikalna, która w naturze pozyskuje miękką, ciepłą wodę z opadów atmosferycznych i jest oświetlana rozproszonym światłem, które wpada pomiędzy koronami drzew. Dlatego w domu, należy zapewnić jej podobne warunki, aby roślina była w dobrej kondycji i obficie kwitła.

  • Kwiat należy ustawić w jasnym miejscu, które jednak nie jest narażone na bezpośrednie działanie, silnych promieni słonecznych, które mogłyby poparzyć liście.
  • Do podlewania należy używać lekko ciepłej, miękkiej wody.

Niewłaściwe nawożenie

Dużym błędem w uprawie anturium jest wybór nawozów bogatych w azot, które przyspieszają wzrost rośliny, ale tylko jej zielonych części. To oznacza, że nawet przy znacznych dawkach nawozu, roślina nie zakwitnie. Zdecydowanie lepiej jest wybierać nawozy do roślin kwitnących, które są ubogie w azot, a bogate w fosfor i potas. Tak skomponowane nawozy dostarczą odpowiednich składników pokarmowych, co pozwoli roślinie wypuścić efektowne kwiaty.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Autor
Dlaczego anturium nie kwitnie? | 3 powody
Dlaczego anturium nie kwitnie? | 3 powody
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl