Owies opałowy: Czy jest to nowa ekologiczna alternatywa dla węgla? Sprawdziliśmy

Palenie owsem w piecu

Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany w sposobie, w jaki myślimy o ogrzewaniu naszych domów. Z rosnącą świadomością ekologiczną i niestabilnością cen tradycyjnych paliw, coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywami. Jednym z nowych rozwiązań, które zaczynają zdobywać popularność w Polsce, jest owies opałowy. Ale czy naprawdę jest opłacalny?

Posłuchaj
00:00
36
Spis treści
Czym naprawdę jest owies opałowy i dlaczego zyskuje na popularności? Owies jako paliwo: czy warto wziąć pod uwagę tę alternatywę? Gdzie palić owsem opałowym? Oto co musisz wiedzieć! Planujesz zmienić węgiel na owies? Oto jak dobrze się do tego przygotować! Koszty ogrzewania owsem: czy naprawdę zaoszczędzisz?

Wysokie ceny paliw opałowych, niska dostępność oraz coraz większa świadomość na temat zmian klimatycznych i zanieczyszczeń powietrza sprawiają, że popularność zyskują tańsze i ekologiczne paliwa. Jednym z nich jest owies opałowy, który chociaż wciąż mało popularny, to zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Czym wyróżnia się owies opałowy? Czy warto palić owsem? W jakich piecach można palić owsem i ile ziarna kupić? 

Kocisko75 / YouTube


Owies opałowy, czyli jaki? 

W Internecie można spotkać ogromną ilość ofert owsa opałowego, również dużo droższego ekologicznego owsa na opał. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to zwykłe ziarno, a nie istnieje żaden specjalny gatunek owsa, który miałby być przeznaczony do spalania. Co więcej, ziarno nie musi zostać poddane żadnej obróbce, więc można je kupić bezpośrednio ze skupów zboża. Jedynym warunkiem, aby owies nadawał się do spalania, jest brak zanieczyszczeń i odpowiednia wilgotność, a do tego wystarczy prawidłowe przechowywanie zboża. 

Czy warto palić owsem? Czy to ma sens? 

Zboża, a zwłaszcza owies od dawna wykorzystywany jest jako opał, ale do tej pory nie było to zbyt popularne rozwiązanie poza gospodarstwami, gdzie wykorzystywano własne plony. Jednak rosnące ceny węgla i pelletu oraz ich niska dostępność sprawiły, że coraz więcej osób skłania się ku owsowi opałowemu. Dlaczego owies, a nie inne ziarna? Głównie ze względu na dobry stosunek ceny do wartości opałowej – kaloryczność owsa wynosi od 15 do 18 Mj/kg, czyli jest zbliżona do pelletu drewnianego.

Dużą zaletą owsa jest też bardzo mała ilość popiołu, pozostająca po spaleniu. Ważne, aby opał był dobrze wysuszony (maksymalnie 15% wilgotności), co pozwala uzyskać z niego odpowiednią ilość ciepła. Dodatkowo owies opałowy jest ekologicznym, odnawialnym paliwem o korzystnej cenie, dlatego jest świetną alternatywą dla węgla. Niektórzy ekolodzy twierdzą, że wybór owsa opałowego to krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Agro Profil / YouTube


Czy można palić owsem w piecu na ekogroszek? W jakim piecu można palić owsem? 

Wybierając odpowiedni piec, warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną i zalecenia producenta. Owies opałowy nie nadaje się do wszystkich pieców i przeznaczony jest przede wszystkim do pieców na biomasę. Dodatkowo jako drobny surowiec wymaga ciągłego dosypywania, co umożliwia równomierne spalanie i odpowiednie napowietrzanie ziaren. Z tego względu zaleca się go tylko do pieców z podajnikiem i zasobnikiem – ślimak zagwarantuje równomierne podawanie, a wentylator zapewni odpowiedni dopływ powietrza.

Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu nowych parametrów pracy, wybierając częstotliwość podawania ziaren oraz długość przerw pomiędzy podaniami. Co ciekawe, do zwykłych pieców można dokupić specjalny palnik do zbóż, modernizując w ten sposób nawet zwykłego „kopciucha”. Niektórzy dodają do węgla pellet z owsa lub ziarna. Należy jednak pamiętać, że technologia spalania węgla i owsa jest różna, dlatego palenie zbożem w piecach do tego nieprzystosowanych może doprowadzić do kosztownej, a czasem i niebezpiecznej awarii urządzenia. Również większość pieców na ekogroszek nie jest przystosowana do opalania owsem i takie paliwo może doprowadzić do ich uszkodzenia. 

Ile owsa na opał kupić? 

Wybór nowego paliwa zawsze wiąże się z trudnością doboru ilości surowca, aby wystarczyło go na cały sezon grzewczy. Ciężko jest dokładnie podać ilość, gdyż zależy to nie tylko od powierzchni domu, ale i technologii budownictwa, wydajności pieca oraz oczywiście aury za oknem i indywidualnych upodobań (zwolennicy wysokich temperatur powinni zakupić więcej opału).

Warto jednak wiedzieć, że 3 kg owsa uzyskuje się mniej więcej tyle ciepła, co z l oleju opałowego lub 1 kg węgla kamiennego. Przyjmuje się, że na ogrzanie domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych potrzeba około 5 ton owsa opałowego na sezon grzewczy. Owies musi być oczywiście odpowiednio przechowywany – w suchym i ciepłym miejscu, aby nie doszło do jego zawilgocenia. Najlepiej umieścić go obok pieca i przed wsypaniem do zasobnika sprawdzić poziom wilgotności (maks. 15%) za pomocą ręcznego higroskopu. 

Pamiętaj, aby regularnie monitorować zużycie owsa w trakcie sezonu grzewczego, aby uniknąć niespodziewanych braków paliwa w środku zimy.

Ile kosztuje owies do palenia? 

Wraz ze wzrostem cen różnego rodzaju opału i ich niską dostępnością, wzrosło zainteresowanie owsem opałowym, a to oznacza, że jego ceny również są coraz wyższe. Do niedawna tonę tego zboża można było kupić za 800 zł, ale obecnie ceny wahają się od 1200 do 1500 zł. Wciąż jest to jednak dużo tańsza opcja od węgla i jedno z najkorzystniejszych cenowo paliw opałowych.

Tekst: ZO, zdjęcie: meegi, Wiesaw / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści