Prostą mieszankę ziołową można zrobić z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica) – jej pierwsze liście można zobaczyć już w marcu. Niedługo potem zazielenią się czerwonawe pędy maliny właściwej (Rubus idaeus).
Pokrzywę jako roślinę wieloletnią i niezwykle żywotną można swobodnie zbierać, gdyż szybko odrasta. Liście maliny zbieramy młode, ale tylko po kilka listków z jednego pędu, by roślina mogła swobodnie fotosyntetyzować i rozwijać się.
Ziele fiołka trójbarwnego (Viola tricolor), rosnącego na łąkach i leśnych przydrożach oraz żółte kwiaty forsycji (Forsythia x intermedia) zawierają rutynę. To związek uszczelniający i wzmacniający naczynia krwionośne.
Mieszanka wymienionych wyżej roślin będzie działać przede wszystkim moczopędnie i wspierająco na przemianę materii, a także przeciwutleniająco. Wzbogaci też nasz organizm w cenne pierwiastki.
Przepis na napar "wiosenne przebudzenie"
Składniki
- ziele pokrzywy zwyczajnej
- liść maliny właściwej
- ziele fiołka trójbarwnego
- kwiaty forsycji
Przygotowanie z suszonych roślin
- Jeśli chcemy wysuszyć rośliny samodzielnie, robimy to w ciepłym (temperatura ok. 40ºC), ciemnym i przewiewnym miejscu. Możemy też nabyć gotowy susz w sklepie zielarskim.
- Zaczynamy od przygotowania mieszanki: pokrzywę, malinę, fiołek i forsycję mieszamy w dużej misce w proporcji 6:2:1:1. Gotową mieszankę przesypujemy do puszki i w ten sposób możemy ją przechowywać w zacienionym miejscu maksymalnie przez rok.
- By przygotować wzmacniający napar, jedną łyżkę mieszanki ziołowej zalewany 200 ml wrzątku. Następnie przykrywamy i odstawiamy do naciągnięcia na 20 minut. Napój możemy osłodzić miodem i cieszyć się nowym zastrzykiem wiosennej energii!
Przeciwskazania
Ze względu na właściwości rozkurczowe liści malin naparu nie powinny pić kobiety w ciąży. Z kolei fiołek trójbarwny zawiera salicylany, więc nie jest wskazany dla osób z nadwrażliwością na ten związek.