Drzwi skrzypią jak w horrorze? Użyj czegoś z lodówki

Drzwi skrzypią jak w horrorze? Użyj czegoś z lodówki

Cisza w domu to luksus. Ale wystarczy jedno skrzypnięcie drzwi, by atmosfera zmieniła się jak w thrillerze. Zamiast żyć w klimacie taniego horroru, warto sięgnąć po... kuchenne zapasy. Nie tylko naprawią problem, ale mogą też zaskoczyć skutecznością.

Posłuchaj
00:00
1

Dlaczego drzwi zaczynają skrzypieć? 

Skrzypienie drzwi to najczęściej efekt zanieczyszczenia zawiasów, ich przesuszenia lub lekkiego zużycia. Kurz, wilgoć, wahania temperatury – wszystko to może prowadzić do powstania tarcia między elementami, co z czasem daje ten dobrze znany, nieprzyjemny dźwięk. Czasem winne są też zbyt mocno dokręcone śruby lub brak konserwacji przez dłuższy czas. Na szczęście nie trzeba od razu wymieniać całych drzwi – wystarczy odrobina sprytu i... tłuszczu

Zaskakujące remedium z lodówki 

Nie masz pod ręką specjalistycznego smaru? Spokojnie – olej roślinny z kuchni (np. rzepakowy, słonecznikowy czy oliwa z oliwek) poradzi sobie z problemem błyskawicznie. Wystarczy odrobina nałożona na zawiasy, najlepiej za pomocą wacika, pędzelka albo nawet patyczka do uszu. Działa błyskawicznie, a skrzypienie znika jak ręką odjął! Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie krótkoterminowe – olej kuchenny może z czasem jełczeć i przyciągać kurz. 

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

A może kosmetyki albo świeczka? 

Wśród domowych sposobów warto wspomnieć o wazelince kosmetycznej – idealnie nadaje się do nasmarowania zawiasów. Jest tłusta, bezzapachowa i nie brudzi, a efekt jej działania utrzymuje się znacznie dłużej niż olej.

Z kolei parafina ze świeczki to rozwiązanie zaskakująco skuteczne i proste! Wystarczy potrzeć świecą zawias, by tłusta warstwa zmniejszyła tarcie i wyeliminowała skrzypienie. 

Kiedy sięgnąć po „profesjonalne smary”? 

Jeśli domowe triki zawodzą, warto sięgnąć po smary techniczne. Najlepiej sprawdzają się preparaty na bazie silikonu lub smary w sprayu z dodatkiem teflonu. Są precyzyjne, nie zostawiają tłustych plam i zapewniają długotrwałą ochronę zawiasów. Aplikacja? Krótsza niż reklama w telewizji – wystarczy jedno psiknięcie i po krzyku. 

Lepiej zapobiegać

Aby uniknąć powrotu skrzypienia, warto co jakiś czas czyścić zawiasy z kurzu i delikatnie je smarować. Pamiętaj też, by unikać wilgoci w okolicach drzwi – to właśnie ona najczęściej inicjuje proces niszczenia zawiasów. Regularna pielęgnacja naprawdę działa cuda.

Zdjęcie tytułowe: gianni / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Lawa wulkaniczna w ogrodzie. Rozsyp raz i zapomnij o ściółkowaniu na kilka sezonów
Treści naszych partnerów
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści