Logo
Logo

Koza, czy kominek? Co wybrać, aby dogrzać dom?

Sposób ogrzewania domu ma ogromne znaczenie nie tylko dla wydajności, ale również dla kosztów eksploatacji domu. Nie inaczej jest w przypadku dodatkowego źródła ciepła, jakim może być koza lub kominek. Dlatego warto dobrze poznać oba rozwiązania, aby móc wybrać najlepsze dla siebie. Co daje więcej ciepła? Koza, czy kominek? Jakie są różnice między kozą a kominkiem?

Spis treści
Co wybrać do dogrzewania domu? Różnice między kominkiem a kozą Co da więcej ciepła – koza czy kominek? Kominek w domu – wady i zalety Koza, piec wolnostojący – wady i zalety Co wybrać do ogrzewania domu? Podsumowanie

Co wybrać do dogrzewania domu?

Wielu właściciele domów jednorodzinnych decyduje się na instalacje dodatkowego źródła ogrzewania, które pozwoli szybko dogrzać dom lub wybrane pomieszczenie. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się na początku sezonu grzewczego, gdy często nie ma jeszcze potrzeby ogrzewania całego domu. Najpopularniejszym sposobem na dogrzanie domu jest montaż kominka lub kozy. Urządzenia te znacznie się między sobą różnią pod względem ceny, sposobu montażu i sposobu ogrzewania.

Ile kosztuje kominek z montażem? Dużo zależy od tego, jaki model zostanie wybrany, z jakiego materiału zostanie wykonana obudowa oraz jaki jest rodzaj ogrzewania. Stąd bardzo szeroki zakres cen, a za kominek trzeba będzie zapłacić od 3 000 do 15 000 zł. Cena obejmuje też wszystkie niezbędne materiały oraz pracę zduna. Z kolei za piec wolnostojący wraz z jego montażem trzeba zapłacić od 1 000 do 10 000 zł.

Oczywiście najwyższe podane kwoty dotyczą pieców i kominków o dużej mocy grzewczej i ozdobnym wyglądzie, co znacznie podwyższa koszt całego przedsięwzięcia. Warto jednak pamiętać, że cena nie powinna być kluczowa w wyborze modelu pieca lub komina, gdyż często idzie ona w parze z mocą grzewczą, a więc i wydajnością. Dlatego moc należy odpowiednio dobrać do wielkości pomieszczenia i rodzaju budownictwa.

Różnice między kominkiem a kozą

Różnice pomiędzy kominkiem a kozą zaczynają się już na poziomie ceny – kominek, zwłaszcza ten z wkładem jest rozwiązaniem znacznie droższym. Jednak wynika to z jego większej mocy i możliwości grzewczych.

Kominek DGP lub z płaszczem wodnym można podłączyć do instalacji grzewczej i wykorzystać do ogrzewania całego domu. Koza grzewcza pozwala ogrzewać jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje. Piec wolnostojący, czyli koza jest dużo prostsza w montażu – wystarczy ustawić ją w odpowiednim miejscu i podłączyć do komina. Kominek wymaga wykonania zabudowy, co znacznie zwiększa koszt jego instalacji. To, co łączy oba rozwiązania, to materiał opałowy – w obu urządzeniach zazwyczaj pali się drewno opałowe.

Co da więcej ciepła – koza czy kominek?

Koza promieniuje ciepłem i ogrzewa powietrze wokół, co oznacza, że ogrzeje jedynie pomieszczenie, w którym stoi. Dodatkowo przebywanie bezpośrednio przy kozie, która mocno się nagrzewa, może być niekomfortowe. Kominek ma zdecydowanie większe możliwości grzewcze, gdyż zazwyczaj ma dużo wyższą moc niż piec wolnostojący, chociaż zależy to od konkretnego modelu.

Kominek ogrzewa pomieszczenie przez szybę oraz kratki, znajdujące się w zabudowie, dzięki czemu jest wydajniejszy. Mimo wszystko do dużych, pojedynczych pomieszczeń poleca się kozę, zwłaszcza ze względu na jej niższy koszt. Jednak, jeśli głównym kryterium jest moc grzewcza i możliwość ogrzania wielu pomieszczeń, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie kominek.

Kominek w domu – wady i zalety

Kominek posiada wiele zalet, dlatego jest tak często wybierany do domków jednorodzinnych. Przede wszystkim kominek ma bardzo duże możliwości grzewcze, a po podłączeniu do instalacji grzewczej może posłużyć do ogrzewania całego domu. Łatwo można go dopasować do stylu pomieszczenia, gdyż na rynku dostępne są kominki w różnych rozmiarach, stylach i kształtach, co powoduje, że kominek może stać się ważną częścią wystroju. Dużą zaletą jest również możliwość palenia łatwo dostępnymi, odnawialnymi źródłami energii, czyli np. drewnem opałowym.

Wśród wad można wymienić przede wszystkim wyższy niż w przypadku kozy koszt instalacji oraz trudniejszy montaż. Trzeba też pamiętać, że kominek zajmuje więcej miejsca niż koza. Urządzenie też trzeba regularnie i dokładnie czyścić (zwłaszcza szybę), aby kominek dobrze wyglądał i był bezpieczny w użytkowaniu. Za to ogień będzie dobrze widoczny, zapewniając pomieszczeniu przyjemny wygląd. Warto też pamiętać, że kominek może być otwarty lub z wkładem. Pierwsze mają przynajmniej jedną stronę komory otwartą na pomieszczenie, a kominki z wkładem zamiast standardowego paleniska mają wkład grzewczy. Zdecydowanie tańszą opcją jest kominek otwarty, ale kominek z wkładem daje więcej możliwości.

Koza, piec wolnostojący – wady i zalety

Największą zaletą kozy jest jej niższa cena niż w przypadku kominka. Dodatkowo można go szybko i łatwo zamontować – wystarczy piec wolnostojący ustawić w wybranym miejscu i podłączyć go do komina. Koza zajmuje mało miejsca i nie wymaga wykonywania obudowy. Posiada zamkniętą komorę, co ogranicza możliwość wypadnięcia żaru i zwiększa bezpieczeństwo. Na rynku jest spory wybór pieców wolnostojących, które posiadają różną moc spalania, kształt, wielkość i kolor. Warto też pamiętać, że w razie potrzeby kozę można łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce. Do palenia w kozie można używać: drewna opałowego, brykietu drzewnego, pelletu i wysokiej jakości węgla kamiennego.

A jakie są wady kozy? Przede wszystkim koza ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, chociaż trzeba przyznać, że robi to dość wydajnie, to ma mniejszą moc grzewczą niż kominek. Koza idealnie wpisuje się w styl industrialny, ale nie będzie pasować do pomieszczeń klasycznych, czy glamour.

Co wybrać do ogrzewania domu? Podsumowanie

Jak widać, różnice pomiędzy kozą a kominkiem są znaczne, dlatego każdy musi indywidualnie zdecydować, co jest korzystniejsze. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Przestrzeń do ogrzania – chcąc ogrzać tylko jedno pomieszczenie, lepszym wyborem może okazać się koza.
Cena – piec wolnostojący jest zdecydowanie tańszy.
Montaż i instalacja – kozę można od razu ustawić i podłączyć do komina. Kominek wymaga bardziej skomplikowanego montażu i wykonania obudowy.
Estetyka – kominek to większy wybór i ładniejszy wygląd.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż – melis82, steveheap / Depositphotos

Autor
Koza, czy kominek? Co wybrać, aby dogrzać dom?
Koza, czy kominek? Co wybrać, aby dogrzać dom?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi