Kolorowe pelargonie. Pomysły na dekoracje balkonu

Pelargonie, królowe balkonów są wyjątkowo trwałe i łatwe w pielęgnacji. Dlatego te piękne rośliny, ulubienice naszych mam i babć, znajdują coraz częściej uznanie u osób młodych, zapracowanych i tych, które nie mają ręki do roślin. Zobacz, jak udekorować balkon kolorowymi pelargoniami.

Posłuchaj
00:00
11

Pelargonie mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Cieszą się nimi mieszkańcy bloków i domów letniskowych, właściciele nowoczesnych apartamentów oraz domów jednorodzinnych, wszyscy którzy zdobią balkony, loggie i tarasy.

Przytulny balkon jest idealnym miejscem, aby cieszyć się latem. Pelargonia to tzw. `must have` tego sezonu. Jej obfite kwitnienie i łatwość pielęgnacji czynią ją idealną towarzyszką podczas błogiego relaksu.

Miłośnicy nowoczesności sięgają po najnowsze odmiany, w modnych kolorach i oryginalnych kształtach, które idealnie wpisują się w aktualne trendy. Pelargonie doceniane są za bogactwo kolorów oraz łatwość wykorzystania w różnych aranżacjach. Można je dowolnie posadzić w skrzynkach balkonowych oraz donicach czy też finezyjnie ozdobić nimi ściany.

Niektóre odmiany pelargonii wydzielają intensywny zapach, który skutecznie odstrasza komary i inne owady. Znajdują też zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i służą do produkcji olejków eterycznych. Suszone liście pelargonii idealnie sprawdzają się w potpourri, czyli zapachowych mieszankach. Cukiernicy używają jadalnych liści do dekoracji ciast i tortów, a kucharze do dań mięsnych, sałatek i deserów.

Kilka pomysłów na balkon z pelargoniami

Efektowne kwiaty i trwałość sprawiają, że pelargonia jest jedną z najbardziej popularnych roślin letnich na rynku. Ta łatwa w pielęgnacji roślina przekształca balkony, tarasy, ogrody i parki w istne oceany kolorów. Pelargonie dzielą się na pelargonie wielkokwiatowe, bluszczolistne, rabatowe i pachnące.

Pelargonie bluszczolistne (Pelargonium hederaefolium, syn. P. peltatum), inaczej zwisające, idealnie nadają się do obsadzenia skrzynek balkonowych, wiszących koszy i innych podwieszanych pojemników. Z pędami osiągającymi 150 cm, nieprzeciętną różnorodnością kolorów i kształtów tworzą imponującą kaskadę kwiatów.

Pelargonie bluszczolistne posadzone w koszach i doniczkach są piękną ozdobą ścian. Stworzenie takiej kwiatowej ściany nie musi pociągać za sobą kosztownych systemów do nasadzeń pionowych. Wystarczy doniczkę przymocować do ściany, wypełnić ją kolorowymi kwiatami i stworzyć fantastyczną, przyciągającą wzrok dekorację.

pelargonie na balkonie fot. Pelargonium for Europe pelargonie na balkonie fot. Pelargonium for Europe
pelargonie na balkonie fot. Pelargonium for Europe pelargonie na balkonie fot. Pelargonium for Europe
   

Nawet posiadacze malutkich balkonów, dzięki różnorodności kolorów i kształtów pelargonii, mogą mieć przytulny, pełen kolorów kącik relaksu. Urokiem pelargonii mogą cieszyć się osoby, które nie posiadają własnego balkonu, tarasu czy ogródka.

Pelargonie rabatowe, określane mianem pasiastych oraz ogrodowych (Pelargonium hortorum) mają silnie rozgałęzione, wzniesione pędy. Dorastają do 50 cm, ich lekko omszone liście mają owalny kształt i pokarbowane brzegi. Ciemny wzór na górnej stronie blaszki powoduje, że nazywane są pasiastymi.

Podobnie jak pelargonie bluszczolistne mają szerokie spektrum zastosowań. Mogą zdobić ogrodowe rabaty, przekształcać kwietniki w kwiatowe dywany, upiększać tarasy czy dekorować stoły. Pelargonie rabatowe są bardzo odporne na wahania temperatury i kapryśną pogodę.

Obok pelargonii bluszczolistnych oraz rabatowych wyróżnia się pelargonie pachnące, które roztaczają woń cytryny, brzoskwiń czy mięty.

Pelargonie wielokwiatowe (Pelargonium grandiflorum), zwane angielskimi mają duże kwiatostany, o średnicy ok. 8 cm oraz duże ząbkowane liście. Ze względu na swoją wrażliwość na kapryśną pogodę uprawiane są jako rośliny doniczkowe w pomieszczeniach lub zacisznych zakątkach balkonów.

Idealnie współgrają również z innymi ciepłolubnymi roślinami. W towarzystwie traw i ziół, takich jak szałwia, rozmaryn czy lawenda stworzą śródziemnomorski styl. Obok klasycznych, czerwonych, białych i różowych pelargonii występują dwubarwne, pomarańczowe, kremowe czy lawendowe.

Źródło: Pelargonium for Europe

Obserwuj
Autor
Pelargonium for Europe Pelargonium for Europe

Inicjatywa marketingowa hodowców pelargonii, promująca te rośliny w wielu europejskich krajach.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pelargonia bluszczolistna Pelargonium × hederifolium

Pelargonia rabatowa Pelargonium × hortorum

Pelargonia pasiasta Pelargonium × hortorum

Pelargonia wielkokwiatowa Pelargonium grandiflorum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści