Drzwi skrzypią jak w horrorze? Użyj czegoś z lodówki

Drzwi skrzypią jak w horrorze? Użyj czegoś z lodówki

Cisza w domu to luksus. Ale wystarczy jedno skrzypnięcie drzwi, by atmosfera zmieniła się jak w thrillerze. Zamiast żyć w klimacie taniego horroru, warto sięgnąć po... kuchenne zapasy. Nie tylko naprawią problem, ale mogą też zaskoczyć skutecznością.

Posłuchaj
00:00

Dlaczego drzwi zaczynają skrzypieć? 

Skrzypienie drzwi to najczęściej efekt zanieczyszczenia zawiasów, ich przesuszenia lub lekkiego zużycia. Kurz, wilgoć, wahania temperatury – wszystko to może prowadzić do powstania tarcia między elementami, co z czasem daje ten dobrze znany, nieprzyjemny dźwięk. Czasem winne są też zbyt mocno dokręcone śruby lub brak konserwacji przez dłuższy czas. Na szczęście nie trzeba od razu wymieniać całych drzwi – wystarczy odrobina sprytu i... tłuszczu

Zaskakujące remedium z lodówki 

Nie masz pod ręką specjalistycznego smaru? Spokojnie – olej roślinny z kuchni (np. rzepakowy, słonecznikowy czy oliwa z oliwek) poradzi sobie z problemem błyskawicznie. Wystarczy odrobina nałożona na zawiasy, najlepiej za pomocą wacika, pędzelka albo nawet patyczka do uszu. Działa błyskawicznie, a skrzypienie znika jak ręką odjął! Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie krótkoterminowe – olej kuchenny może z czasem jełczeć i przyciągać kurz. 

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

A może kosmetyki albo świeczka? 

Wśród domowych sposobów warto wspomnieć o wazelince kosmetycznej – idealnie nadaje się do nasmarowania zawiasów. Jest tłusta, bezzapachowa i nie brudzi, a efekt jej działania utrzymuje się znacznie dłużej niż olej.

Z kolei parafina ze świeczki to rozwiązanie zaskakująco skuteczne i proste! Wystarczy potrzeć świecą zawias, by tłusta warstwa zmniejszyła tarcie i wyeliminowała skrzypienie. 

Kiedy sięgnąć po „profesjonalne smary”? 

Jeśli domowe triki zawodzą, warto sięgnąć po smary techniczne. Najlepiej sprawdzają się preparaty na bazie silikonu lub smary w sprayu z dodatkiem teflonu. Są precyzyjne, nie zostawiają tłustych plam i zapewniają długotrwałą ochronę zawiasów. Aplikacja? Krótsza niż reklama w telewizji – wystarczy jedno psiknięcie i po krzyku. 

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Lepiej zapobiegać

Aby uniknąć powrotu skrzypienia, warto co jakiś czas czyścić zawiasy z kurzu i delikatnie je smarować. Pamiętaj też, by unikać wilgoci w okolicach drzwi – to właśnie ona najczęściej inicjuje proces niszczenia zawiasów. Regularna pielęgnacja naprawdę działa cuda.

Zdjęcie tytułowe: gianni / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści