Powody, dla których anturium nie wytwarza kwiatów
Brak okresu spoczynkowego
Jednym z częstszych błędów w uprawie anturium jest brak zapewnienia roślinie właściwego okresu spoczynku. Po przekwitnięciu anturium wymaga zmiany warunków, co pozwoli mu pięknie zakwitnąć wiosną.
- Roślinę najlepiej przestawić do pomieszczenia o mniejszej ilości światła i niższej temperaturze (16-18 stopni C).
- Zimą należy również ograniczyć częstotliwość podlewania i całkowicie zrezygnować z nawożenia.
- Wiosną roślinę można ponownie wnieść do domu i zasilić dobrym nawozem, aby pobudzić ją do wzrostu.
Nieprawidłowe warunki
Warto pamiętać, że anturium to roślina tropikalna, która w naturze pozyskuje miękką, ciepłą wodę z opadów atmosferycznych i jest oświetlana rozproszonym światłem, które wpada pomiędzy koronami drzew. Dlatego w domu, należy zapewnić jej podobne warunki, aby roślina była w dobrej kondycji i obficie kwitła.
- Kwiat należy ustawić w jasnym miejscu, które jednak nie jest narażone na bezpośrednie działanie, silnych promieni słonecznych, które mogłyby poparzyć liście.
- Do podlewania należy używać lekko ciepłej, miękkiej wody.
Niewłaściwe nawożenie
Dużym błędem w uprawie anturium jest wybór nawozów bogatych w azot, które przyspieszają wzrost rośliny, ale tylko jej zielonych części. To oznacza, że nawet przy znacznych dawkach nawozu, roślina nie zakwitnie. Zdecydowanie lepiej jest wybierać nawozy do roślin kwitnących, które są ubogie w azot, a bogate w fosfor i potas. Tak skomponowane nawozy dostarczą odpowiednich składników pokarmowych, co pozwoli roślinie wypuścić efektowne kwiaty.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska