Napar "wiosenne przebudzenie"

Napar wiosenne przebudzenie fot. Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska

Wiosna to czas, gdy nasze ciało budzi się ze snu. Z utęsknieniem szukamy pierwszych żywozielonych liści i barwnych kwiatów. Cieszymy się na dłuższy dzień i cieplejsze podmuchy wiatru. To czas nabierania energii na cały rok. Nie ma nic lepszego, niż wzbogacenie swojej wiosennej diety o odżywiające, wzmacniające i oczyszczające napary.

Posłuchaj
00:00
21

Prostą mieszankę ziołową można zrobić z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) – jej pierwsze liście można zobaczyć już w marcu. Niedługo potem zazielenią się czerwonawe pędy maliny właściwej (Rubus idaeus).

Zarówno pokrzywa, jak i liście maliny zawierają witaminę C, kwasy organiczne oraz składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, potas, fosfor. Pokrzywa jest również bogata w witaminy z grupy B, A, K oraz żelazo i krzemionkę, która wzmocni nasze włosy i paznokcie.


Pokrzywę jako roślinę wieloletnią i niezwykle żywotną można swobodnie zbierać, gdyż szybko odrasta. Liście maliny zbieramy młode, ale tylko po kilka listków z jednego pędu, by roślina mogła swobodnie fotosyntetyzować i rozwijać się.

Ziele fiołka trójbarwnego (Viola tricolor), rosnącego na łąkach i leśnych przydrożach oraz żółte kwiaty forsycji (Forsythia x intermedia) zawierają rutynę. To związek uszczelniający i wzmacniający naczynia krwionośne.

Mieszanka wymienionych wyżej roślin będzie działać przede wszystkim moczopędnie i wspierająco na przemianę materii, a także przeciwutleniająco. Wzbogaci też nasz organizm w cenne pierwiastki.

Przepis na napar "wiosenne przebudzenie"

Składniki

  • ziele pokrzywy zwyczajnej
  • liść maliny właściwej
  • ziele fiołka trójbarwnego
  • kwiaty forsycji

Przygotowanie z suszonych roślin

  1. Jeśli chcemy wysuszyć rośliny samodzielnie, robimy to w ciepłym (temperatura ok. 40ºC), ciemnym i przewiewnym miejscu. Możemy też nabyć gotowy susz w sklepie zielarskim.
  2. Zaczynamy od przygotowania mieszanki: pokrzywę, malinę, fiołek i forsycję mieszamy w dużej misce w proporcji 6:2:1:1. Gotową mieszankę przesypujemy do puszki i w ten sposób możemy ją przechowywać w zacienionym miejscu maksymalnie przez rok.
  3. By przygotować wzmacniający napar, jedną łyżkę mieszanki ziołowej zalewany 200 ml wrzątku. Następnie przykrywamy i odstawiamy do naciągnięcia na 20 minut. Napój możemy osłodzić miodem i cieszyć się nowym zastrzykiem wiosennej energii!

napar wiosenne przebudzenie fot. Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska
Fot. Marianna Darżynkieiwcz-Wojcieska

Przeciwskazania

Ze względu na właściwości rozkurczowe liści malin naparu nie powinny pić kobiety w ciąży. Z kolei fiołek trójbarwny zawiera salicylany, więc nie jest wskazany dla osób z nadwrażliwością na ten związek.

Botaniczny od Kuchni – czyli sezonowość przez cały rok
Fragment książki i przepis pochodzą z książki "Botaniczny od Kuchni – czyli sezonowość przez cały rok"
Zdjęcie tytułowe: Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska
Kup książkę online!
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści