Logo
Logo

Jak rośnie ananas? Zdziwisz się, ale nie na drzewie!

Kiedy słyszymy o egzotycznych owocach, często wyobrażamy sobie gęste, tropikalne lasy i drzewa obwieszone soczystymi plonami. Takie wyobrażenie jest często błędne, a najlepszym tego przykładem jest ananas. Jeśli myślałeś, że ananas rośnie na drzewie, jak banany czy kokosy, jesteś w dużym błędzie!

Spis treści
Jak ananas znalazł się na naszych stołach? Jak wygląda ananas jadalny (łac. Ananas comosus) Jakie są etapy wzrostu i dojrzewania ananasa? Co jest tak wyjątkowe w owocowaniu ananasa? Czy ananasy są tylko smaczne, czy też zdrowe? Kilka ciekawostek o ananasie jadalnym

Ananas – krótka historia rośliny i jej wyjątkowego owocu

Ananas jadalny pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej w regionach Brazylii i Paragwaju. Dziko rosnący ananas był znany i spożywany przez rdzennych mieszkańców tych obszarów długo przed tym, jak stał się popularny w innych częściach świata. Indianie z plemion Tupi-Guarani rozpoczęli jego uprawę, a następnie rozprzestrzeniali go po całej Ameryce Południowej i Karaibach.

Do Europy roślina przywędrowała wraz z Krzysztofem Kolumbem pod koniec XV wieku. Ananas od razu stał się prawdziwą sensacją. Jego wyjątkowy smak i egzotyczny wygląd sprawiły, że został symbolem luksusu i prestiżu. W XVI i XVII wieku, posiadanie świeżego ananasa na uczcie lub przyjęciu było oznaką bogactwa. W rzeczywistości ananasy były tak cenne, że były często wypożyczane na specjalne okazje, zamiast być spożywane!

Jak naprawdę rośnie ananas?

Ananas nie rośnie na drzewach, lecz jest rośliną ziemną z rodziny bromeliowatych (łac. Bromeliaceae) inaczej zapylcowatych lub ananasowatych. Roślina ta ma formę krzaczastą z długimi, sztywnymi i ostro zakończonymi liśćmi, które tworzą rozetę. W środku tej rozety po pewnym czasie pojawia się kwiatostan, który z czasem przekształca się w nasz dobrze znany owoc przypominający niektórym skorupę żółwia.

Krok po kroku – życie ananasa

Etap 1: Nasiono i kiełkowanie

Chociaż ananasy są często rozmnażane wegetatywnie, w naturze zwykle się rozsiewają. Wytwarzają małe, czarne ziarna, które potrzebują ciepłych i wilgotnych warunków, aby kiełkować. Po zasianiu nasion w glebie, po pewnym czasie zaczynają się pojawiać pierwsze pędy.

Etap 2: Młoda roślina

Po kiełkowaniu nasion, młode rośliny zaczynają rozwijać swoje pierwsze liście. Te liście są węższe i dłuższe niż u dojrzałego ananasa i tworzą się w formie rozety.

Etap 3: Rozwój i dojrzewanie

W miarę wzrostu rośliny, liście stają się szersze i bardziej sztywne, z charakterystycznymi ostrymi końcówkami. Po dłuższym czasie (nawet latach) w centrum rozety, zaczyna się pojawiać kwiatostan. Składa się on z wielu pojedynczych kwiatów, które z czasem przekształcą się w owoce.

Etap 4: Powstawanie owocu

Jest to być może najbardziej fascynujący etap w życiu ananasa. Pojedyncze kwiaty na kwiatostanie zaczynają przekształcać się w małe owoce. Z czasem te małe owoce "zlewają się" ze sobą, tworząc jeden duży, soczysty owoc, którym jest ananas. W trakcie tego procesu, kwiatostan zaczyna się podnosić, a owoc rośnie do góry nogami!

Etap 5: Dojrzewanie owocu

Owoc ananasa dojrzewa na roślinie przez kilka miesięcy. W miarę dojrzewania, jego kolor zmienia się z zielonego na złoty, a miąższ staje się słodszy i bardziej soczysty. Ciekawostką jest, że ananas nie kontynuuje dojrzewania po zerwaniu – oznacza to, że musi być zbierany w odpowiednim momencie, by miał optymalny smak.

Etap 6: Zbiór i koniec życia rośliny

Po zbiorze owocu, roślina ananasa zaczyna stopniowo więdnąć. Jednak wokół głównej rośliny często rozwijają się nowe pędy, które można oddzielić i użyć do rozpoczęcia nowego cyklu wzrostu.

Dlaczego warto jeść ananasy?

Ananas to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, które wspierają nasz organizm w funkcjonowaniu. Bogaty w bromelinę, pomaga w trawieniu i może łagodzić dolegliwości żołądkowe. Jego antyoksydanty chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniając procesy starzenia. Dodatkowo, regularne spożywanie ananasa może wspierać układ odpornościowy, pomagając w walce z przeziębieniami.

Ciekawostki o ananasie

  • Czy wiedziałeś, że istnieje wiele odmian ananasa, w tym niektóre, które są fioletowe?
  • Ananas jest jednym z nielicznych owoców, który nie dojrzewa po zbiorach. Dlatego ważne jest, aby zbierać go w odpowiednim momencie.
  • Ananasy rosną najlepiej w tropikalnym klimacie, ale z pewnością zaskoczy Cię fakt, że można je uprawiać także w domu, jako roślinę doniczkową!

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: noombluesman / AdobeStock

Autor
Jak rośnie ananas? Zdziwisz się, ale nie na drzewie!
Jak rośnie ananas? Zdziwisz się, ale nie na drzewie!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI