Herbatka z olchowych bazi. Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Herbatka z olchowych bazi - Jak przygotować napar i dlaczego warto pić

Olchy, rosnące w wilgotnych miejscach nad brzegami rzek, jezior i w terenach podmokłych, od lat fascynowały ludzi i były wykorzystywane w medycynie ludowej. Choć mogą kojarzyć się z ciemnymi mocami, tak naprawdę, zawierają prozdrowotne właściwości. Napar z kwiatostanów olchy (tzw. bazi) jest łatwy do zrobienia. Podpowiadamy, kiedy zbierać olchowe bazie i na co działa przygotowana z nich herbatka.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Jakie właściwości ma olcha? Kiedy zbierać kwiaty olchy? Jak wyglądają? Jak zrobić herbatkę z bazi olchy? Kto może pić napar z olchy?

Olcha, naturalny środek na stany zapalne i układ pokarmowy

Olcha (Alnus) jest drzewem lub krzewem, które rośnie na wilgotnych stanowiskach. Wielu osobom może kojarzyć się z bagnami, moczarami i złymi mocami. Wszystko za sprawą miejsc, w których rosną, ciemnego zabarwienia pni i konarów, a także pomarańczowego koloru, jakie przybiera drewno po ścięciu.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Warto jednak wiedzieć, że tak jak wiele innych roślin, kwiatostany, liście i pączki olchy stanowią surowiec o właściwościach prozdrowotnych. W Polsce rosną trzy gatunki olchy – olcha czarna (Alnus glutinosa) i olcha szara (Alnus incana), które są drzewami, oraz rzadko spotykana, krzewiasta olcha zielona (Alnus alnobetula).

Bazie olchy, zwłaszcza olchy czarnej i szarej, były stosowane w medycynie ludowej jako surowiec o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych.

Podobnie jak kora olchy, zawierają garbniki, flawonoidy oraz olejki eteryczne, które wspierają zdrowie układu pokarmowego i skóry.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Zbór kwiatów olchy

Kwitnienie olchy rozpoczyna się wczesną wiosną, czyli w marcu i kwietniu. Rośliny te wytwarzają kwiatostany męskie i żeńskie, które różnią się od siebie wyglądem.

Do sporządzania naparów / herbatek należy wybierać zawierające pyłek kwiaty męskie. Są to zwisające, długie kotki (bazie) o żółto-brązowym zabarwieniu. Najlepiej zbierać je w marcu, gdy są jeszcze zamknięte i jeszcze nie pylą. Wtedy mają najwięcej cennych związków. Jeśli nie masz pewności, czy drzewo, z którego chcesz pozyskać bazie to olcha, nie zrywaj ich.

Kwiaty żeńskie są dużo mniejsze, zaokrąglone i różowe. Z nich, po zapyleniu, zaczynają rozwijać się owoce, charakterystyczne "szyszeczki'.

męskie i żeńskie kwiatostany / bazie olchy
Fot. andre, Matauw / AdobeStock
Z lewej kwiatostan męski olchy (długie zwisające bazie), a z prawej dużo mniejszy kwiatostan żeński

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić do ogrodu w maju?

Przepis na napar z bazi olchy (Alnus

Składniki: 1 garść świeżych lub suszonych bazi olchy (najlepiej zebranych w marcu lub kwietniu), 300 ml gorącej, ale nie wrzącej wody (ok. 85-90°C), opcjonalnie kilka kropli soku z cytryny lub odrobina miodu.

Sposób przygotowania: garść bazi olchy zalej gorącą wodą (nie wrzątkiem, aby nie utracić delikatnych związków aktywnych) i przykryj naczynie. Odstaw do zaparzenia na około 15 minut. Po tym czasie odcedź i podawaj ciepły napar. Możesz wzbogacić go cytryną lub miodem, dla złagodzenia cierpkiego smaku.

Właściwości lecznicze: napar z bazi olchy działa ściągająco i przeciwzapalnie – warto go stosować przy stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł (można stosować do płukania), przeciwbakteryjnie – wspomaga leczenie drobnych infekcji przewodu pokarmowego, przy biegunkach i niestrawności – dzięki wysokiej zawartości garbników działa łagodząco na układ trawienny, na skórę – stosowany zewnętrznie w formie okładów łagodzi podrażnienia i drobne stany zapalne skóry.

Spożywanie naparu z bazi olchy

Napar mogą pić dorośli przy lekkich dolegliwościach pokarmowych lub do płukania gardła. Stosowanie zewnętrzne poleca się również osobom z łagodnymi stanami zapalnymi skóry.

Nie zaleca się spożywania naparu z bazi olchy kobietom w ciąży, matkom karmiącym oraz osobom z chorobami nerek, a także osobom uczulonym na pyłek olchy. Ze względu na działanie ściągające nie powinny go również stosować osoby z tendencją do zaparć. Przy dłuższym stosowaniu lub przyjmowaniu w większych ilościach warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od fitoterapii.

Zdjęcia tytułowe:  Louis, Елена Захарова / AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści