Jak wspomniałam wcześniej, środki ochrony roślin, dostępne w supermarketach stosuję niezwykle rzadko, niemal w ostateczności. Podczas zakładania ogrodu permakulturowego doświadczyłam zupełnie innego podejścia do ogrodnictwa - także w wymiarze domowym, przy roślinach doniczkowych. Ostatnio, podczas przesadzania roślin stosuje jedną z technik, którą podzieliła się moja sąsiadka - doniczki, które są nowe, spryskuje mieszanką octu jabłkowego lib winnego i dokładnie myję od środka. Dzięki temu, już na wstępie chronię bryłę korzeniową oraz powstawanie pożytecznej mikoryzy. Co zrobić, aby prewencyjnie stosować środek, który zabezpieczy rośliny przed szkodnikami, które wywołują choroby grzybowe? Przeczytajcie poradę poniżej.
Jak zrobić skuteczny i naturalny spray przeciwko pojawieniu się szkodników w roślinach doniczkowych?
jeden ze skuteczniejszych środków, który stosuje już od roku, jest mieszanka na bazie olejków eterycznych. Muszą to być naturalne ekstrakty, a nie te, które jedynie je imitują. W przeciwnym razie dostarczymy toksycznych składników na powierzchnię liściową rośliny. Wybierajcie zaufane firmy, które mają certyfikat autentyczności oraz tego, ze pochodzą z ekologicznych upraw. Mieszankę utworzycie na bazie 3 olejków, jak sama nazwa wskazuje. Wszystkie mają dość silne działanie i właściwości. W jego skład wchodzą olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy oraz olejek rozmarynowy. Jak przygotować proporcje takiego środka? Wybierzcie po 5 kropel każdego z nich, wymieszajcie z połową łyżeczki soku z cytryny i wymieszajcie w litrze wody. Taki środek możecie przechowywać do około 3 tygodni w lodówce. Spryskajcie liście roślin z odległości około 15 cm i pozwólcie, aby pozostała na ich powierzchni, do momentu ponownego ich czyszczenia. Jak dokładnie działają poszczególne olejki? Poniżej znajdziecie odpowiedź:
- olejek z drzewa herbacianego -z reguły jest stosowany przy odkażaniu miejsc zainfekowanych, dodatkowo działa przeciwgrzybiczo, a w kosmetyce jako jeden z lepszych środków przeciwtrądzikowych,
- olejek cytrynowy - łagodzi stany zapalne oraz działa odświeżająco, pozwala skutecznie oczyścić powierzchnię z drobnych zanieczyszczeń, w domu stosowany jest tez jako jeden ze składników do podłóg i paneli,
- olejek rozmarynowy - ma silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, a dodatkowo przyspiesza wzrost - zarówno roślin, jak i w kosmetyce włosów.
Czy olejki indyjskie można stosować na rośliny?
Jak wspomniałam wcześniej, jednym z najlepszych olejków jest olejek neem, którym regularnie odstarszam mszyce, które są kolonizowane przez mrówki, zarówno na drzewkach owocowych, pomidorach czy różach. Możecie wymieszać go z mydłem potasowym, które dodatkowo wzmacnia działanie na przędziorki i tarczniki. Wystarczy kilka kropel olejku z mydłem w kilku litrach wody i przelanie d spryskiwacza. Podlewane rośliny regularnie odwdzięczą się zdrowym wyglądem.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Iuliia Pilipeichenko / Adobe Stock