Rosnące ceny tradycyjnego opału oraz większa świadomość w kontekście ochrony środowiska sprawiają, że wiele osób poszukuje innych paliw do ogrzania domu. Jednym z cieszących się, rosnącą popularnością jest ekogroszek. Czym właściwie jest ekogroczek? Czy ekogroszek jest lepszy od węgla? W jakim piecu można palić ekogroszkiem?
Co to jest ekogroszek i z czego jest zrobiony?
Ekogroszek to wydajne, stałe paliwo opałowe, której powstaje z węgla kamiennego o wysokiej kaloryczności lub rzadziej węgla brunatnego. Powstaje ze starannie wyselekcjonowanego węgla, aby zapewnić wysoką wartość opałową, czyli lepsze parametry grzewcze przy mniejszym zużyciu. Jedną z cech, którą wyróżnia ekogroszek, jest wielkość ziarna, które ma od 8 do 31,5 mm średnicy oraz niską zawartość siarki. Jak powstaje ekogroszek? Po wyselekcjonowaniu węgla odpowiedniej wielkości i jakości, bryły są rozbijane na mniejsze, a następnie suszone, aby uzyskać paliwo o wysokiej kaloryczności i niskiej wilgotności.
Czy ekogroszek jest ekologiczny?
W trakcie spalania ekogroszku wydzielane są tlenki siarki i azotu, jednak są to ilości znacznie mniejsze niż podczas spalania węgla kamiennego. To dlatego często ekogroszek uznawany jest za paliwo ekologiczne, chociaż według organizacji antysmogowych takim nie jest, zwłaszcza w porównaniu do odnawialnych źródeł energii. Dlatego nazwa ekogroszek stopniowo zastępowana jest określeniem „groszek III”, ale pod dwoma nazwami jest ten sam produkt. Trzeba jednak pamiętać, że ekogroszek nie ma tak negatywnego wpływu na jakość powietrza, jak tradycyjne opalanie węglem, zwłaszcza tym niskiej jakości, więc może być dla niego dobrą alternatywą.
Termin "ekogroszek" może wprowadzać w błąd, sugerując większą przyjazność dla środowiska niż faktycznie oferuje. Mimo że nazwa rozpoczyna się od "eko", bardziej adekwatne byłoby skojarzenie z ekonomicznymi aspektami niż ekologicznymi. Ekogroszek, choć może być postrzegany jako bardziej dostępne i przystępne cenowo źródło energii, nie należy do kategorii paliw ekologicznych, takich jak odnawialne źródła energii. Węgiel, z którego jest wyprodukowany, mimo swojego roślinnego pochodzenia, w procesie spalania uwalnia szereg substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Emisja takich związków jak benzo(a)piren, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, a także pyłów i metali ciężkich (w tym kadmu, ołowiu i rtęci) stanowi poważne zagrożenie, zarówno dla jakości powietrza, jak i dla zdrowia publicznego.
Jaka jest różnica między węglem a ekogroszkiem?
Główne różnice między węglem a ekogroszkiem to wielkość ziarna, kaloryczność, technologia spalania i wilgotność na korzyść tego drugiego. Ekogroszek powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanego surowca, więc nie zawiera zanieczyszczeń, a dodatkowo jest suszony, co przekłada się na wyższą kaloryczność. Co więcej, ekogroszek workowany jest starannie przechowywany, a węgiel składowany jest na zewnątrz, co zwiększa jego wilgotność. Tymczasem mniejsza zawartość wody pozytywnie wpływa na kaloryczność, lepszą jakość paliwa i mniejszy wpływ na środowisko naturalne.
W jakich piecach można palić ekogroszkiem?
Ekogroszek to idealne paliwo do kotłów retortowych, które mają wbudowany podajnik i zasobnik, co ogranicza pracę właściciela i pozwala zachować ciągłość spalania. Jednak ten typ paliwa można wykorzystywać też w tradycyjnych piecach i kotłach, ale trzeba najpierw sprawdzić wymagania producenta, co do wyboru paliwa. Ekogroszek świetnie sprawdza się też w kotłach na miał węglowy.
Jaka jest kaloryczność ekogroszku?
Kaloryczność, czyli wartość opałowa to informacja podawana przez producenta, która wskazuje, ile energii uzyskuje się z jednostki masy paliwa. Wartość podawana jest w megadżulach na kilogram (Mj/kg). Im wyższa kaloryczność, tym więcej ciepła uzyskamy przy mniejszym zużyciu paliwa. Paliwa o wysokiej wartości opałowej zaleca się szczególnie podczas ostrych mrozów, gdy trzeba dużej ilości energii do utrzymania odpowiedniej temperatury w domu. Jesienią, chłodną wiosną i lekką zimą wystarczy średnio kaloryczny ekogroszek – produkt o wysokiej wartości opałowej przy utrzymywaniu niskiej temperatury pieca nie zostanie spalony w całości. Jaka jest wartość opałowa ekogroszku? Średnio kaloryczny ekogroszek ma wartość opałowa od 24 do 26 Mj/kg, a wysokokaloryczny ekogroszek ma wartość opałową nawet 29 Mj/kg.
Gdzie kupić ekogroszek?
Ekogroszek jest łatwo dostępny i można go znaleźć niemal w każdym markecie budowlanym oraz w wielu sklepach internetowych. Oczywiście zakup przez Internet wiąże się z niższą ceną, zwłaszcza jeśli zależy nam na dostawie bezpośrednio do domu. Opał można też kupić bezpośrednio z kopalni, a dzięki ominięciu pośredników, można liczyć na niższą cenę. Zakupem paliwa do pieca warto zainteresować się wcześniej – w październiku i listopadzie często trzeba uzbroić się w cierpliwość ze względu na długi czas oczekiwania.
Jak kupić ekogroszek z kopalni?
Ekogroszku nie kupimy bezpośrednio na kopalni i nie wszystkie spółki oferują ten rodzaj opału. Zakupu można dokonać od PGG i Tauron, ale tylko poprzez strony internetowe. Taka forma kupna cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co sprawia, że może być problem z dostępnością, a czas dostawy może być wydłużony. Chcąc zakupić ekogroszek z kopalni, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej. Warto pamiętać, że jedno gospodarstwo domowe może kupić w PGG maksymalnie 5 ton raz w roku, a w Tauronie nie więcej niż 5 palet.
Ile kosztuje ekogroszek?
Cena nie powinna być priorytetem przy wyborze ekogroszku, a wybierając odpowiedni produkt do ogrzania domu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość. Niemniej koszt ogrzewania jest istotną częścią każdego budżetu domowego. Jakie są ceny ekogroszku? Dużo zależy od tego, gdzie kupuje się ekogroszek. W kopalniach cena za tonę ekogroszku wynosi od 1500 zł, a w sklepach internetowych paliwo można kopić już za 1700 zł za tonę – jednak zazwyczaj nie jest to Polski opał, a importowany. Najdrożej jest oczywiście w marketach, ale tam ekogroszek można dostać „od ręki”. Na wysokie ceny opału ma wpływ jego niska dostępność oraz duże zainteresowanie.
Jak rozpalić piec na ekogroszek?
Rozpalanie pieca na ekogroszek jest bardzo proste i wyjaśnione jest w instrukcji obsługi pieca – zawsze należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta. Jak to zrobić? • Dobór ilości powietrza do komory spalania i programowanie wentylatora.
- Usunięcie zanieczyszczeń z podajnika i załadowanie ekogroszku.
- Ustawienie trybu pracy ręcznej.
- Ułożenie na ekogroszku w podajniku wybraną podpałkę (drewno, papier itp.) i rozpalenie.
- Włączenie automatycznego trybu pracy.
- Ustawienie parametrów pracy.
Jak ustawić piec na ekogroszek?
Każdy piec ma wprowadzone fabryczne ustawienia trybu pracy, które okazują się optymalne dla większości budynków, dlatego warto je pozostawić przy pierwszym rozpaleniu i dopiero potem modyfikować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Prawidłowo dobrane parametry zapewniają żółty kolor płomienia oraz brak spieków w podajniku. Należy też pamiętać, że temperatura wody w kotle powinna wynosić około 55 stopni C. Jakie ustawienia można zmieniać i jakie są dla nich zalecenia?
- Czas przerwy – zaleca się 40 – 60 sekund podczas pracy.
- Tryb podtrzymywania – od 10 do 20 minut.
- Temperatura uruchomienia pompy – od 40 do 42 stopni C.
- Czas podawania – od 5 do 15 sekund.
Jaka alternatywa dla ekogroszku?
Właściciele pieców, które są przystosowane do spalania ekogroszku, powinni być bardzo ostrożni w wyborze innych form opałów, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia pieca. Dlatego najlepiej jest sprawdzić specyfikacje i zalecenia producenta. Zazwyczaj jako alternatywę dla ekogroszku wybiera się biomasę, pellet, owies lub jęczmień.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: SebbPL, 50photography / Adobe Stock